decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sapunul natural homemade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Aug 25, 2011 7:19 am

Pai bine,fata draga si, de unde mai iau si sare de mare?!

Am gasit termometrul aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Doar am aflat de el, urmeaza...

Dar nu a gasit nimeni si o reteta de facut bani?! Ca sunt lefter popescu...
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Aug 25, 2011 8:48 am


Uite aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Joi Aug 25, 2011 6:48 pm

Mai, mai, mai....usor....
Pana sa ajung la sare, la capsule efervescente, la balsam de buze, la.....o iau intai cu sapunul, desi s-ar putea ca cele enumerate sa se faca muuuult, infinit mai usor, doar printr-un amestec lejer al incredientelor.

1.Nu cautati soda pe net, ca am facut-o io. Scuuuuuuuuummmpa.
Cautati prin magazine, ope la tara. Prin orice magazin de detergenti, nu se stie de unde sare iepurele. Doamne, cred, sper ca in septembrie pe la sfarsit sa ajung in Braila. Desi imi trebuie niste acrilice ca aerul.
Soda pe care am luat-o eu e max 4 lei 800 g. (nu imi amintesc exact)
2. Cel mau ieftin termometru pe care l-am gasit eu pe net este de 50 lei. Termometru din ala am si eu. Doaaaamne ce as comanda dar si eu sunt leftera. Si parca nu am asa de mare nevoie acum dar e pe lista de asteptari.
3. Uleiurile esentiale (tre sa scrie pe ele aceasta denumire)bune sunt de la firmele "Hofigal, Fares, Solaris si Cozac Plant, firme serioase si cu traditie".
Citatul este de aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Este cea care nu vrea sa dea nici o reteta de sapun. Va sfatuiesc amical sa-l cititi din scoarta in scoarta, blogul, daca vreti sa faceti sapun dar nu va bagati in vb cu ea ca nu va spune nimic. Cititi-documentati-va, clatiti-va ochii si atat. Eu deja am avut un conflict cu ea si sunt patita.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Aug 26, 2011 5:38 am

ionela a scris:

Am mai aflat si ca uleiuri esentiale se gasesc si pe la magazinele '38', parca asa le spune. Cat de esentiale sunt oare?!
ce uleiuri ionela ? tavalie tavalie tavalie tavalie
hai sa fim seriosi, acolo nu gasesti mai nimic bun, probabil ca este vb de ulei care se foloseste la arome, cum naiba ii zice aleia de ii pui ulei si ii dai foc, ca am un lapsus acum.

cred ca strici sapunul cu uleiul ala, daca despre ala e vorba.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Aug 26, 2011 7:09 am

Eu le-am cumparat de la Plafar (din Buzau) si am cautat firmele mai sus mentionate.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Aug 26, 2011 8:01 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ulei de cocos
ricin
palmier
samburi de struguri
masline

strat de cafea
albastru de metil
miroase tavalie :
Ulei esential de eucalipt
ulei esential de brad
ulei esential de tea tree

(Nu mai poci de dragul lui)

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Aug 26, 2011 8:40 pm

nicoleta arata demential, gata te-ai facut sapunareasa tavalie

auzi ? nu merge sa tai sapunul cu forme pt prajituri ? zic si eu .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Aug 26, 2011 9:13 pm

sa fac flocirele, iepurasi si pisicute??? Merge, de ce nu! Dar frumusetea lui consta in culorile alea care se vad cand el e un paralelipiped . SWIRLS se cheama
Si frumusetea mai e in finete, culori complementare, etc....
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Vin Aug 26, 2011 9:16 pm

dar cred ca mai merge si turnat in formele in care se fac lumanari , sau nu ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Aug 27, 2011 6:58 am



Ce culoare frumoasa ti-a iesit, bravo Nicoleta, ce bine ca nu te-ai dat batuta si ai fost consecventa pe ideia ta. Mie imi place cum ai taiat sapunul.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Sam Aug 27, 2011 8:33 am

Sarumana! In camera in care-l tin dar si in baie unde am o bucata miroase de n-am nevoie de odorizant!
Maine fac unul cu miere si coaja de portocala. Si gata, nu va mai bat la cap ca si eu mi-am facut damblaua si voi a-ti vazut ca se poate, v-am zis si cum, sunt si deschisa la noi intrebari... asa ca gata. Asta e forum de decupaj, nu ca nu s-ar putea si pe sapun.... Ori lumanare ori sapun cam tot asa trebuie lucrat. Cred!
Pis: Maaaai, sarumana de inca un trandafiras. Chiar ma intrebam in ultimul timp oare la cate mesaje mai primesc unul.
Asta e ca transele alea de vecjime in munca: pana la 3 ani nik, intre 3 si 5 ani 3%... s.a.m.d.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Aug 29, 2011 1:02 am


Mai Nico, poate faci un topic de prezentare pe care Miky sa-l faca sa-l vedem numai unii nu toti.............................. tavalie tavalie
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Aug 29, 2011 1:11 am

gabpri a scris:

Mai Nico, poate faci un topic de prezentare pe care Miky sa-l faca sa-l vedem numai unii nu toti.............................. tavalie tavalie

gabi eu nu am inteles ce ai vrut sa spui aici rusinos
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Aug 29, 2011 1:22 am

Ei, lasa, ca eu am inteles, si are dreptate Gabriela!
Totul se plateste, asta-i deviza! Si mai ales informatia!
Si, ca sa citez o clasica in viata- nu spui cine, persoana importanta, ma-ntelegi - ce credeti voi, ca unii platesc bani grei si studiaza pe timpul lor ca sa le dea altora mura-n gura?!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Aug 29, 2011 1:27 am

aaaaaaa, m-am prins si eu , un pic mai tarziu fata rusinoasa
gata gabi am inteles ce ai scris mai sus :sFun_duh2:
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Aug 29, 2011 7:12 pm

Nu v-am zis ca asa e pe un forum de copii care au lansat acest tip de sapun? Ele zic ca venea lumea se documenta (adica le fura secretele) si fara a avea nici o contributie isi lua talpasita. In sensul sa spuna o reteta, un secret, o descoperire.
Eu am zis ci pe face book ca voi da o reteta si stiti cum? SCANATA.
Adica felul in care faci sapunul se gaseste in multe locuri chiar si cu poze. O sa va dau cea care mi s-a parut cea mai buna.
Dar reteta, aia pe care o bagi in soapcalc.net ,o sa o scanez ca sa fie intr-adevar completa. Daca imi ajuta Dumnezeu poate deseara...

Si am pus si de un blog.....
(Si nu e valabila chestia de mai sus fiindca vine intrusul, se face membru, citeste cand are el chef si unde are el chef, deci ia secretele si apoi isi vede de drum....)
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Lun Aug 29, 2011 8:21 pm

Nu prea m-am prins ce vrei sa spui in ultima fraza dar, nu-i bai, ca eu oricum ma prind cam greu.
Oricum, sapunul ti-a reusit de minune! Nu stiu cum o fi in practica dar, asa, vizual, arata de nota 10!
Inca nu ma apuc de sapun dar, pentru cand o voi face, voi avea ceva intrebari...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 12:14 am

Cred ca am io ceva cu exprimarea ca nici Miky nu prea intelege ce balmajesc eu.
ZICEAM:
Cum sa pastrezi secretul unei discutii pe forum? Ce sa-i faci acelui subiect? Poti sa nu dai voie celor care nu sunt membrii, dar cei care sunt membrii forumului au acces.
Aaaa. poti sa faci un grup (cum sunt moderatorii de exemplu) si sa aiba doar ei acces. Dar in acest moment toata lumea vrea sa intre in grup. ...
In fine e greu tare sa pastrezi secret si trebuie sa ai o inima plina de venin ca sa tot cauti modalitati de a-ti ascunde retetele.
Dupa cum se vede Gabi a glumit mai sus, fiind ironica cu cele care isi consuma atat energie ca sa ascunda reteta minune.
Am vorbit la noi la un magazin... poate aduce si aici soda din aia sa nu ma mai duc la Braila. Tu, Gabi, cam cat ai vrea? Sa stiu cat ii comand
Sarumana Ionela, Si in practica arata ca in poza, miroase toata casa frumos si face clabuc si spala bine si lasa o piele hidratata si....gata!
Daca o sa ai curaj cum am avut si eu...
V-am spus ca prima data era sa pun 600 g de soda in loc de 60??? De unde sa stiu eu?Te pui cu zerourile astea? Cu setarile cantarului? Nici macar termen de comparatie nu aveam, ca nu mai facusem
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 5:44 am


Eu ziceam la secret sau pe mesaje private pentru ca ai vazut Nico ca nimeni nu vrea sa vanda secretul, retetele exacte. Eu vreau 2 kg de soda, sa fac o incercare doua bucurie ...........................
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 5:53 am

gabi vrei sa te faci sapunareasa ? tavalie
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 7:12 am


Da, stii ca eu am cumparat de la una de pe net o carte pe care am dat 80 de lei din care mare lucru nu am invatat. Dar cu ajutorul lui Nico poate iese ceva.
Miky nu vrei sa-mi cumperi tu soda? Te roooog.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 8:01 am

ba da gabi, sigur ca ma duc. o punga vrei ? sau cum ?
nicoleta unde ziceai fata ca este soda? da mai multe detalii.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 8:12 am


Cica in piata saraca de langa blocul turn, ar fi un magazin unde se vinde detergent varsat si are si soda.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 8:53 am

pai blocul turn e intr-o parte, piata saraca e un pic mai incolo. in fine nu conteaza, eu vroiam sa imi spun cam pe langa ce magazin mai mare este sa imi pot lua un punct de reper.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1Mar Aug 30, 2011 3:47 pm

gabpri a scris:

Eu ziceam la secret sau pe mesaje private pentru ca ai vazut Nico ca nimeni nu vrea sa vanda secretul, retetele exacte. Eu vreau 2 kg de soda, sa fac o incercare doua bucurie ...........................
La fiecare mesaj am scris ca NU VREAU sa patiti si voi ca mine si va dau SCANATA o reteta care iese de la soapcalc.net sa va fie de indrumar. Este o reteta exacta, corecta, facuta si care va poate ghida pe viitor.
Este primul meu sapun, ala din farfurie, cu formele alea mici. Cred ca din cauza uleiului de orez se intareste mai repede.L-am facut ieri, din nou, si a iesit la fel de bine.

Soda am luat-o din piata saraca. Este un magazin mai pe margine inainte de a intra acolo la... carne, de ex. Ti-am zis ca am vb si la mine in oras sa aduca, asta tot cu gandul la tine Gabi.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Din doua kilograme de soda faci 20 de incercari. Aaaa, punga e de 800 g.
Raspund la orice intrebare referitoare la acest sapun.



Sus In jos

Continut sponsorizat




Sapunul natural homemade - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 4 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sapunul natural homemade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: