decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Mai 25, 2011 12:03 am

Nu stiu daca v-am spus vreodata dar sunt innebunita dupa dulciurile facute in casa...cocaturi le spun eu.
Preferata mea ramane placinta cu dovleac...
Acum mi-a facut pofta Gabriela cu rosenkranz-ul facut de Constantin si Elena dar pentru ca sta prea departe ca sa ma invit la o felie o sa o rog frumos de tot sa-mi dea si mie reteta.
Se poaatee...?!
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Mai 25, 2011 3:28 am


Ionela, ti-am trimis reteta pe e-mail, asa cum am primit si eu cu poze, sa stim ce trebuie sa iasa. Pofta buna.
Am multe retete, daca vrea cineva o retata anume sa intrebe ca poate o am si stiu cum se face. prieteni
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 1:50 am

fetele sunt franta, azi am facut mancare, doar ce am terminat si va rog sa nu radeti de mine. de dimineata stau in bucatarie. aveti impresia ca am facut ceva deosebit? nu, nu am facut o salata orientala si cartofi la cuptor cu carne.
am obosit nu mai pot, mai bine lucram 10 casete sau calcam un teanc de rufe decat sa fac mancare. rosu
voi aveti aceasi problema?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 2:38 am

mai, daca tie iti place ce-a iesit si e gustos....pofta buna ! party

la mine gatitul se desfasoara cel mai repede....mai ales daca e si sotul dispus sa dea o mana de ajutor , sunt mai ceva ca samantha

pacat ca eu nu prea am timp de gatit, pentru ca-mi place si fac toate incrucisarile posibile si imposibile de mancaruri bucurie
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Iun 02, 2011 3:48 am

ce gust? nici nu am mancat , am emotii roade unghiile , nici socrul nu vrea sa manance, zice ca " lui nu ii plac cartofii si salata orientala" tavalie tavalie
ma duc sa gust pana la urma.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Iul 03, 2011 4:40 am

pentru ca ieri mi-a facut pofta laura cu tortul, azi am facut si eu. sa nu credeti ca mi-a iesit vreo capodopera, nu, nu , nu am scapat de dan si ornatul a cazut in grija lui. a dorit sa il orneze el. rezultatul? ceva cam urat, dar merge tavalie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iata si torul final tavalie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Iul 03, 2011 4:47 am

Nu-i rau tortul pentru barbatul din viata ta, Miky!
Te-ai scos...
Pofta mare si gandeste-te si la o pofticioasa!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Oct 10, 2011 3:14 am

Negresa rapida (sau economica)

20 linguri faina
20 linguri apa
10 linguri ulei
15 linguri zahar
1 ou
1 lingurita amoniac stins in otet
1 lingura cacao
esente

Se amesteca toate ingredientele, se pun in tava unsa cu margarina/unt si tapetata cu faina. Se da la foc circa 45 minute (la foc moderat) . Coca trebuie sa curga de pe tel.
Eu am pus in compozitia asta si 400 g de gem de prune.
Iata si rezultatul, problema este ca nu ma pricep la bucatarie si cand am taiat-o s-a cam rupt rusinos .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Oct 10, 2011 5:59 am

Mi-ai facut pofta si am facut si eu negresa, a iesit gustoasa, iata o poza a operei mele culinare:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Oct 10, 2011 10:20 pm

gabi a ta arata mai bine, ieri i-am dat sotului sa guste si nu i-a placut rosu . cu toate ca este buna la gust zic eu.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Oct 11, 2011 3:59 am


Barbatilor mei le-a placut prajitura, eu am pus lapte in loc de apa si am mai suplimentat cantitatile, pentru ca tava pe care o folosesc este destul de mare.
Cred ca trebuia sa pun mai multa cacao pentru ca nu a iesit prea neagra. Daca e negresa, negresa sa fie. Poate gemul sa fie de vina? Ce fel de gem ai folosit?
Am constatat de la alte prajituri cu gem, ca si acesta este important. Eu am un ''carcalete'', am facut un amestec de caise, zarzare, trandafir si coacaze si are un gust interesant, in prajituri. Am avut dulceturi de trandafir si de coacaze care s-au zaharisit, le-am fiert si le-am amestecat cu gem, asa le pot folosi pentru ca nu se mancau.

Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Oct 13, 2011 7:54 am

Etete la ele cu ce se ocupa.... Asaaaa sa faceti pofta celor care n-au...
Bineeeeeeeeeee!!!
Provocati-ma ca nu va vad bine!
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Noi 28, 2011 4:17 am

Bun gasit!
Din pacate am cam abandonat acest topic, desi la gatit nu numai ca nu am renuntat, dar chiar am facut o gramada de progrese rusinos

Astazi am facut Spanakopita - placinta greceasca cu spanac si brinza. O minunatie!!
Reteta o am de pe Discovery Travel&Living de la emisiunea "My Greek kitchen", nu stiu daca o urmariti, o ciprioata stabilita in Anglia gateste mincaruri traditionale cipriote/grecesti senzationale.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu-mi vine sa cred ca fiu-meu a mincat vreo 4-5 bucati, deci clar o sa mai fac.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Noi 28, 2011 11:47 am


immmmm.........dar reteta, reteta unde este? abia astept sa o fac si eu.
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Noi 28, 2011 8:10 pm

Gabi iata si reteta:

Spanakopita (placinta cu spanac si branza)

-un pachet cu foi de placinta (eu le cumpar)
-spanac (4 legaturi mari)
-ceapa verde sau praz
-2 oua
-branza feta (cam 300 g) - eu cumpar o specialitate de bronza bulgareasca, care nu este asa cremoasa ca feta care se gaseste la noi dar e f apropiata de feta greceasca (cea adevarata)
-unt topit pentru uns foile de placinta

Se toaca ceapa / prazul marunt (rondele) si se inmoaie putin ulei de masline, pe foc, apoi se adauga spanacul spalat (nu este nevoie sa-l toci, eventual sa rupi frunzele daca ti se par prea mari, oricum el se inmoaie rapid).
Dupa ce se inmoaie si spanacul se inchide focul si se lasa la racit. Toata treaba asata dureaza max. 15 minute.
Se adauga branza farmitata cu mina si ouale batute. Se amesteca toate

Separat ungem o tava si asezam 6-7 foi de placinta unse fiecare cu untul topit. Peste ultima foaie se aseaza compozitia de mai sus si se intinde pe toata suprafata. marginile foilor se impaturesc peste compozitie. Deasupra de aseaza inca 3 foi de placinta, primele 2 unse cu unt, ultima unsa cu un ou batut. Se decupeaza marginile foilor pentru a intra perfect in tava, se cresteaza cu virful unui cutit bine ascutit acolo unde vom taia placinta si se baga la cuptorul in prealabil incins. Este gata cind este rumenita la suprafata.

Evident nu se consuma tot pachetul de foi, asa ca din ce a ramam am facut si o prajiturica ffff gustoasa, pe care am sa vi-o prezint mai tirziu :270437:
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Noi 30, 2011 5:19 am

V-am promis ieri ca va mai dao reteta, de prajitura din foi de placinta.

Dar aici va dau direct link la blogul unde am gasit-o: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Este f buna, extrem de simpla!
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Noi 30, 2011 10:34 am


Trebuie sa fac si eu am foi de placinta, sotului meu ii plac strudelele cu mar si fac destul de des si de aceia am mereu in congelator un pachet de foi.
Multumesc Roxana. prieteni
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Noi 30, 2011 10:37 pm

Cu placere iubire
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Dec 02, 2011 4:19 am


Multumesc Rox pentru ca ne-ai dat adresa blogului Laurei care are niste retete de prajituri care merita sa fie incercate. Iata o poza a placintei cu iaurt, am facut-o aseara, a fost o nebunie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu a iesit deosebit de aspectoasa dar deosebit de gustoasa.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Dec 31, 2011 1:15 am


Mi-a ramas de la Craciun 1/2 de cozonac si am facut un tort dupa reteta lui Jamie Oliver : crema de vanilie, suc de fructe pentru insiropat, diverse fructe, alune prajite.......frisca, sirop de ciocolata, ciocolata..........iata ce a iesit......sper sa fie si bun la gust:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Dec 31, 2011 7:30 am

Stiam reteta asta si sunt convinsa ca a iesit delicioasa ! cu atatea lucruri bune in ea e imposibil sa iasa altfel :) La multi ani !
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Ian 27, 2012 3:45 am


Pentru ca nu am fost destul de inspirata ca sa fac o poza, nu va pot arata ce am gatit azi dar va dau sursa retetei mele:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am facut reteta pe jumatate, a iesit o ''bunime'' asa spunea baiatul meu cel mare cand era mic, la o bunatate.
Cel mic al meu este cu cautatul de retete, iar eu de cand am dat de sit-ul asta mereu ma inspir de pe aici.
Va urez pofta buna.
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Feb 10, 2012 6:46 am

Dupa o pauza de vreo 2 ani, azi am facut cicolata de casa. A iesit mult mai bine ca data trecuta cand arata a caramele de casa tavalie
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Vreti si voi o inimioara? prieteni
Sus In jos
gyongyike
gyongyike
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 22/01/2012
Mesaje : 70
Varsta : 36
Localizare : lugoj
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Feb 10, 2012 7:04 am

hm ce bine arata , vreau si eu 18
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Feb 10, 2012 7:31 am

Ce frumoase sunt inimioarele, ti-au reusit Adina. Bravo tie, cred ca sotul tau se simte un privilegiat ca ai facut asa un lucru frumos pentru ''Ziua indragostitilor''.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Carte de bucate - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 4 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: