decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Vin Ian 07, 2011 9:50 pm

Obiectele lucrate cu aceasta tehnica sunt doar pentru decor strict...sterse de praf din cand in cand sau...se pot spala?!Ma gandesc la pahare...sticla...o tava,o cutie sau o farfurie... Mi-a iesit si rima ...
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Sam Ian 08, 2011 12:24 am

eu am un fund (tocator) lucrat si chiar l-am spalat, dar mentionez ca este dar cu lac de yahturi ,acum depinde de ce lac foloseste fiecare, eu inca nu am incercat lacul "Ecolac" sa vad cum se comporta, poate iti raspund celelalte fete care l-au folosit
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Sam Ian 08, 2011 12:56 am

Ce lucrez eu este totul utilizabil. Ma refer la sticle, pahare, farfurii.
Eu lucrez cu ecolact si am incercat sa spal sa ved ce si cum si este OK.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Sam Ian 08, 2011 12:59 am

trebuie sa imi cumpar neaparat un ecolac din asta suparat
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Dum Ian 09, 2011 7:10 am

Maine vreau sa ajung la doua magazine de profil dar inainte de asta am nevoie de o lista exacta a ceea ce trebuie sa cumpar...
Materialele de baza,cele initiale,sunt aceleasi pentru orice suprafata?Si daca da,sau nu,care sunt cele pentru carton...pentru inceput...
Nu am decat pensule si un lac pe care il foloseam cu aerograful...si care si zace de ceva timp dar sper sa fie bun...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Dum Ian 09, 2011 7:45 am

Ionela, eu te-aş sfătui să iei un tub sau un borcan mare (cca. 100 ml) de vopsea albă acrilică. Eu sunt foarte mulţumită de Maimeri Idea (tub); Roxanne vorbea de bine de Maimeri Polycolor (borcan), dar vezi ce îţi pică în mână.

În plus, pentru început te-aş sfătui să iei o cutie de vopsele acrilice de 8-10 culori, ca să poţi face combinaţii între ele. Cere un vernis pe bază de apă sau, în cazul fericit în care au, un adeziv pentru decoupage. Eu am găsit adeziv de decoupage într-un singur magazin fizic şi s-a dovedit a fi o porcărie.

Dacă ai de gând să lucrezi pe sticlă (metodă care cere, după mine, îndemânare şi "mână" formată), musai să iei "gesso", fiindcă altfel nu îţi prinde vopseaua. Mie Maimeri-urile mele mi-au prins fără grund pe orice suport, mai puţin pe sticlă.

Ca să înţelegi care e povestea cu Gesso, e ca la Ness. La început era numele unei firme care producea grund pentru picturi pe pânză. Acum prin gesso se înţelege orice grund pentru hârtie sau pânză.

M-am luat cu vorba. Pe scurt, cu liniuţă:
- pensule plate, 2 dimensiuni. Eu sunt extrem de mulţumită de Lefranc-Bourgeois.
- vopsea albă (cam 11-13 ron)
- o cutie de tuburi mici de vopsea (găseşti până în 20 ron)
- lac-adeziv pentru decoupage (cca. 10 ron).
- opţional, grund tip gesso. Dacă ai şansa să găseşti sticluţe până în 100 ml, e până în 10 ron. Dacă nu, pe la 30-40.

Cu materialele astea, minimal, te descurci ca să începi.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Dum Ian 09, 2011 8:05 am

Multumesc frumos,Cazimi!
Maine vreau sa gasesc magazinul celor de la 'tinker'...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Ian 10, 2011 5:50 pm

Fetelor, ajutor!
Am făcut un coaster cu şerveţele şi, pentru prima dată mi-a plăcut cum a ieşit. Am aplicat prima componentă de crăpare şi când era aproape uscată, în loc să pun mâna pe componenta 2, am luat tot 1. Şi abia acum urmează prostia: în loc să am răbdare să se usuce, fiindcă era 11 noaptea şi muream de somn, dar şi de curiozitate, am aplicat aproape imediat şi componenta 2, aşa încât cele două s-au cam amestecat. Dimineaţa - crăpături foooooarte vagi, vreo două cu totul, şi un "relief" pe supraţă.

Acuma... ce fac? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Ian 10, 2011 9:18 pm

Tii minte cutia mea pe care am testat craparea? Stii de ce n-am mai zis nimic de ea? Fiindca am facut o timpenie (am pictat aiurea pe ea). Daaaar am spalat-o frumusel si s-a curatat perfect party
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Ian 10, 2011 9:38 pm

Nu cred că mai merge spălat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Este din faianţă albă-albă, dat cu grund, două straturi de adeziv, unul de lac, şi apoi vreo trei de crăpare. Adică nu prea îmi vine să-l spăl; mai bine o iau de la capăt cu altul. Chestia e... cu ăsta ce mai pot face?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Ian 10, 2011 10:05 pm

Cazimi, au am incercat o chestie de invechire a obiectelor , nu de crapare dar nu am avut timp sa o prezint.
Daca ai rabdare sa vezi poze dupaamiaza, poate te ajuta.
Im principiu am folosit tot cele doua componente de crapare dar:
am aplicat primul strat prin tamponare cu buretele, deci nu foarte gros, si am tras cateva linii asa de ochii lumii tot cu buretele.
Am lasat la uscat si am aplicat stratul doi in acelasi mod dar aici numai prin tamponare.
Vazi ca la primul strat raman bobite pline cu aer, stii tu, dar le-am lasat pentru ca dupa al doilea strat vor "crapa", este cam impropriu spus, si vor da nastere la niste gaurele care parca sunt facute de vreme.
Am dat cu patina si a iesit superb.
Spun inca o data este vorba de invechire nu crapare.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Ian 10, 2011 10:19 pm

Mary, mai ales de la tine aşteptam răspuns, căci am senzaţia că tu ai cea mai mare experienţă în crăpare.

Deci tu zici să o iau de la capăt, să dau, deasupra întregului eşafodaj prezent, un strat componenta 1 de crăpare, cu buretele, şi apoi stratul 2, tot cu buretele?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Lun Ian 10, 2011 10:23 pm

Da in principiu asa am facut. Nu au iesit crapaturi multe doar in locutile unde am tasat asa cateva linii. In rest arata ca un obiect mancat de vreme cu gauri.
Su nu am experienta in crapare doar de saptamana trecut lucrez cu asa ceva.
Deci experienta zero, dar experimentez tot felul.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 8:47 am

care este intervalul de timp cand pot sa dau a doua mana de ecolac? cat lasati voi timpul sa treaca intre cele 2 maini?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 8:53 am

Ah, puţin, 15 minute. Merge foarte repede.
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 7:34 pm

Mihaela eu te-as sfatui sa respecti ce scrie pe cutia ta de ecolac, de ex. pe a mea scrie sa astept 12 ore 🇭🇲
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 8:50 pm

Fetelor va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva.
M-am uitat pe blogul lui Asket si am vazut foarte multe fonduri cu picatele.
Cum se realizeaza picatelele alea?
Eu nu am reusit nicicum. Sa pui cu o pensula subtire atea puntule de dimeniuni diferite pare imposibil.
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 8:59 pm

Ne dai si un link te rog?
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 9:05 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mai spre sfarsit este o craciunita si pe fond sunt puncte mici negre.
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 9:18 pm

De 3 ori am dat in sus si-n jos si n-am gasit nicio craciunita intrebare
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 9:21 pm

Este chiar inainte de
5 Magicznych Butelek ciąg dalszy.
Poate nu-i zic bine craciunita, este o floare rosie pe o place alba.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 9:33 pm

mary nici eu nu vad , nimic, nu poti da tu click pe lucrare si sa ne dai linkul ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 10:03 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sau asta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 10:20 pm

eu cred ca sint stropi
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 10:26 pm

Banuiam, dar cum sunt facuti?
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 16Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: