decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 9:57 pm

Deci ia uite aici Geia dupa ce m-am luat eu cand am facut .
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 10, 2011 12:35 am

deci azi m-am apucat de treaba, cu muuult elan
nu am gasit inca Ecolac, asa ca l-am insarcinat pe al meu sot sa-mi mai caute
si in loc de adeziv am improvizat cu aracet diluat ( citisem ca merge), dar bineitneles ca m-am ales cu o multime de incretituri, chiar daca am incercat sa umblu foarte usor si am folosit foarte putin aracet pe pensula :explozie:
diseara va arat "creatiile" , ca momentan nu am aparatul foto acasa


Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 10, 2011 12:39 am

Daniela, din experienta mea cu aracet pot sa-ti spun asa: am uns discret, in strat subtire subtire suprafata, am pus servetelul si am tamponat usor si cu miscari rapide cu o carpa curata, pana s-a netezit bine. L-am lasat la uscat, si abia dupa asta am aplicat deasupra un alt strat de aracet, mai mult cu degetele decat cu pensula.

Si despre umbrele de pe cutia cu servetele.

Cu o pensula plata mica (cea mai mica) cu peri tari am facut contururile desenului. Am folosit culoare inchisa (maro) amestecata cu gel intarziator de uscare. Este important de folosit, pentru ca intarzie mult uscarea si vopseaua acrilica se comporta precum acuarela, permitandu-ti sa faci ce doresti cu ea. Nu recomand intarziatorul lichid. Am incercat si cu acesta dar nu este la fel de eficient precum gelul.
Dupa asta, cu o vopsea deschisa (crem) am tras din conturul maro spre exteriorul desenului, pierzand liniile.
Excesul de vopsea din pensula, l-am sters la intamplare pe cutie, creand astfel umbre peste tot.

Intelegeti ce-am spus?

Am postat la link-uri un filmulet din care m-am inspirat. Il pun si aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 10, 2011 1:23 am

alisit a scris:
Daniela, din experienta mea cu aracet pot sa-ti spun asa: am uns discret, in strat subtire subtire suprafata, am pus servetelul si am tamponat usor si cu miscari rapide cu o carpa curata, pana s-a netezit bine. L-am lasat la uscat, si abia dupa asta am aplicat deasupra un alt strat de aracet, mai mult cu degetele decat cu pensula.


deci stratul deasupra se aplica abia dupa ce se usuca primul dat pe servetel suspicios
eu vazusem intr-un filmulet pe youtube ca se aplica imediat dupa ce se lipeste servetelul de suport si asa am facut si eu
acum imi explic de ce mi s-a incretit servetelul 12
multumesc de sfat! imbratisare
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 10, 2011 1:29 am

Asa stiam si eu, ca si tine. Dar pentru ca am observat ca incretiturile apareau dupa ce dadeam cu aracet deasupra, am hotarat sa las sa se usuce si apoi sa dau aracetul.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 10, 2011 6:30 am

daniela sunt tare curiosa sa vad la ce te chinui atat :rade:
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Joi Feb 10, 2011 8:49 am

Am postat in topicul "Lucrari diverse"
Astept critici si laude prieteni
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Vin Feb 11, 2011 11:20 pm

Cazimi, Mary, Va multumesc din suflet ! Voi studia cu mare, mare atentie ceea ce mi-ati indicat.
Thank You
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 12:36 am

Am si eu o intrebare....ce e vopseaua de fond?un fel de grund....o vopsea care acopera porii si se da ca prim strat pe suprafata care urmeaza a fi decorata??? te rog
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 12:43 am

sfat :
la ce cantitate aveti voi grundul Gesso si la ce preturi le gasiti ?
eu am gasit unul la borcan si cica nu stie daca este si ptr sticla ( costa 33 lei ) si scria pe borcan asa : BRUGES
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 12:45 am

da coca, grund sau gesoo ii mai zice, si se da ca si baza pe obiectele ce urmeaza a fi decorate, se plica grundul o mana sau doua cat necesita si apoi se aplica vopseaua acrilica.
pe sticla este musai sa dai cu grund, pentru ca acrilica se cojeste sa zic asa daca nu are grund dat

gty eu am grund de la combinatul fondului plastic, este o sticla de 350 de ml, mi l-a cumparat cazimi de la un magazin din bucuresti, scrie pe el ca se aplica pe diverse suporturi, lemn, plastic, sticla, etc
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 11:08 pm

fetelor, am nevoie de ajutorul vostru.
vreau sa folosesc "lacul antic pt crapaturi "de la pentart , este intr-o singura faza din ce-mi dau eu seama.
pe el scrie asa: "aplicati intai un strat de baza cu o vopsea acrilica. pe urma aplicati lacul pt carapaturi intr-un strat uniform. lasati lacul sa se usuce apoi aplicati o culoare contrastanta. " intrebarea mea este : servetelul cand il pun? 19
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 11:14 pm

pai ai 2 variante, aplici acrilic,servetel,lac crapare,acrilic (dar trebuie sa dai cu acrilic si lac pe lanaga servetel)
aplici acrilic, lac crapare,acrilic si servetel (dar aici trebuie sa ai un fundal inchis, iar deasupra sa faci cu o culoare deschisa sa pui in evidenta modelul de pe servetel)
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 11:36 pm

trandafir multumesc mihaela. o sa vad ce iese.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Sam Feb 12, 2011 11:40 pm

spor la treaba si astept sa te lauzi aici picteaza
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 12:13 am

Fetele , ce fel de lac ati folosit dupa lacul de crapare ? am incercat cu ecolac de la Savana pe care l-am folosit pana acum si se branzeste ( desi am mai dat peste crapare cu el si s-a comportat bine ) , am luat ieri vernis mat de la pentart care si el se branzeste , ati patit asa ?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 12:33 am

chiar asa, la sfarsit pot da cu lac de barci (yacht)? e singurul pe care-l am.

a, si ce se intampla daca dau cu lacul de crapare peste servetel?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 12:47 am

da mariuca merge, cu lacul de yaht am lacuit si eu vreme buna si l-am folosit la tehnica de crapare cu o singura componenta

laura si eu am avut aceasi problema, dar incearca sa faci asa, aplici lacurile de crapare, apoi ecolac, apoi patina si apoi ecolac, asa zicea cazimi si cica merge, eu una nu am incercat asa
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 12:52 am

coca , eu am doar o lucrare cu lacul intr-o componenta deci nu cine stie ce experienta , dar cred ca poti da cu lac pe langa servetel , nu vad de ce ai da cu el peste pentru ca oricum crapaturile apar in momentul in care dai cu stratul 2 de vopsea pe care peste servetel nu-l dai nu ? ( atentie , ma refer la cel intr-o componenta )

pai , Mihaela , ecolacul nu-mi astupa crapaturile ? mai merge patina ? eu chiar ma gandeam ca de vina e patina , am sters lacul adunat (branzit )si s-a luat si patina cu el

scuze, iar am postat unul dupa altul , se poate sterge al doi-lea post ?



Ultima editare efectuata de catre Laura72 in Dum Feb 13, 2011 12:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 12:56 am

mesaj sters, editare succesiva
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 12:58 am

ok, multumesc.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 1:31 am

am mai mesterit la o sticla cu lacul de crapare cu o singura componenta, abia astept sa o termin bucurie
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 8:51 am

Magazinul acesta Art&Hobby nu are gel intarziator de uscare sau nu il gasesc eu.... suspicios e prea tirziu si nu mai vad eu bine?? te rog
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 8:54 am

Coca, acolo nu ai sa gasesti. Cel putin pe site nu il au. Ai putea totusi incerca un telefon sa-i intrebi. Sunt foarte draguti.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1Dum Feb 13, 2011 9:08 am

Multumesc Alisit!...undeva am vazut ...dar nu mai stiu unde la cit m-am perindat prin magazinele astea de specialitate....si oricum mi-am zis ca prea vreau sa-mi cumpar tot "arsenalul "din primul foc... :hi,hi: nu voi face eu ptr. inceput ceva atit de complex.... :nu,nu:
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 9 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 9 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 12 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: