decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 8:16 am

Si mie!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:09 pm

Alexandra, I am coming, I am already on my way! Pregateste un tacam in plus la masa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:21 pm

Nu spune de doua ori! Nu ma cunosti!
Sus In jos
Crissy86
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 329
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:33 pm

Da ce bine arată..............Cred că e super bun. Totuși ce e garizi?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:38 pm

Ah, Alexandra, garizi cu avocado stii?

Se taie avocado in doua, de ascoate samburele, se stropeste din belsug cu lamaie, sa adauga garizii mititei, maioneza si piper.

Yammy! yammy!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:41 pm

patadestil ar trebui sa nu te las sa pui delicatesele astea aici 17
uite cum imi faci tu acum sa imi ploua in gura , vai ce bine arata

am zis eu sa sterg acest subiect ras
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:45 pm

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
Dja delirez.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:54 pm

patadestil, auzi fata tu vrei sa te cenzurez? deja inghit in sec rosu
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mar 02, 2011 10:59 pm

gata , asta a fost ultima oara cand mai citesc in acest subiect
nu mai intru in el sub nici-o forma rosu

ce de bunatati
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 12:39 am

Alexandra , noroc ca am mancat dar o supa de ananas tot as incerca , ca-mi place tare mult fructul si as fi curioasa , poate pui si reteta cand ai timp .
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 3:57 am

azi am sector bucatarie si m-am hotarat sa fac pate de casa, ce imi va iesi nu stiu?
va spun diseara
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 4:14 am

Aaaa si eu fac, si-mi place la nebunie. Cum e reteta ta?
Eu il fac asa: fierb ficatei de pasare, apoi ii bag la blender cu unt, sare, piper si mustar. Iese un de-li-ciu salivare
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 4:17 am

da, da asa mi-a spus si sora mea , este aceasi reteta, e prima oara cand fac eu , sunt curioasa sa vad ce imi iese
eu nu prea am aptitudini de gospodina , ca de gateste soacra , dar cateodata mai incerc si eu sa mai fac ceva
ma duc sa ma apuc de treaba
am 1 kg de ficat de pui, cam cat unt pun dintr-un pachet?, am uitat sora mea zice ca mai pune si 2 catei de usturoi zdrobiti la fiert
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 4:18 am

Usturoi n-am pus... Dar e o idee...
Pai unt pun cam 100g.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 4:19 am

mersi rox Thank You
ma duc sa ma apuc de treaba , revin
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 4:27 am

Eu miine fac tort de mere cu crema de zahar ars pt ziua prietenei mele celei mai bune. Reteta este mai jos, si atasez si o poza de la Anul Nou:

Ingrediente:
11 oua
200g unt
500 ml lapte
6-8 mere de marime mijlocie
15 linguri zahar
1 plic zahar vanilinat
1 plic praf de copt
7 linguri faina
zeama de la o lamiie
scortisoara
frisca sau ciocolata pt ornat (optional)

Merele se spala, se curata de cotoare si coaja, se taie in felii de aprox. 2cm grosime.
Intr-o cratita larga (care va fi forma tortului) se caramelizeaza 5 linguri de zahar. Atentie sa nu se arda caci devine amar si va strica tortul. Cu zaharul caramelizat se tapeteaza inclusiv peretii vasului. Se taie cubulete untul si se adauga in vas, se topeste.
Se aseaza feliile de mar in cratita, pe toata suprafata. Se coc la cuptor la foc potrivit 20 min., dupa care se presara cu scortisoara.
Intre timp se prepara crema de zahar ars, adica se bat cu mixerul 5 oua, laptele si 5 linguri de zahar.
Se toarna peste mere, apoi se mai baga la cuptor inca 30 min.
Dupa 20 min. de cind am pus la cuptor, preparam aluatul: se bat spuma 6 albusuri, se adauga treptat 5 linguri de zahar si 1 plic de zahar vanilinat si zeama de lamiie. Se adauga treptat 6 galbenusuri, faina si praful de copt.
Aluatul se toarna peste crema de zahar ars si se mai baga la cuptor aprox. 30 min. (cind este rumenit la suprafata este copt!).
Dupa ce-l scotem din cuptor il rasturnam pe un platou, il acoperim cu cratita in care s-a copt si il lasam la racit. Dupa aceea il bagam la frigider pentru min. 6 ore.
Se orneaza cu frisca, ciocolata, fructe proaspete etc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 5:27 am

bun, am terminat pate-ul , am pus un pic de piper mai mult :hi,hi:
sa vedem ce zice socrul, ca el este criticul nostru
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 5:28 am

E ok daca-i un picut picant...
Merge cu castraveciori murati mmmmmmmmmmm salivare
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 31, 2011 5:32 am

fiind prima oara cand fac pate (nu ca ma laud) dar chiar mi-a iesit gustos :bucatareasa:
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Apr 28, 2011 9:52 pm

Ladies,caut o reteta pentru biscuiti de casa,din cei care se scot prin forma la masina de tocat. Am gasit una dar se face cu untura si imi doresc ceva fara,stiu ca exista dar daca stie cineva care chiar a facut sau face...
Sunt preferatii mei cu ceai sau lapte...
Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Apr 28, 2011 11:07 pm

Ionela eu am venit sa inchid calculatorul caci plec din Bucuresti dar am la indemina gasita ieri pe net urmatoarea reteta dar la modul de preparare nu am mai scris dar cred ca te descurci: 250 gr margarina,250 grame zahar,1 ou plus 3 galbenusuri, 1 praf de copt, vanilie, coaja de lamiie si faina aproximativ 5oo grame ca sa iasa suficient de groasa sa treaca prin masina de tocat. Sper sa fie de folos, eu nu am notat mai mult ca urasc chestia cu oualele incomplete si cind o sa fac eu pun toate ouale. Te pup si -ti dorewsc un wikend sau cum se scrie cit mai placut.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2011 7:39 pm

Am asteptat sa te vad pe forum ca sa iti pot multumi pentru reteta,Rodica!
Nu i-am incercat inca pentru ca am descoperit ca am uitat sa iau de la mama tocmai obiectul muncii,forma aceea pentru masina de tocat si abia marti mi-a aduce sora mea...nu stiu unde as putea gasi in oras...
Promit ca o sa ma laud sau...nu,sper insa sa-mi iasa ca sunt preferatii mei...
Multumesc inca odata!
Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2011 7:44 pm

Cu placere Ionela, dar acum ma intreb forma aceea nu poate fi inlocuita c un pos sau cu coltul taiat al unei pungi mai groase sau oare nu poate fi modelat cu mina in diverse forme de cornulete, batoane? o sa incerc si eu intr-o zi...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2011 7:55 pm

Buna idee!
Acum imi amintesc ca mamica mea povestea cum facea bunica biscuitii,pe vremea aia neavand forme,cu mana...
Eu am gasit la ai mei forma,in Slobozia,am cumparat-o fericita dar am uitat-o...a fost 8 lei.
Daca reusesc intr-un fel sau altul sa ii fac te invit la un ceai cu biscuiti!
Daca nu reusesc,ma dau lovita...

Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2011 8:04 pm

Si eu voi face la fel cind voi incerca isprava si desigur ca ne vom vedea cu placere din partea mea.(eu stau in Militari dar nu-i nici o problema )
Sus In jos

Continut sponsorizat




Carte de bucate - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 3 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: