decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 6:30 am

la sfatul lui Cazimi am cautat si am gasit
e super buna genul asta de pensula cu par artificial
dar costa 15 lei , dar MERITA :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

acum va mai intreb : cum procedati in aplicarea vopselei acrilice pe sticla (pahar, bol, vaza ) ?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 6:32 am

eu folosesc burete de bucatarie pt vase din ala la 1 leu, l-am taiat in 4 si am facut 4 buretei party

a si am uitat , am cumparat din practiker un trafalete din burete la 3 lei , de lungime 10 cm si il folosesc si pe asta, asa nu ma mai muradresc pe degete
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 7:22 am


acum va mai intreb : cum procedati in aplicarea vopselei acrilice pe sticla (pahar, bol, vaza ) ?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 7:25 am

gty ti-am scris mai sus, cu burete aplic eu, nu stiu cum fac restul fetelor
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 7:52 am

Am mai spus: daca alegem pentru aspectul patinat, adica invechit, o substanta pe baza de apa, se va sterge cu apa. Daca substanta respectiva e pe baza de diluant, se va sterge cu diluant.

Eu folosesc bitum, care ar trebui sters, daca e cazul, cu terebentina, dar , la sfatul lui Mary, am folosit acetona pentru lac de unghii.

Aplic bitumul cu un disc demachiant si sterg surplusul cu alt disc demachiant, curat.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 7:59 am

acum sunt confuza, patina pe care mi-ai luat-o tu pe care baza este?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 8:47 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Pasta cu efect antic

Este o pasta densa pe baza de diluant. Cu ajutorul acesteia se poate obtine efectul antic sau metalizat si se poate scoate in evidenta crapaturile obtinute cu lacul de crapare cu doua faze Pentart si lacul de crapare fin Pentart. Pe suprafata pe care dorim sa o antichizam se aplica pasta prin frecare, iar apoi excesul se sterge cu o carpa uscata sau imbibata in terebentina.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 8:52 am

de frecat am frecat-o cu patina si am sters-o cu carpa uscata, dar problema mea ramane la lacuire, cu ce sa dau?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 9:04 am

Mihaela a scris:
de frecat am frecat-o cu patina si am sters-o cu carpa uscata, dar problema mea ramane la lacuire, cu ce sa dau?

Cu ecolac merge foarte bine, am testat. Ba chiar am constatat ca aplicat direct pe vopsea, bitumul moscoleste. Trebuie sa fie un strat de lac, acolo, cel mai adesea de crapare.

Sincer, eu nu simt nevoia sa sterg nicio patina. O intind frumusel cu discuri demachiante, pe portiuni mici si atat. Am sters doar cand era obiectul porcait rau, ca se daduse cu prea mult bitum
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 9:08 am

tu dupa ce ai aplicat patina ai dat ecolac si nu s-a imbranzit? eu am incercat pe fundul sticlei si deja se imbranzea, si nu mai avea luciu
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 9:40 am

Mihaela, ai incercat cu adeziv? Daca nu suporta amanare (ca sa procuri un lac special pentru decupaj) pune intr-un recipient mic putin adeziv, dilueaza-l cu foarte putina apa (ca sa se intinda usor), lasa-l sa se usuce si apoi da-i cu Ecolac. Ar trebui sa fie Ok, pentru ca adezivul are si lac in constitutie.
La mine Ecolacul peste lacul de crapare Fino a facut precum la tine. N-a mers.

Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 10:36 am

Dar ati lasat patina si toate alea sa se usuce? Mie nu mi s-a intamplat niciodata ce ziceti voi, sa se branzeasca, desi folosesc ecolacul ala la orice, numai nu ma spal cu el.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 10:31 pm

cazimi ai lac de crapare fino?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 10:35 pm

Am si fino, si "normal", ca sa zic asa, si intr-o singura componenta. Absolut toate au mers lacuite cu ecolac de la Kober.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 10:52 pm

pai la mine de ce nu merge? tot de la kober am si eu ecolacul
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 11:30 pm

Ma innebunit cu asta acuma .
Vedeti ca exista doua tipuri de lac pe baza de apa de la Kober:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Care ce fel folositi?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Feb 03, 2011 7:52 pm

Cazimi trebuie lasata patina sa se usuce complet?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Feb 03, 2011 10:58 pm

dupa ce ai terminat cu lacul de crapare si s-a uscat, iei putina patina pe o carpa (eu am avut o soseta din bumbac a sotului ca nu m-am indurat sa stric de la mine una bucurie )
si freci patina pe sticla pana intra in crapaturi, apoi cu alta carpa curata (cealalta soseta) stergi tot prin frecare surplusul de patina
sa sti ca eu nu am facut am facut abuz de patina, am fost zgarcita si am aplicat atat cat a trebuit

sper sa iti iasa, eu m-am fript sa zic asa cu acetona, mi-a stricat toata craparea
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 6:26 am

Fetelor, deoarece sunt total, da'...total afoana va voi necaji cu intrebarile. Si pentru inceput , va voi spune un aspect. Cu mult timp in urma, am reconditionat niste elemente de tamplarie foarte vechi. Micute ce-i drept. Deci, am gasit o metoda suuper, de a elimina vopseaua veche fara a afecta lemnul in nici un fel. Daca sunteti interesate, numai sa-mi spuneti , si eu va voi spune.
Deci, lemnul a ramas la culoarea lui originala. Apoi l-am slefuit si l-am dat cu lac de lemn cuparat de la magazinul de vopseluri. Atunci a fost pentru prima data cand am folosit un astfel de produs. Nenorocirea este ca, dupa ce l-am dat, in loc sa ramana neted si transparent, s-a facut laptos la culoare. Deci mi-am compromis toata munca dar si proiectul meu...

De aici din forum, am inteles ca, materialul de baza in acest gen de decupaje, este lacul. Mai inteleg faptul ca nu este acelasi tip de lac. va trebui sa-l identific eu in magazine. Insa, oare nu risc sa patesc la fel? De ce anume trebuie sa tin cont, ca sa nu am surprize asemanatoare ?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 6:30 am

geia , noi la decupaj folosim vopsea acrilica , care este pe baza de apa, asa ca si lacul la final tot pe baza de apa folosim.eu am ecolac de la kober

dar sunt curioasa sa imi spui cum ai curatat vopseaua de pe lemn (cea veche), am un dulap si nu prea ma trage inima sa curat vopseaua prin frecare
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 8:07 am

Mihaela, multumesc de info. De vopsea acrilica stiu. Insa nu pot sa-mi dau seama cum este lacul pe baza de apa. Dar voi vedea eu...

In legatura cu curatatul vopselei, pot spune ca am invatat metoda dintr-o revista veche.
Am aplicat-o, desi aveam dubii. Insa s-a dovedit exceptionala. Specific de la inceput ca aceasta metoda se poate aplica la curatatul vopselei vechi atat de pe lemn cat si de pe metal sau de pe perete.
Cel mai bine, in situatia ta (dulapul) ar fi ideal daca i-ai putea demonta cateva elemente. La fel si in cazul usilor sau a ferestrelor. Daca stai la curte, cel mai bine este sa le scoti undeva afara sau intr-un sopron ori magazie. La bloc, undeva mai ferit dar asterni ceva pe jos pentru protectie.
Si acum cum se procedeaza.
Se dizolva soda caustica cu putina apa. Trebuie musai sa purtati manusi de protectie tot timpul, dar si ceva haine protectoare. In timpul procesului de mestecare a solutiei, sa aveti mare grija sa nu sara stropi pe ochi sau pe piele.

Dupa ce se dizolva, se amesteca cu var pasta. Proportiile le faceti din ochi iar cantitatea in functie de suprafetele avute in lucru. Cu aceasta solutie si cu ajutorul unui bat la capatul caruia ii confectionati un somoiog din carpe, se unge bine, bine de tot obiectul pe care il aveti de curatat. Il lasati pana a dota zi. Abia atunci, cu un spaclu, incepeti incet si cu grija , sa decopertati vopseaua de pe obiect. Se vor desprinde falii, falii de vopsea, fara sa zgarai lemnul.

Daca obiectul are vopsea veche suprapusa , e posibil sa nu se ia bine in unele locuri. In acest caz, acele portiuni, le mai ungeti o data si le lasati pana a doua zi, cand repetati procedeul. Succesul este garantat.
Recomandat anotimpul de vara.

Mult succes si astept sa-mi spui rezultatul.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 9:58 am

mersi geia, vorba aia "cine nu are batrani sa isi cumpere"ras , vezi ce inseamna varsta, uite aici sfaturi utile
la vara ma apuc sa fac cum ai spus tu sa vad ce iese, dulapul de care zic are cred ca 2-3 straturi de vopsea
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 10:12 am

Mary, eu folosesc lazura, desi am luat-o din greseala, ca am pus mana pe o alta cutie, ca voiam sa iau ecolac. Este laptos, Geia (vezi pozele pe care le-a pus Mary), dar dupa uscare devine transparent.

Tudorela, da, patina trebuie sa se usuce complet, dar oricum nu dureaza mult, max. 15 min.

In ce priveste ce zice Mihaela despre sosete, este o idee buna. Eu foloseam discuri demachiante si ca sa iau patina sau bitumul, si ca sa il intind si curat. Azi insa am descoperit o chestie foaaarte interesanta: manusile. Oricum mi le puneam, ca sa nu imi intre porcaria sub unghii si sa arat ca o precupeata, dar azi am constatat ca patina crema (pasta) se intinde minunat daca se ia putin pe degetul imbracat in manusa de cauciuc sa plastic. Merg bine manusile de la vopseaua de par.

Fiindca m-ati speriat cu branzirea aia pe care eu n-am patit-o niciodata, am dat azi cu ecolac peste lacul de crapare inainte de a aplica patina. Urmarea a fost ca patina s-a intins foarte bine si a intrat in crapaturi bine mersi (dar am lasat lacul sa se usuce bine de tot)
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 10:15 am

Mihaela, ma bucur mult ca am putut sa-ti fiu putintel de folos. Si, stai linistita ca nici eu nu le stiu pe toate. Insa, dupa cum spuneram intr-o postare, imi place mult sa ma informez. Mereu invat cate ceva util. Si-mi face mare placere sa impartasesc si prietenilor ceea ce eu stiu, mai ales cand vad ca foloseste.
Heheeee, eu cred ca tu vrei sa sa aplici dulapului, metoda decupajului. Nu ? Cred c-ar iesi o nebunie ! Multa bafta si...vorbim la vara... :rade:

Cazimi, multumesc !
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 10:27 am

da cum m-ai depistat geia? iti dai seama ca abia astept sa il decorez un pic

mai fetelor, m-ati bagat in ceata cu totul :explozie:
cum adica cazimi ai dat cu ecolac inainte de a aplica patina, nu se da dupa ce se aplica patina?
adica, lacurile de crapare, patina si lac final (ecolac)
Sus In jos
http://onlyoneart.com/

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 7 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 7 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: