decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Mar 19, 2012 6:42 am

Eu pun bureti de roua, asa se spune in zona noastra la un soi de ciuperca ce apare la sfarsitul lunii august si in luna septembrie, dupa ploaie. Da un gust deosebit la zacusca.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 8:42 am

Ia uitate de mult nu am mai trecut pe aici.

Deci cum fac eu gemul de prune, sa incepem cu o poza:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cantitati:
- 3 kg prune;
- 1 kg zahar;
- un baton vanilie sau 5 plicuri zahar vanilat sau daca va place esenta de vanilie ( mie nu-mi place, prea are gust de chimicale);
- 3 linguri otet;
- daca vreti ca gemul sa fie mai acru puteti adauga zeama de lamaie dupa gust.

Se spala fructele, se scot samburii si se dau prin masina de tocat carne+ zaharul+vanilia. Eu pun totul intr-un ceaun mare, voi puteti pune intr-o cratita dar care trebuie sa fie numai pentru compoturi/ dulceata- ca sa nu miroase a mancare. Am si eu cratite speciale pentru compot/dulceata dar de cand am primit ceaunul efectiv cred ca tot ce fac in el are un gust special.

Atentie: Din momentul cand incepe sa fiarba trebuie sa amestecati mereu ca sa nu se prinda, pentru ca altfel v-a avea un gust de afumat.
Dupa ce a scazut cam cu o 1/3 , puneti borcanele spalate, uscate in cuptorul aragazului ca sa fie calde cand o sa puneti gemul in ele. Eu le scot pe toate pe un fund de lemn si se pastreaza calde pana cand termin de pus gemul.
Pe masura ce puneti gemul in borcane le inchideti cu capacele care si ele trebuie sa fie curate si uscate. Puteti proceda in doua moduri ori le puneti pe rand in cuptorul aprins si cu usa deschisa pana terminati de pus toate borcanele, inchideti cuptorul lasati 5 min. stingeti si lasati pana a doua zi.
Sau puteti sa puneti, borcanele, pe rand asa fierbinti, intr-o patura-tot pana a doua zi.

Foarte important: cand a scazut gemul pana la consistenta dorita se adauga cate o lingura de otet/pe kg de fructe-in cazul nostru 3, se mai trage un clocot si se stinge .....se pune in borcane.....
Am invatat trucul acesta de la o fosta colega de serviciu. Rolul otetului este pentru a distruge bacteriile.
Mult succes in a expermenta reteta de gem.
Pofta buna!!!


Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 12:11 pm

Ce bine arata! Interesant trucul cu otetul, nu il stam, nu modifica gustul gemului?

Anul acesta am facut doar gem de caise, dar si prunele sunt in plan. Multumim pentru reteta!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 5:59 pm

Thank You Gabriela...pare simpla...ca ingrediente ....dar sunt convinsa ca e delicioasa....pot adauga si niste nuci sau migdale ?...culoarea finala e apetisanta... Thank You
Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 6:53 pm

Aceeasi intrebare o am si eu: nu schimba gustul?
La gemul de prune pun nuci taiate, nu prea marunt, pe care le-am prajit mai intai. Cred ca la fel de bune sunt si migdalele,poate chiar mai bune pt ca sunt mai finute la gust.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 7:23 pm

Nu schimba gustul si prin clocotul pe care il mai dam gemului cred ca se evapora pe jumatate. Am uitat sa mentionez nucile sau migdalele.
Da am pus si eu de data asta migdale prajite de mine(am cumparat de la Auchan migdale crude si cojite), de obicei pun nuci prajite si tocate cu cutitul dar am vrut sa schimb de data asta.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 10:07 pm

Multumesc mult ! Zilele astea o sa cumpar si eu niste prune si ma pun pe treaba....nu stiam ca samburii grasi se prajesc inainte...cred ca sunt deliciosi in gem.... Thank You
Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Aug 22, 2012 3:30 am

Ioni, la migdale spui ,,samburi grasi''?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Aug 22, 2012 4:05 am

Da...migdale, nuci, fistic, alune....se numesc si samburi grasi...stiu de cand am fost la nutritionist...de... e o denumire mai "academica" cica....eu o numesc comerciala....
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Aug 22, 2012 4:16 am

Da, asta o stiu si eu. Asa spun generic, nutritionistii. Si eu am fost cu fiul meu cel mic, la mai multi nutritionisti, endocrinologi.... este supraponderal.... A inceput nu stiu cate diete de care nu se tine..... suparat
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Noi 25, 2012 9:33 am

Sa va arat si eu creatile mele cu ocazia zilei de nastere a sotului meu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am facut si niste fotografii de hallowen dar le-am descarcat la serviciu. Poate le postez maine.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Noi 25, 2012 9:50 am

Cam mici pozele dar ce se vede in ele par a fi tare delicioase...... 18
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Noi 25, 2012 9:55 am

Le-am inacarcat cu ImageShack. Nu stiu de ce sunt asa mici.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Noi 25, 2012 8:02 pm

Am revenit cu imaginile promise ieri, de hallowen 2012 si am descoperit ca trebuie sa incarc cate o imagine ptr. marimea dorita


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Noi 26, 2012 5:01 am

ai fata ca imi curg balele, ce bine arata platourile alea.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Noi 26, 2012 5:12 am

tavalie pe mine poate sa ma treaca pe lista cu invitati permanenti la masa...ii dau voie !
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Noi 26, 2012 5:29 am

ioni a scris:
tavalie pe mine poate sa ma treaca pe lista cu invitati permanenti la masa...ii dau voie !

tavalie tavalie
pai si dieta? tu nu ai vazut cate bunatati acolo?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Noi 26, 2012 5:36 am

tavalie Care dieta...cu asa ceva pe masa...parca as ciuguli ceva ca.... un stol de vrabiute !
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Noi 26, 2012 6:49 am

Sunteti binevenite! Este o statiune mica, cu apa sarata, imprejurimi frumoase de vizitat, iar de masa ma ocup eu.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Noi 26, 2012 6:52 am

Dupa cum vad eu iti pace sa gatesti ... ocupata dar mai ales sa faci o prezentare frumoasa bucatelor, felicitari.... aplauda nota 10

Multumim de invitatie .....este demna de luat in seama.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Noi 27, 2012 9:08 am

Revin cu pozele in marime de a putea fi vizualizate. Sunt de la ziua sotului meu

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am fost astazi la o prezentare "gatit cu ajutorul vaselor de la Capra Nera"

Daca ati participat si voi ce parere aveti?
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Noi 27, 2012 11:05 am

Ce bine arta toate. De vasele de care spui eu una nu am auzit.... dar asteptam sa ne spui tu mai multe despre ele...multumim.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Noi 27, 2012 7:44 pm

Cei de la Capra Nera au site

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu cumpar produse de la ei de aprox. trei ani si sunt foarte multumita de ei, desi sunt cam scumpute. La mine in oras sunt distribuitori care te tin la curent cu toate produsele si reducerile de pret.
Vasele de gatit nu le-am achizitionat ptr. ca eu am un set asemanator non name. Se gateste foarte bine in ele ptr. cei cu regim si cu cate ceva de genul raw, dan nu neaparat vegetarieni (recomandat turbo-inductie) si cu venituri mari.
Daca va intereseaza ceva informatii despre anumite produse si pe care eu le-am folosit va stau la dispozitie.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Noi 28, 2012 10:00 pm

Uau, dar ai dreptate sunt scumpe rau de tot..... suparat
Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Noi 28, 2012 10:07 pm

Vasele seamana mult cu cele de la Zepter, daca le stiti. Cred ca sunt asemanatoare.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Carte de bucate - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 6 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: