decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 va rog sa ma ajutati cu un sfat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Lilic68
Lilic68
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 11/08/2013
Mesaje : 50
Varsta : 56
Localizare : Ploiesti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Oct 20, 2013 3:39 am

Mi-am adus aminte ca eu mai practic o metoda. Trag cu pensula tuse de acrilice din culori pastelate, fac mai multe straturi, las la uscat si apoi le smirgheluiesc.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Oct 21, 2013 8:12 am

Trebuie sa ne arati, pentru ca asa numai din vorbe nu stim cum arata tusele pastelate ale tale, Cornelia.
Sus In jos
george75
george75
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 29/09/2013
Mesaje : 11
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
masculin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Oct 29, 2013 10:21 am

Buna seara din nou si scuze pentru absenta. Cateva concursuri de pescuit m-au tinut departe de forum. Am mai intrat o singura data sa pun niste poze dar cum tot nu am reusit sa ma descurc...am renuntat. Poate maine mai incerc treaba asta cu pozele,desi sunt convins ca nu imi iese...
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Oct 30, 2013 8:05 pm

Uite, George aici gasesti un tutorial pentru incarcat poze:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Gabriela Cara
Gabriela Cara
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 28/08/2014
Mesaje : 28
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Oct 30, 2014 10:11 pm

Vin si eu cu o intrebare... vreau sa decorez o vaza din sticla clara... am dat un strat de grund, apoi vopsea acrilica crem ca sa fie in nuanta servetelului pe care il voi folosi, intrebare: cu ce fel de adeziv sa lipesc servetelul? Am adeziv special de decupage de la Pentart si mai am unul special pentru ceramica de la Marabu. Multumesc!
Sus In jos
flor2828
flor2828
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 15/05/2014
Mesaje : 353
Varsta : 42
Localizare : Tg-Mures
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Oct 30, 2014 11:02 pm

Adeziv special de decupage de la Pentart e ok.
Sus In jos
Gabriela Cara
Gabriela Cara
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 28/08/2014
Mesaje : 28
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Oct 30, 2014 11:28 pm

Multumesc, Flor! Pot aplica dupa aceea lacul de crapare bicomponent fino? Adica e compatibil cu adezivul de la servetel, sa nu am surprize neplacute.
Sus In jos
flor2828
flor2828
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 15/05/2014
Mesaje : 353
Varsta : 42
Localizare : Tg-Mures
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Oct 31, 2014 12:35 am

Da, fara probleme. Apoi lac de protectie pe baza de solvent.
Sus In jos
corilex
corilex
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 25/12/2014
Mesaje : 22
Varsta : 50
Localizare : Cluj
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Dec 30, 2014 7:32 am

Buna seara,vinsi eu cu o intrebare grundul si vopseaua de baza de la Pentart este aceesi treaba?
Sus In jos
Ally Green
Ally Green
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 02/08/2014
Mesaje : 56
Varsta : 35
Localizare : Constanţa
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 01, 2015 7:23 am

Da, Corina. Grundul si vopseaua de baza (acrylic primer) sunt una si aceeasi treaba. Si eu l-am folosit la pregatirea suprafetelor inainte de decorare.
Sus In jos
corilex
corilex
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 25/12/2014
Mesaje : 22
Varsta : 50
Localizare : Cluj
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Ian 02, 2015 10:17 am

Buna,Alexandra multumesc pentru raspuns,si acum mai vin cu o intrebare,
azi am fost in plimbare si am vazut niste blaturi adica mai bine zis tocator din bambus,ma gandesc ca ar merge pentru un tablou dar as vrea sa-mi spuneti voi tocatorul acela fiind lucios prinde bine grundul pe el adica nu se cojeste in timp?
Sus In jos
Ally Green
Ally Green
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 02/08/2014
Mesaje : 56
Varsta : 35
Localizare : Constanţa
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Ian 03, 2015 12:22 am

Cu multa placere, Corina!
Frumos :) Am vazut multe creatii decoupage pe net pe suprafete din lemn de bambus (castronele, farfurii s.a) asa ca poti sa stai linistita ca nu se cojeste. Grunduieste bine suprafata  si la final lacuieste bine tocatorul si totul va fi ok.
Iti doresc creativitate si spor! :)
Sus In jos
corilex
corilex
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 25/12/2014
Mesaje : 22
Varsta : 50
Localizare : Cluj
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Ian 03, 2015 5:14 am

Multumesc de raspuns Alexandra.
Sus In jos
corilex
corilex
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 25/12/2014
Mesaje : 22
Varsta : 50
Localizare : Cluj
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Ian 03, 2015 10:30 am

Buna,vin din nou cu o intrebare nu stiu exact unde trebuie sa ma adresez daca nu este bine unde am postat rog iertare.
De doua zile bantui internetul in cautarea de pasta ceramica s-au praf ceramic pentru a confectiona baze pentru martisoare,acum intrebarea me este cine stie daca argila se poate coace si in cuptorul electric s-au este numaicu coacere in cuptorul special pentru ceramica,adica la instructiuni scrie ca se poate coace pana la 1050 grade C,dar intrebarea intrebatoare este de la cate grade se poate incepe coacerea,
ca mama lui de cuptor nu se poate incalzi mai mult de 250 grade roade unghiile
Sus In jos
Ally Green
Ally Green
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 02/08/2014
Mesaje : 56
Varsta : 35
Localizare : Constanţa
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Ian 04, 2015 10:47 pm

Ai dreptate, trebuie sa ne apucam de martisoare... Pasta ceramica sau praf ceramic poti gasi pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Sau mai poti gasi lut pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (si acesta se poate usca la aer sau pus la coacere). Eu una, am confectionat niste decoratiuni ptr Craciun din pasta de modelat Darwi, care se usuca la aer, fara a fi necesara coacerea.
Nu stiu exact cat trebuie sa le lasi la cuptor, dar presupun ca scrie si pe pachet, la instructiuni (in cazul in care iti cuperi pasta care necesita coacere). De exemplu, stiu ca obiectele din pasta Fimo se pun la coacere la 110 grade Celsius in cuptorul termic timp de 30 min. Dar nu stiu cat de mult difera pasta Fimo (care este un lut polimeric) fata de pasta ceramica...
Sus In jos
corilex
corilex
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 25/12/2014
Mesaje : 22
Varsta : 50
Localizare : Cluj
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Ian 05, 2015 4:09 am

O sa vedem,am gasit Argila care se coace in cuptor pana la 1050grade C acuma sant curioasa sa vedem de la ce temperatura se poate incepe coacerea.
Sus In jos
Irinaaa
Irinaaa
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 10/02/2015
Mesaje : 1
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm

Buna,

Si eu la inceputul unui nou drum. M-am apucat de cusut si de creat articole textile pentru bucatarie (deocamdata).
Facebook: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Breslo: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Insa a trecut 1 luna si mi-am dat seama ca foarte multa clientela apreciaza personalizarile cu desene, picturi, servetele lipite.
Acum as vrea sa combin toate tehnicile pentru un produs unicat 100%.

Pentru astea am cateva intrebari:
1. Nu stiu ce trebuie sa cumpar: adeziv si lac sau lac adeziv, avand in vedere ca vorbim de textile. (am vazut chiar lac adeziv cu sclipici). Nu imi imaginez cum ar putea exista lac pentru textile dar nimic nu ma mai mira.
2. Am vazut ca unii adezivi sunt universali si altii sunt numai pentru textile. E vreo diferenta sau e doar marketing?
2. Ce fac atunci cand materialele nu sunt albe sau nu sunt uni? Cum ies imprimeurile?
Multumesc,
Sus In jos

Continut sponsorizat




va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

va rog sa ma ajutati cu un sfat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: