decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Ian 26, 2011 10:06 pm

nu mary, de ce sa fiu suparata? m-ai ajutat cu ce ai stiut tu, si chiar asa tot nu imi ieseau crapaturile alea din prima ca doar nu sunt experta. invatam, invatam si iar invatam

tudorela imi pare rau pentru tine , pe de o parte cum sa iti zic mai bine ca l-ai scapat din mana , ca dupa ce dadeai cu crema si il stergeai capata acel aspect de murdar si sigur te suparai asa cum mi se pune si mie pe suflet (zici ca e din noroi sticla mea tavalie )
sa nu consideri ca ma bucur ca ai spart paharul , in nici-un caz :nu,nu:
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 1:38 am

mary a scris:
La lacul de crapare FINO nu se poate folosi ecolac. Nu ma intrebati de ce pentru ca nu stiu.
Eu am folosit lac normal.

Mary, ce intelegi prin "lac normal"? Lac de yachturi?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 9:17 pm

In legatura cu fundul de lemn decorat cu usturoi, iata ce vreau sa va impartasesc ca experienta.

In primul rand am experimentat in premiera invechirea cu lacul de crapare intr-o faza. Imi place grozav, are un aspect de crapaturi autentice pe care poti sale aranjezi dupa cum vrei. Crapaturile urmeaza liniile lasate de pensula cu care aplici lacul de crapare, intre cele doua culori acrilice contrastante. Cu o pensula fina le poti face discrete, cu una ciufulita le poti adanci, le poti face dezordonate... exact dupa cum vrei.

In alta ordine de idei, am experimentat si aracetul obisnuit in loc de adezivul pentru decupaj. Totul parea OK pana la aplicarea lacului. Aracetul lipseste bine, devine transparent, totul este in regula. Problema apare la finisaj, si asta diferentiat. Daca lucrezi cu Ecolac atunci zboara culoarea cu care ai finisat marginile servetelului, este dizolvata si se intinde peste tot. Lacul special pentru decupaj se comporta mai bine peste aracet. Aplicat cu grija, cu miscari delicate in primul strat, nu deranjeaza nimic.

Concluzie: se poate folosi si aracetul (in locul adezivului) dar numai finisat cu lac special pentru decupaj.

Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 9:53 pm

De fapt, se poate folosi si cu lac ecologic. Insa aracetul trebuie diluat extrem, extrem de mult, pana ajunge de consistenta laptelui. Adica o apa alba, mai pe romaneste. Eu am incercat, am dat deasupra cu ecolac si era ok, ba chiar am avut senzatia ca aracetul diluat intinde mai bine, lasand o suprafata mai fina a servetelului.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 10:22 pm

Cazimi,

Multam pentru observatie. O sa incerc neaparat. Eu l-am folosit gros cum vine in cutie. Daca este asa, atunci este absolut GENIAL sa poti folosi aracet. Pe langa faptul ca adezivul special este foarte scump (in raport cu aracetul) mai trebuie si comandat pe net, ceea ce inseamna timp, costuri suplimentare etc.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 10:26 pm

Eh, fa mai intai niste probe. Eu am luat cateva bucati de servetel, am scris pe un suport cu marker nesolubil in apa "aracet", "lac vernis arte plastice", "ecolac" si apoi am lipit trei fragmente de servetel cu solutiile mentionate. Cand s-au uscat, le-am acoperit pe toate cu ecolac, cateva straturi. In mod curios, lacul chipurile dedicat a iesit cel mai nasol.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 10:31 pm

Ar fi fost o buna idee sa postezi probele asta.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Ian 27, 2011 10:43 pm

M-am gandit, dar nu avea niciun sens: in poze aratau toate absolut la fel. Si in realitate, de altfel, tot asa, caci diferentele erau extreeeeem de mici.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 9:41 am

suspicios suspicios
ma dispera un lucru : nu reusesc deloc sa vopsesc cu acrilicile astea - suprafata sa fie cat de cat neteda
voi ce fel de pensule folositi?
sau mai bine spus ce fel de pensula sa-i cer vanzatoarei de la raionul dedicat picturii ?
si cum sa fotografiez si eu o lucrare (un bidon) la care sa se vada crapaturile , caci tot incerc cu ap. foto sau telefoane si nu pot sa scot in evidenta crapaturile ( am incercat si la lumina zilei )

va rog ajutati un biet incepator

Thank You
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:10 am

gty a scris:

ma dispera un lucru : nu reusesc deloc sa vopsesc cu acrilicile astea - suprafata sa fie cat de cat neteda
voi ce fel de pensule folositi?
sau mai bine spus ce fel de pensula sa-i cer vanzatoarei de la raionul dedicat picturii ?

Cere pensule plate. Eu am avut prejudecati impotriva materialului sintetic, dar m-am inselat. Credeam ca alea de porc sunt cele mai bune, dar cele mai fine, sa nu ramana "dâre", sunt cele de plastic, in general portocaliu.

Cand ies asa rugoase, eu mai dau cu smirghel foarte fin pe vopseaua uscata, inainte de a aplica lacul final, dar uneori si dupa ce dau cateva straturi de lac.

Asket, idolul nostru in materie de decoupage, zice ca se dau 5 straturi de lac, iar al 3-lea si al 4-lea se smirgheluiesc.

gty a scris:
si cum sa fotografiez si eu o lucrare (un bidon) la care sa se vada crapaturile , caci tot incerc cu ap. foto sau telefoane si nu pot sa scot in evidenta crapaturile ( am incercat si la lumina zilei )

Uita de orice telefon cand e vorba de poze pentru detalii. Uita si de blitz. Cele mai bune poze ies dimineata, mai ales daca e zapada afara. La aparatul de fotografiat trebuie sa ai un buton cu floricica, o lalea. Ala e pentru obiecte mici, fotografiate de aproape.

De asemenea, cauta in setarile aparatului o setare ISO. Pune-o la cifra mai mare si, cum ziceam, dezactiveaza flashul. Mai povestim la Cafenea despre fotografii, daca vrei.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 9:43 pm

alisit la crapaturi dupa ce ai aplicat lacul de crapare 2 si ai sters cu terebentina ai folosit lacul ecolac sau ai folosit alt lac?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:08 pm

Mihaela, ma gandeam sa dau cu Ecolac (dupa ce am aplicat lacul doi de crapare Fino, patina si am curatat cu Petrosin), dar pentru ca cineva (parca Cazimi) spunea ca nu merge, am dat prima mana lac pentru decupaj si inca una de Ecolac - ca finisaj.

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:15 pm

dar oare merge ca in loc de lac de decupaj (caci nu am) sa dau cu adeziv pt decupaj si apoi ecolac?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:19 pm

Cred ca da, dar poate ar fi bine sa il diluezi putin, ca sa se intinda bine.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:25 pm

trebuie sa incerc si asa , sa nu imi mai iasa vreo porcarie din cauza diluantului
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:27 pm

Care diluant?

Incearca si tu pe o bucatica mai intai.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:33 pm

pai eu am folosit in loc de patina fard de pleoape, si l-am curatat cu dizolvant de unghii, apoi am aplicat ecolacul si s-a imbranzit tot de mi-a iesit ceva urat
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 10:52 pm

multumesc tare mult Cazimi
sper sa ma descurc
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 9:17 am

Vreau sa va impartasesc si eu un secret.Am cumparat vernis special pentru decupaj dar la numarul de lucrari pe care le-am facut se consuma f mult pt ca trebuia sa dau cel putin 2 straturi. Fiind si f scump m-am gandit sa incerc cu lac de barci.Mi-a placut cum a iesit cu un singur strat si de atunci numai din asta folosesc.Are luciu f bun.Dezavantajul este ca miroase puternic .


l
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 9:22 am

elena lacul pentru barci l-am folosit si eu multa vreme pana sa dau de ecolac , care este diferit de cel de barci
1 , nu miroase
2 se usuca repede
3 au cam acelasi luciu
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 8:01 pm

Unde se gaseste ecolac?Numai la magazinele de hobby ?E scump?Vreau niste detalii.Multumesc.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 8:05 pm

Elena eu cumpar ecolac de la magazinele de vopseluri.
Este lac pe baza de apa de la Kober, eu asta folosesc.
Din cate stiu este lac pe baza de apa si la Savana dar eu nu am gasit in oras la mine.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 8:43 pm

elena acelasi lucru am si eu tot de la kober , si l-am luat din practiker la 17 lei cam asa, o cutie de 0,750 ml
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Ian 31, 2011 8:50 pm

Elena Nicoara a scris:
Unde se gaseste ecolac?Numai la magazinele de hobby ?E scump?Vreau niste detalii.Multumesc.

Elena, arunca o privire la capitolul Materiale, acolo sunt multe mentiuni despre materiale si pretul lor. Iti mai recomand sa citesti si Dictionarul de termeni de decoupage.

Atat lac pe baza de apa Ecolac (facut de Kober), cat si Savana gasesti la magazinele de feronerie.

In ce ma priveste, folosesc acest Ecolac pentru aproape orice. Trebuie dat un strat sau doua mai mult decat la lacul pe baza de diluant pentru obtinerea aceluiasi luci, dar merita cu varf si indesat, macar ca nu mai e nevoie de diluant pentru pensule, care isi prelungesc astfel viata. Ca sa nu mai spun de duhoare...

Mihaela, ideal este sa pui terebentina sau acetona sau diluant peste materialele pe baza de diluant. Daca pui la cele pe baza de apa, este normal sa iasa un maclavais acolo. Fardul de pleoape s-ar fi luat foarte bine pe apa, ca doar este solubil (se dizolva) in apa.

Cele mai multe substante de patinare sunt in zilele noastre pe baza de apa, asa ca se curata cu apa. Patina obtinuta din bitum necesita terebentina pentru curatare, dar, cum zicea Mary, merge foarte bine cu acetona pentru lac de unghii.

Morala: nu le amestecati. Daca lucrati cu materiale pe apa, ramaneti pe apa. Daca alegeti lacuri, patine, vopsele pe baza de diluant, le curatati cu diluant, terebentina, petrosin, acetona, dupa cum e cazul.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 7:11 am

eu am luat ecolac de la Savana de la un magazin de chimicale de cartier (750 ml la 21.50 lei parca ) mult mai ieftin decat la magazinele hobby

gty , nici eu n-am reusit sa fotografiez crapaturile chiar daca am folosit aparatul foto . Cazimi , multumesc de sfat , voi incerca cu setarea pentru flori


Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 5 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 5 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: