decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 11:27 am

Mihaela a scris:
da cum m-ai depistat geia? iti dai seama ca abia astept sa il decorez un pic

Wau ! Minunat ! aplauda
Ce curioasa m-ai facut ! Chiar am sa caut pe internet , poate gasesc ceva modele de inspiratie.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 8:25 pm

Va reamintesc ca patină inseamna in primul rand un aspect de vechi al unui obiect, cladiri, iar a patina înseamnă a da unui obiect aspect de vechi, adica prin orice metode. Poti sa lasi un obiect in apa sa se scorojeasca sau ruginească si tot se cheama că îl patinezi. Denumirea comerciala de patină pentru bitum sau diverse creme aurii/arămii etc. este oarecum gresita, dar tot inseamna o substanţă cu ajutorul căreia se obţine un aspect de vechi. Poate vă amintiţi umeraşul meu, care n-avea pic de bitum sau pastă, dar tot are patină, adică aspect de vechi, prin faptul că arată scorojit pe muchii:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mihaela a scris:

cum adica cazimi ai dat cu ecolac inainte de a aplica patina, nu se da dupa ce se aplica patina?
Pai, teoria spune ca se aplica bitum (sau pastă bituminoasă) după ce se aplica lacul de crăpare. Însa poti aplica pastă de patinare/bitum bine mersi şi fără lac de crapare, direct pe vopsea. Atâta că pe vopsea acrilica, mai ales daca e foarte deschisa, se ia vopseaua cu tot cu grund la frecarea cu bitum. Şi atunci se dă un strat de lac ca sa protejeze.

Exact pe logica asta am mers si atunci am aplicat:
1. grund
2. acrilică
3. lac crăpare 1
4. lac crăpare 2
5. ecolac
6. pastă bituminoasă (patină arămie)
7. ecolac
8. ecolac.... etc.

Urmarea a fost că pasta s-a întins mult mai bine pe un strat de ecolac decât se întinde pe stratul 2 de lac de crăpare, fiind protejat şi mai "alunecos".

Later edit: Cu "patinarea" este exact ca şi cu fardarea. Dacă o femeie este fardată, are mult mai multe în afară de fard de pleoape sau fard de obraz, ori poate să nu aiba fard deloc şi tot spunem că e "fardată".
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 9:27 pm

si dupa ce dai un strat de ecolac, mai intra patina in crapaturi? mie nu imi vine sa cred si de asta tot intreb aici ascuns
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 9:43 pm

Bineînţeles că intră, că doar stratul ăla de lac e de câţiva microni, nu de milimetri întregi. Dacă o dai cu unghia pe un obiect cu crăpare terminat, o să simţi "zgrunţuros", adică rămâne diferenţa de adâncime (dintre suprafaţă şi crăpături) chiar şi după ce ai dat multe, multe straturi de lac final.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Lun Feb 07, 2011 9:52 pm

o sa incerc si asa sa vad ce o iesi
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 08, 2011 12:45 am

Eh...am ajuns si eu acasa si ma mancau foarte tare degetele si m-am apucat sa decorez cateva oua de polistiren pe care le aveam prin casa.Au iesit o nebunie bucurie Dar cum n-am avut astampar si am vrut sa le vad gata le-am lacuit cu spray lac(pentru ca am invatat de la voi sa nu mai folosesc lac de barci).Am crezut ca o sa iasa bine...dar ...mi s-au deformat ouale de parca lacul ar fi muscat din ele.Nu puteam sa dorm azi noapte de ciuda.Astazi am cumparat ecolac si am lacuit singurul ou ramas si nu s-a intamplat nimic.Da Doamne mintea romanului de pe urma!!! 15
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 08, 2011 1:12 am

Elena, ce spray lac e cel pe care l-ai folosit? N-am auzit de lac sub forma de spray decat pentru protejarea desenelor in carbune.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 08, 2011 7:11 am

L-am gasit in magazinele de vopseluri de unde am luat si ecolacul.E spray mare de 600 ml,Dupli-color,mai scrie pe el Vernis transparent.Am lacuit cu el coronite de nuiele,conuri de brad si lucrarile de decupaj pe sticla si portelan.Acum vad ca nu e de loc bun pentru polistiren.Nu va sfatuiesc sa-l folositi.Azi m-am convins cat de bun este ecolacul.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 08, 2011 4:59 pm

Fetelor, vin iar cu o intrebare si va rog mult sa-mi iertati nestiinta. Nu am reusit sa parcurg chiar tot forumul asa incat, daca exista raspuns pentru intrebarea mea, va rog pe voi sa-mi indicati locul unde-l gasesc.
Deci as dori sa intreb daca, aceasta metoda a decupajului, merge aplicata si pe suport de carton. Mai exact , daca merge facuta o felicitare sau o cutie din carton. Mi-ar prinde bine un tutorial sau un filmulet... rusinos trandafir
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 08, 2011 8:23 pm

Geia, merge, am incercat eu, desi metoda e un pic diferita pentru felicitari. Pentru cutie de carton se aplica metoda clasica si parerile sunt impartite. Unele fete zic ca pe carton se lucreaza foarte greu, altele (intre care ma numar) nu au avut probleme. O sa iti caut unde s-a discutat metoda felicitarilor si iti dau link.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mar Feb 08, 2011 9:44 pm

Despre cartoane asa subtiri pentru felicitari nu stiu ce sa-ti spun pt ca nu am lucrat,dar cutii de carton am facut si se comporta destul de bine.Am avut surpriza sa decorez cutii de carton care s-au deformat putin,adica nu se mai inchideau f bine.Dar cred ca era calitatea cartonului de vina si mai cred ca nu trebuie ca vopseaua sa fie prea subtire pt ca inmoaie cartonul.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 12:35 am

alisit explica si mie te rog cum ai folosit hartia de decoupage, cat ai lasat-o in apa?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 1:32 am

Cazimi, Elena, va multumesc frumos de raspuns. Astept cuminte si alte detalii.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 1:53 am

Mihaela,

In minute secunde nu stiu sa-ti spun exact, insa in orice caz am lasat-o pana cand am inceput sa zaresc culorile pe partea alba, necolorata. Sa zicem cateva minute? Si neaparat o scoti intai pe un servetel ca sa absorbi tot surplusul de apa.
Iar eu am uns cu adeziv decupajul iar nu suprafata pe care urma sa-l aplic, dupa care am lipit si am aplicat inca un strat de adeziv.
Pe hartia de decupaj am lucrat foarte bine cu aracet diluat.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 3:40 am

alisit a scris:



Iar eu am uns cu adeziv decupajul iar nu suprafata pe care urma sa-l aplic


aici m-ai pierdut ascuns , nu am inteles . ai aplicat adeziv direct pe suprafata de decorat (sa zicem un ceas) si apoi ai aplicat hartia?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 3:51 am

"Cartea" spune sa dai adezivul pe suprafata si sa pui apoi decupajul. La recomandarea lui Cazimi eu am facut invers. Am aplicat adeziv pe dosul decupajului si l-am lipit pe suprafata, dupa care l-am dat din nou cu adeziv si peste.

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 3:59 am

ahaa, acum am inteles 13
multam , multam 5
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 7:32 am

Sa stiti ca se poate in ambele moduri.Am vazut pe tutoriale chiar si servetele aplicate direct pe suport si s-a aplicat adezivul peste servetel in ideea,cred,ca fiind f subtire ,adezivul il inmoaie si patrunde prin el.Cam asa am interpretat eu.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 8:06 am

dragelor, intrucat dimineata ridic coletul cu servelele de la doamna Elena, careia ii multumesc inca o data trandafir , maine ma apuc de treaba
bineinteles ca mai intai o sa incerc pe ceva gen borcan sau cutie, sa vedem cum ma descurc
dar daca merge as vrea sa decorez o cutie din lemn pentru bijuterii, care e in culoarea natur a lemnului, adica are doar un strat de lac peste ( asa am cumparat-o)
eu vreau sa o decorez cu decupaj din servele ici pe colo, dar nu complet, adica nu vreau sa o vopsesc
pe langa motivele aplicate vreau sa se vada si culoarea naturala a lemnului

se poate asa?
este lemn de brad si e deschisa la culoare, adica galben-pal
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 8:13 am

parerea mea, sa faci ce vrei tu cu servetel pe ici pe colo, trebuie sa aplici acrilic doar acolo unde vei aplica servetelul , sa decupezi servetelul si sa trasezi cu un creion fin pe lemn conturul servetelului decupat sa sti unde sa dai cu vopsea

fetelor alte idei?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 9:11 am

Mihaela a scris:
trebuie sa aplici acrilic doar acolo unde vei aplica servetelul , sa decupezi servetelul si sa trasezi cu un creion fin fetelor alte idei?

Sunt de acord.

Alta solutie ar fi sa nu folosesti servetel, ci o hartie subtire. Exista unele hartii de ambalaj mai subtiri si mai maleabile. Urmezi metoda pe care atat de frumos a explicat-o alisit. In cazul asta, nu mai e nevoie sa dai niciun strat de vopsea. Va trebui insa sa dai mai multe straturi de lac, iar eu pentru inceput te-as sfatui sa dai mai intai lac in zonele in care nu ai hartie.

Si daca esti abia la inceput, nu te sfatuiesc sa incepi cu sticla. Mai degraba plastic sau lemn. Desi mie mi-a mers bine si pe carton, insa mai apar probleme.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 9:19 am

ok, atunci o sa incerc pe plastic
multumesc frumos pentru sfaturi
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 9:23 am

daca e foarte lucios e preferabil sa dai o mana de grund. Depinde si de acrilica. Eu folosesc Idea de la Maimeri si rareori are nevoie de grund. Succes. Sa ne arati la Lucrarile noastre cum a iesit
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 10:41 am

Elena, si eu procedez cum spui tu cand aplic decupaje de servetel. Dau adeziv numai peste servetel, fara sa fi pus deloc in prealabil pe suport. Si daca decupajul este de dimensiuni mici, nici nu folosesc pensula, doar degetul (avand grija sa fie in permanenta uns cu adeziv)
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1Mier Feb 09, 2011 8:09 pm

Geia, imi cer scuze. Nu te-am uitat, dar nu am reusit sa gasesc postarile in care se vorbea (adica Mary si cu mine vorbeam mai mult) despre felicitari prin decoupage. Sistemul de cautare merge foarte prost spre deloc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe scurt, ideea este ca pui peste felicitare o folie alimentara (din plastic, nu din aluminiu), deasupra pui servetelul si dai cu fierul de calcat la temperatura destul de mica. Apoi tai resturile de folie alimentara. Asta e tot.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 8 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 8 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: