decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Decoupage pe birou Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Decoupage pe birou Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Decoupage pe birou Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Decoupage pe birou Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Decoupage pe birou Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Decoupage pe birou Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Decoupage pe birou Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Decoupage pe birou Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Decoupage pe birou Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Decoupage pe birou Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Decoupage pe birou Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Decoupage pe birou Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Decoupage pe birou Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Decoupage pe birou Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Decoupage pe birou

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
SIW
SIW
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 02/06/2014
Mesaje : 1
Varsta : 39
Localizare : Norwich
feminin

Decoupage pe birou Empty
MesajSubiect: Decoupage pe birou   Decoupage pe birou Icon_minitime1Lun Iun 02, 2014 2:07 am

Buna.

Am o intrebare legata de stratificatia bazei pe care lucrez. Am un birou vechi de familie. A fost initial vopsit be baza de rasini, in urma cu 29 de ani. (Da, stiu!!!) Eu l-am smirgluit, l-am grunduit si l-am revopsit acum, in nuanta de alb, dar tot pe baza de rasini. Nu l-am decapat pentru ca stratul anterior a fost extrem de bine ancorat, fiind atat de vechi. Vopseaua a prins foarte bine.

Vreau pe blat sa ii aplic hartie de orez. Grundul si aracetul pentru decoupage sunt pe baza de apa. Cum fac trecerea de la vopseaua pe baza de rasini la grundul pe baza de apa? Tipa din magazin mi-a spus sa dau cu un strat de lac pe baza de rasini, ca sa izoleze straturile de dedesubt, apoi sa vin cu un grund peste. Banuiesc ca acest grund trebuie sa fie pe baza de apa? Va izola lacul peliculele de sub el? Nu se va branzi lacul daca vin peste el cu un grund de la Pentart? Pe ambalajul grundului scrie ca e pentru toate suprafetele dar el e pe baza de apa.

Ceva sfat?

Mersi!
SIW
Sus In jos
handmadebyhari
handmadebyhari
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 14/03/2013
Mesaje : 195
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Decoupage pe birou Empty
MesajSubiect: Re: Decoupage pe birou   Decoupage pe birou Icon_minitime1Mar Aug 12, 2014 9:20 am

Uau...nu s-a bagat nimeni la o parere pe aici? Sa vedem.....SIW eu am facut manevra cu lipit servetel pe un scaun deja lacuit si a mers fara probleme. Ti-as sugera sa testezi ceea ce spun inainte de a strica mobilierul si hartia de orez, desi nu vad de ce nu ar merge....
So, ai nevoie de o bucata de lemn (o lingura veche de bucatarie, un fund de lemn, etc) dat cu o mana de vopsea alba (un strat mai gros sau doua maini ca sa acopere bine lemnul si sa imite aspectul mobilierului vizat). Daca ai ceva gata vopsit cu atat mai bine. Lasi sa se usuce bine vopseaua. Nu mai ai nevoie decat de o bucata de hartie de orez alba (gasesti ieftin in comert foaie alba fara model) si putin lac final incolor obligatoriu pe baza de solvent (sa se dilueze cu terebentina nu cu apa). Dai pe obiectul vopsit o mana de lac transparent, lipesti o bucata de hartie de orez si lasi la uscat bine de tot. Lacul va face hartia mai transparenta. Dupa uscare smirgheluiesti marginile hartiei cu smirghel foarte fin ca sa le maschezi (vezi sa nu insisti pana se ia vopseaua). Urmeaza una pana la trei maini de lac transparent care vor acoperi si marginile hartiei. Hartia de orez e mai groasa decat servetelul si cu metoda asta nu o vei subtia prin inmuiere in apa asa cum se obisnuieste. Hartia va fi inmuiata direct de lac. Daca iti place rezultatul ataca mobilierul :).
Ca varianta 2 in loc de hartie orez foloseste servetel cu aceeasi metoda. Lac direct pe mobilierul vopsit in alb, servetel, lasi la uscat ca sa nu faca cute, smirgheluite marginile, lac cateva maini bune si gata.
La mine a mers. Da-mi de stire cum ti-a iesit :)
Ca regula, produsele pe baza de solvent nu se amesteca cu cele pe baza de apa.
Sus In jos
http://hbhdeco.blogspot.com/
 

Decoupage pe birou

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: