decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:49 am

Fetelor, stiti ce ma bate gandul sa fac? Sa-mi imbrac scaunele de la bucatarie in hartie de....ziar! :hi,hi:
Ce parere aveti? O fi o idee buna? suspicios
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:53 am

sa folosesti ziarul pe post de servetel?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:55 am

Da! Aici am vazut ca se foloseste pentru decoupage nu doar servetel si hartie de orez, ci si un alt fel de hartie, ce seamana mult la textura cu hartia normala.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:57 am

eu stiu? depinde daca iti place , dar ma gandesc cand aplici lacul adeziv pe ziar , nu iese tusul ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:59 am

Eu ma gandesc la altceva, mult mai practic: stand pe scaune, nu se vor strica in timp? intrebare
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 5:05 am

nu se strica daca le dai 1-2 straturi de lac party
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 5:07 am

Serios? Ooooooo, pai sa stii ca o sa ma apuc de treaba, atunci. Inainte, zic sa incerc pe un scaunel de-al Sarei si daca merge treaba cu ziarul, uraaaaaaaaaaaaaaa........... party
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 6:00 am

mary cu ce aplici prima faza la lacul de crapare , cu pensula nu? eu asa am aplicat
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 6:27 am

Bineinteles, cu pensula, amandoua lacurile.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 6:40 am

ok, am mai terminat o sticla si maine ii aplic iar lacul de crapare
trebuie sa imi iasa mai bine
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 8:15 am

Am vazut de curand o stire despre o expozitie de decoratiuni interioare. Printre ele era si o lampa care avea si piciorul, si abajurul cu bucati de ziar. Nu cred ca lampa era facut din decupaj, dar nu arata bine deloc. Adica avea asa, un aer de depozit sau de mobila inca nedespachetata, de casa inca nelocuita.

Tehnic, este foarte posibil, fiindca tusul tipografi nu este ca tusul de imprimanta si nu prea sanse sa se intinda, chiar si dat cu lac pe baza de apa. Ziarul ar trebui mai intai inmnuiat in apa calduta si apoi aplicat si trebuie sa fie o hartie ceva mai fina si mai maleabila. Dupa ce se dau vreo 3 maini de lac lucios, ar arata ca si cum ar fi vopsit cu ziar. Imi pastrez totusi parererea ca, desi implica multa munca, rezultatul ar parea de incropeala, chiar si in cazul in care i s-ar adauga patina.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 3:46 am

am facut sticla si am aplicat lacul de crapare din care am invatat ceva: cand aplic lacul trebuie aplicat uniform sa zic asa , acolo unde este un strat prea gros apar "cratere" (sa folosesc exprimarea lui cazimi)
mai am sa aplic crema de ghete sa vad ce o iesi
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 3:55 am

Teoria spune că trebuie aplicat atât de gros cât să nu curgă. Deşi n-am încercat, înclin să cred că metoda propusă de Mary, aia cu aplicarea unui masaj cu degeţelele la fiecare 5 minute, e mai bună.

Mary, mai zici o dată? Cui i se aplica masajul, primei componente sau la a doua?

În altă ordine de idei, am încercat azi să fac două obiecte cu crapare cu un component. Am aplicat cu pensula toate cele, dar la un obiect al doilea strad de vopsea (deschisă la culoare), l-am aplicat cu buretele. Rezultatul? Nici o crăpătură. Nicăieri pe unde am dat cu buretele! Ştiam că în teorie se aplică doar cu pensula, dar acum a confirmat şi practica.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 4:06 am

Deci metoda cu masajul se aplica celei de-a doua componente.Prima data imediat dupa aplicare si apoi din cinci in cinci minuta pana nu se mai poate adica nu mai intra degetele in lac.
Mie la o uscare naturala imi merge cam de 4 - 5 ori mana in lac.Depinde de marimea obiectului.Trebuie sa fac un tutorial si pe tema asta?
Plec pentru ca a sunat timerul la cinci minute.Am un obiect in lucru.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 4:11 am

aaaa, asta cu 5 minute am facut-o , eu vorbeam de prima faza, acolo am gresit
ce am facut? tot puneam degetul sa vad daca s-a uscat , si cand a fost aproape gata de uscare ,in locul unde am pus degetul pentru verificare s-a luat un pic rezultand "craterele de care vorbeam"
per ansamblu sunt mai multumita acum fata de prima sticla
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 4:12 am

Mary, dar ce idee buna cu tutorialul! Si pozeaza timerul (pentru care te invidiez grozav oricum). Mă rog, când o să încerc, o să folosesc timerul telefonului mobil.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 6:33 am

Daaa!Mary vrem tutorial!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 8:59 pm

mary, inca o intrebare, tu folosesti patina sau fard?
daca folosesti patina , cu ce stergi surplusul? cu terebentina sau cu diluant pentru unghii?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:04 pm

Eu am patina asta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iar de folosit folosesc pentru indepartate dizolvant de unghii farmec, cel fara ulei.
Edit:
Chestia cu patina o fac la fel la toate lacurile de crapare asa cum am spus si in tutorialul cu craparea.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:30 pm

pai tot cu dizovant am dat si eu, dar cand am aplicat lacul ecolac pe ici pe colo sa imbrenazit sa zic asa (lacul ecolac), tu ai avut problema asta?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:34 pm

OOOO am uitat sa va spun, da nici nu ati intrebat.
La lacul de crapare FINO nu se poate folosi ecolac. Nu ma intrebati de ce pentru ca nu stiu.
Eu am folosit lac normal. Dar numai la cel FINO.La celelalte folosesc ecolac.
Ma gandesc ca structura componentei 2 din Fino este pe baza de solventi si nu este compatibil cu lacul pe baza de apa, sau este vorba de faptul ca am dat cu acetona si nu cu terebentina.
Partea a doua se poate verifica.O aveam in plan dar nu mi-am luat ince terebentina.
Mii de scuze dar ma gandeam doar la crapaturi nu si la finisare.
smulge parul
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:41 pm

Mary, incearca Petrosin in locul terebentinei. Este mult mai ieftina si face exact acelasi lucru.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:42 pm

cred ca de vina este dizolvantul , pentru ca contine solventi zic eu, asa ca asta e, are un aspect nu lucios ci mai degraba nu stiu cum sa zic, oricum, am stricat-o si imi pare asa rau ca am amuncit ceva la ea plange
dar de la departare arata bine

concluzia este ca voi folosi numai patian si voi cumpara terebentina
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:53 pm

Miha imi pare rau!Stii ce am patit eu aseara:dupa ce in sfarsit mi-au iesit si mie crapaturile cand am dat cu crema de pantofi l-am scapat din mana si praf s-a facut!Era dintr-un set de miri si am crezut ca.... plange
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 9:56 pm

Imi pare rau fetelor.
Mihaela sper ca nu esti foarte suparata pe mine.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 4 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 4 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: