decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sapunul natural homemade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 20, 2011 7:43 am

:opeartor:
da ionela, o sa ma duc si iti iau , dar sti ca trebuie sa ma platesti la final prieteni , asa ca intre prieteni blink eye
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iul 21, 2011 1:35 am

Stiu draga, stiu...ca nu faci nimic fara sa te platesc la final...
Trimite nota de plata ca raman fara bani in curand...
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 27, 2011 4:43 am

"sapunaresele" ati progresat ? ati facut un sapun macar?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
anamaria021
anamaria021
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 15/06/2011
Mesaje : 58
Varsta : 37
Localizare : braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 27, 2011 8:49 am

ionela a scris:
Ana, ai mai aflat ceva de termometrul ala? Ca as vrea si eu unul...
Miky, ai putea sa adaugi la pachetul meu si un pachet de soda luat de acolo de unde spunea Ana ca este la voi,in Braila?


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] aici gasesti termometrele de care am vorbit...poti sa iti alegi ce vrei...am fost plecata si abia acum am vazut mesajul...eu inca nu l-am luat...abia acum am acces la calculator...mai vorbim...
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Iul 27, 2011 9:34 am


Da ce scup e. Si se spune ca trebuie sa ai doua, unul pentru soda si unul pentru uleiuri. Pai asa la final te ajunge cam mult o transa de sapun. :explozie:
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2011 7:23 am

Uite Ana, un termometru, usooor mai ieftin
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Aug 06, 2011 12:47 am

Buna ,
Fetelor de ce nu incercati pe ebay , preturile incep de la 0.20 centi ( licitatie ) , pana la 10 dolari. Bine puteti gasi si mai scumpe , dar pentru inceput .....cred ca este o solutie rezonabila.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Aug 06, 2011 8:12 pm


Buna ideie. Dar mi-au zis baietii mei ca se mai ia si teapa, ca produsul nu este la nivelul asteptarilor. rosu
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Aug 08, 2011 2:13 am

1. am luat soda
2 fratele meu nu vrea sa-mi dea termometrul! Il omor!!!!
A zis ca o sa-mi caute! Va anunt dc gasste pe undeva!
3. Am gasit pe net vreo 2 pers care asteapta sa se raceasca precum biberoanele bebelusilor si apoi le amesteca fara termometru , deci.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Aug 08, 2011 2:25 am

nici pana acum nu ai reusit sa faci un sapun ? eu am crezut ca il si arati plange
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 10, 2011 2:26 am

Nu rade!
Eu dau tarcoale. DE ex o sapunareasa azis clar: retetele mele de sapun nu le dau nici soramii.
Gasii una care publica retete, ca sa aflu in scurt timp ca la capitolul curatare indicele retetelor sale este 1, si ar trebui sa fie..intre 12 si 22.
Asa ca incerc sa invat din retetele altuia dar tot pe a mea o sa o fac
Daca te-ar interesa ai vedea de exemplu ca sunt incrediente care se bat cap in cap. Adica nu merge un ulei pentru ten gras cu un ulei esential de ten uscat. P-astea nici eu nu le stiu acum....
Fiindca se spune ca nu se poate sa nu strici cateva transe de sapun. Uite ca eu n-am chef sa le stric. Mie nu-mi da mana.
Stai fara grija ca daca as fi cumparat ulei faceam io ceva pana acum.
Pana una alta facui o cana cu decoupage. Mie-mi place.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 10, 2011 3:11 am

pai nu ne arati si noua cana? sa vedem ce ai facut blink eye
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 10, 2011 9:46 am

Normal. Maine. Poate e putin soare!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 1:01 am

Noooooooooooo ca de 4 ori am scris acest mesaj si de 4 ori l-am sters din div motive
Deeeeeeeeeeeci am facut sapunul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ulei de cocos, de ricin, de palmier, de masline si de orez. Infuzie de lavanda, soda, UE de lavanda si trandafir si spirulina
Concluzia: spala bine, are spuma, lasa pielea catifelata, miroase bine dar ar putea si mai bine
Defect: URAT! O sa il fac in forma dreptunghiulara, mare.
Sfaturi:
1. Nu e periculos, e simplu ca buna ziua!
2. L-am amestecat prea mult. Se intareste imediat dupa ce l-ai lasat din amestecat.
3. Atentie la reteta (cu soapcal.net) si cantarit. In rest e usor!
Hai ca va mai raspund la intrebari si pe parcurs ca am o treabaaaaaaa... urgenta.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 4:07 am

Stai putin ca m-ai pierdut!
Asta este sapunul tau? Pai credeam ca este o briosa ceva...
Bravo fata draga, ai avut curajul sa incerci si, dupa cum vad ti-a reusit din prima!
Sa inteleg ca nu ai mai lucrat cu soda caustica ci ai luat direct baza din aia... si termometrul de unde l-ai luat?! Sau este la rece? Sau cum?!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 4:45 am

intr-un final ai reusit sa faci sapunul :sFun_hailbig:
mai din poza arata bine, pana la urma a ce miroase? ca ai insirat o gramada acolo.
poate nu ai nici formele potrivite sa iti iasa ce vrei tu.
dar cred ca o forma de dreptunghi ar arata mai bine zic eu. intrebare
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 8:23 am



Mai Nico de ce nu folosesti cutii de la lapte. A doua zi tai felii cu un cutit umed. Am citit ca se pot folosi cutii care nu au in interior folie de metal, sunt sucuri care au folie de aluminiu. Ai reusit sa gasesti termometru? Unde si cat ai dat pe el?
In final te rooooooooog sa imi cumperi si mie soda sa ma fac si eu sapunareasa..... :rade:
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 5:35 pm

ionela a scris:
Stai putin ca m-ai pierdut!
Asta este sapunul tau? Pai credeam ca este o briosa ceva...
Bravo fata draga, ai avut curajul sa incerci si, dupa cum vad ti-a reusit din prima!
Sa inteleg ca nu ai mai lucrat cu soda caustica ci ai luat direct baza din aia... si termometrul de unde l-ai luat?! Sau este la rece? Sau cum?!
Ba am lucrat cu soda caustica pe care am diluat-o in infuzie de lavanda. Termometrul l-am luat de la fratele meu cand nu era acasa. E atat de cucapul in nori ca pot sa-l tin si un an ca habar n-are. Fiindca nu-l foloseste. Dar eu am pus mana pe cele doua oale: cand ajunsesera pe la 40 de grade puteam tine degetul pe oala, in dreptul lichidului. Si am mai citit de cineva care nu avea termometru si incerca cu degetul, ca baia copiilor mici. Dar eu nu am bagat mana in lichid, desi aveam manusi.

miky a scris:
intr-un final ai reusit sa faci sapunul :sFun_hailbig:
mai din poza arata bine, pana la urma a ce miroase? ca ai insirat o gramada acolo.
poate nu ai nici formele potrivite sa iti iasa ce vrei tu.
dar cred ca o forma de dreptunghi ar arata mai bine zic eu. intrebare
Cred totusi ca daca ar fi sa o iau de la inceput tot in formele astea as pune. Au 7,15 si 30 de grame. Altfel vinzi cu 3 lei , altfel cu 10. Dar maine fac in forma mare. Miroase a... sapun bun din comert. Eu i-am pus lavanda si trandafir. Cel mai interesant: partea inchisa la culoare are pudra de spirulina- ia sa vedeti cate induicatii are spirulina!
gabpri a scris:


Mai Nico de ce nu folosesti cutii de la lapte. A doua zi tai felii cu un cutit umed. Am citit ca se pot folosi cutii care nu au in interior folie de metal, sunt sucuri care au folie de aluminiu. Ai reusit sa gasesti termometru? Unde si cat ai dat pe el?
In final te rooooooooog sa imi cumperi si mie soda sa ma fac si eu sapunareasa..... :rade:
Dupa cum s-a mai spus aici soda se gaseste in piata saraca in Braila. Cand ajung te anunt. Doua pungi io zic ca iti ajunge muuult timp ca se foloseste la 500 grame de sapun ca max 200 gr. Daca ajunge altcineva inaintea mea....
Multumesc pentru ideea cu cutia, desi eu folosesc lapte de la doamna vaca - direct - dar se face un model frumos cu o astfel de cutie.
Maine o sa fac intr-o cutie de tenisi (deci miiica) imbracata in hartie de copt.
Despre termometru am zis mai sus!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 8:15 pm

nicoleta ma bucur tare mult ca ai descoperit secretul sapunului si astept sa vad ce forme si arome iti mai trec prin cap.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 11:32 pm

Si eu ma bucur ca am avut o incercare ce m-a mobilizat, ca daca era un esec total... eu stiu cum as fi reactionat?!
Secrete....cred ca de acum incolo o sa le descopar dorindu-mi sa fac altul si altul....
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 11:35 pm

nicoleta sa sti ca este cam la fel ca si in decoupage. incerci singura , experimentezi si devii din ce in ce mai buna.

mai rar pe undeva sa iti explice pas cu pas ce trebuie facut asa ca, nu te lasa incearca si vei vedea ca vei reusi.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Aug 24, 2011 11:43 pm

Daca te referi la sapunuri, pe net, nimeni nu spune nik. In romaneste. Pe la straini cu google translate nu prea iti poti da seama daca te duc in eroare sau ba.
In schimb soapcalc (calculatorul de masurare a cantitatilor) e sfant. Ma intreb ce ma fac cand n-o mai merge calculatorul.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Aug 25, 2011 6:23 am



Bine Nico, cand o sa poti o sa-mi iei soda, nu e nici o graba, cum am asteptat atata mai astept "oleca". Succes in continuare.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Aug 25, 2011 6:43 am

Am aflat de o sursa de soda caustica de 98% puritate la 25 lei/kg.
E mult, e putin... voi cu ce lucrati?!
SC LABOREX Ploiesti
Problema este ca nu stiu daca lucreaza cu persoane fizice dar, am o amica ploiesteanca si o rog sa se intereseze si sa-mi afle ceva detalii.
Am mai aflat si ca uleiuri esentiale se gasesc si pe la magazinele '38', parca asa le spune. Cat de esentiale sunt oare?! Nu se strica orzul pe gaste?!
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Aug 25, 2011 7:15 am


Este muuuult, doar daca cumparam impreuna un sac si il impartim. V-am spus ca am avut rabdare sa ma uit pe sit-ul lui Asket si ce credeti ca am gasit? o reteta de sare pentru baie. Ingredientul necesar este: sarea de mare..........+ ulei de masline, ulei de migdale sau alte uleiuri de plante+ uleiuri naturale de: lavanda, pin .....menta sau amestec. Deci cu sapun de casa + sare de baie = bani................ bucurie :rade:
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sapunul natural homemade - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade - Pagina 3 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sapunul natural homemade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: