decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 7:17 am

gty , nici eu n-am reusit sa fotografiez crapaturile chiar daca am folosit aparatul foto . Cazimi , multumesc de sfat , voi incerca cu setarea pentru flori
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 8:04 am

Laura72 a scris:
eu am luat ecolac de la Savana de la un magazin de chimicale de cartier (750 ml la 21.50 lei parca ) mult mai ieftin decat la magazinele hobby
Si esti multumita de el? In cite straturi il dai?

Laura72 a scris:
gty , nici eu n-am reusit sa fotografiez crapaturile chiar daca am folosit aparatul foto .
Si eu va recomand sa faceti poze la lumina zilei, cu aparatul setat pe Macro (functia cu floricica) si cu obiectul inclinat in asa fel incit lumina sa cada fix pe crapaturi. Fara telefoane mobile :nu,nu:
Ce am reusit eu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 9:06 pm

M-ati lamurit cu ecolacul si cu siguranta il voi folosi.Am o alta intrebare:cine stie cum se lucreaza pe obiecte din hartie presata?Am vazut pe net in diverse magazine oua si vreau sa cumpar dar nu stiu cum se comporta la pictat ?Merita sa cumpar?Vreau sa mai cumpar si oua din polistiren.Am incercat sa pictez pe oua naturale dupa ce le-am scos continutul dar dupa ce l-am terminat l-am scapat si s-a spart.Exista vreo metoda pentru a-i da rezistenta?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 9:21 pm

nu stiu elena , dar cred ca ar trebui sa se lucreze la fel ca si pe lemn zic eu, doar ca procesul de unscare va fi unul mai lung, presupun ca oul din carton presat aer o oarecare rezistenta
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 9:43 pm

Eu ma gandesc ca daca e facut din carton, chiar presat, tot suge vopseaua si atunci necesita grund.

Ideea de a da rezistenta oualor mie mi se pare o contradictie in termeni. Ai putea pune orez in ou sau nisip, dar daca il scapi pe jos, tot e posibil sa se sparge. La fel, atat oul de carton presat, cat si cel de polistiren, daca e scapat pe jos se va indoi.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 10:31 pm

E posibil sa aveti dreptate.Oricum pana nu incerc ,nu stiu.Referitor la polistiren,l-am folosit la suporturi de lumanari si cand le-am lacuit cu lac de barci s-au deformat.Cred ca a fost atacat polistirenul de catre lac.Poate ca trebuia sa folosesc ecolac,asa cum m-ati sfatuit voi.Ati lacuit ceva de polistiren?Cum s-a comportat?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mar Feb 01, 2011 11:56 pm

fetelor imi dati si mie o idee? am decorat o sticla cu niste panselute de culoare mov, lila si un pic de galbe, si de ieri ma tot gandesc ce culoare sa fac fundalul sticlei, nu reusesc sa gasesc o culoare potrivita.
aveti vre-o idee?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:09 am

Elena eu am facut globuri din polidtiren si s-au comportat f.bine!Am urmat pasii clasici in decoupage si au iesit f.bine!
Miha poate ca ar merge un galben pal,pal!Eu de obicei ma uit la culoarea servetelului de unde au fost taiate imaginile!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:12 am

stau in dubii, sa incerc un galben pal sau un lila pal?

si inca ceva ca nu sunt lamurita
am patina dar nu am terebentina, cu ce sterg surplusul de patina sa pot folosi ecolacul la final? aici m-am cam pierdut in amanunte intrebare
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:40 am

Cu Petrosin, Mihaela. Fugi la primul magazin de cartier de chimicale si sigur gasesti.

Si nu da cu Ecolac prima mana ci cu lac special de decuopaj ca sa nu risti nimic (mai ales daca ai folosit Fino).

PS Fetelor, azi am primit pachetul de la Alexandra. Sunt LE-SI-NA-TA. Hartia de orez arata incredibil.

Profit de ocazie, ca sa-i spun inca o data Alexandrei ca este o persoana speciala si sa-i multumesc de un milion de ori pentru serviciul facut.
In plus, haideti sa-i cantam, pentru ca azi este ziua ei. Va dau tonul: 1, 2, 3 si! Muuulti ani traiasca, muuuuuuuuulti ani traiasca, Laaaaaaaaaa muuulti ani!


PS Agentia nu mi-a perceput niciun comision pentru plicul cu bani pe care l-am trimis inapoi Alexandrei.


Ultima editare efectuata de catre alisit in Mier Feb 02, 2011 12:46 am, editata de 1 ori
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:43 am

si merge apoi sa dau cu ecolac? nu patesc ca data trecuta sa se imbranzeasca?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:50 am

am inteles eu bine Mihaela dar la sticla merge sa pui intii decorul si pe urma sa faci fundalul sau ai dat totusi cu vopsea deschisa inainte si acum e vorba de a colora acest fundal?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:52 am

am facut fundalul alb, apoi am aplicat servetelul si acum am colorat sticla in intregime cu galben pal

da , eu asa fac, aplic modelul si apoi culoarea de fundal , finala sa zic asa
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 12:54 am

Aha, am priceput! multumesc pentru raspuns.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 1:01 am

alisit dar nu am lac special de decupaj, ma gandesc sa dau cu adeziv , cu care am lipit servetelul, oare o merge? intrebare
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 1:11 am

Da, da, da...adezivul pentru decupaj are lac in el. Sa nu fie aracet sau alta improvizatie!

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 2:52 am

sper sa imi iasa, dar mai intai o sa incerc pe fundul sticlei sa nu mai stric iar
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 3:03 am

Am si eu o intrebare:daca pun crema de pantofi ca sa se evidentieze crapaturile cu ce o dau jos?O lustruiesc pur si simplu cu o carpa curata?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 3:14 am

alisit cat ai dat tu pe petrosin?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 3:22 am

Exact nu mai stiu, dar parca ceva 6, 7 sau 8 lei pe 1 litru? Sau sa fie sticla de 750 ml? Chiar nu mai stiu, dar pe aici pe undeva.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 3:51 am

tudorela eu curatat-o cu dizolvant de unghii
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 3:54 am

Alina, nu ai pentru ce sa-mi multumesti! Sincer iti zic! Comisioanele se platesc aici... imbratisare
Ma bucur ca ti-au placut! Sunt foarte, foarte calitative! Ca doar sunt originale, nu "facaturi".
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 4:06 am

Tudorela, pune crema pe ceva, un capac, o sticla, o ceasca, si vezi cu se ia. Unele creme erau pe baza de gaz, dar cred ca acum sunt pe baza de apa. Oricum, eu nici macar bitumul, pe care il folosesc cu spor, nu ii pun vreo substanta, ci doar il intind uniform, sa intre in crapaturi si sa inchida culoarea.

Am avut o data nevoie sa il sterg, cand facuse consortul o porcarie la un coaster si arata ca trecut prin noroi. Atunci l-am sters de tot, inclusiv din crapaturi, cu acetona. Altminteri, toate celelalte ar trebui sa mearga bine mersi cu apa.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 5:35 am

Multumesc fetelor de raspunsuri!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1Mier Feb 02, 2011 5:37 am

cazimi tu ai sters patina cu apa? cu ce ai aplicat patina? pe carpa?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 6 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 6 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: