decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage Cap. II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
sunshine01
sunshine01
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 17/10/2013
Mesaje : 4
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:02 am

Folosesc lac de la Pentart, pentru crapaturi fine. Am aplicat lac pe baza de apa. Asta sa fie problema? Dar si cu crapaturile?
Sus In jos
Brotacelul
Brotacelul
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 04/12/2013
Mesaje : 6
Varsta : 36
Localizare : Brasov
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:20 am

gabpri, daca intrebarea era pentru mine...este lac Monocomponent de la Pentart.
Sus In jos
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:25 am

Alina: la lucrarile cu bicomponent se foloseste doar lac final pe baza de alcool.

Anda: Intai monocomponentul si apoi lacul final.
Sus In jos
Brotacelul
Brotacelul
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 04/12/2013
Mesaje : 6
Varsta : 36
Localizare : Brasov
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:29 am

:) multumesc tare mult. Imi notez, sa nu dau gres :)
Sus In jos
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:36 am

Cu placere. Acum am vazut c-ai mentionat si vopsea acrilica. Daca o aplici inaintea servetelului, trebuie sa fie culoare deschisa (alb) pentru a se vedea apoi motivul de pe servetel.
Sus In jos
Brotacelul
Brotacelul
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 04/12/2013
Mesaje : 6
Varsta : 36
Localizare : Brasov
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:50 am

alb este :) Intentionat am luat alb, ca merge ca baza.
M-am mai jucat de-a lungul timpului cu un tablou, un magnetel...dar acum am un proiect mai serios:
tocul de ochelari
O cutiuta de bijuterii
o perie de par

sper sa iasa, ca e un cadou ce trebuie trimis luni :)
Sus In jos
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 9:02 am

Succes! Iti va iesi cu siguranta! Ai ceva de lucru pana luni. Sa ne arati si noua rezultatul!
Sus In jos
Brotacelul
Brotacelul
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 04/12/2013
Mesaje : 6
Varsta : 36
Localizare : Brasov
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 9:25 am

Sigur :) multumesc mult.
Imediat incep sa rasfoiesc forumul, doar astazi v-am descoperit :D
Sus In jos
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 04, 2013 8:34 pm

Rux: Doar la bicomponentul Fino se foloseste lac final pe baza de solvent ! Sunt mai multe tipuri de bicomponent la Pentart rusinos 
Eu dau un strat de lac pe baza de solvent , las sa se usuce bine si apoi am dat cu Ecolac ! Lucrarea este facuta din iulie si arata inca f bine !
Anda , sa ne arati cum au iesit !
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Dec 05, 2013 12:48 am

Roxana, pai tocmai pe ala intelesesem ca l-a folosit.
Sus In jos
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Dec 05, 2013 1:17 am

Vazusem si eu ca a scris fino dar am vazut ca-i scrisesesi tu ca la lacurile bicomponente pentru crapaturi se foloseste ca si lac final lacul pe baza de solvent si vroiam sa fie cat mai clara precizarea , doar la cele Fino se foloseste lac final pe baza de solvent . :)
Te pup Rux !
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Dec 05, 2013 1:50 am

Aha, danke pentru precizare:)
Eu tot bicomponent Fino am si nu stiam ca e de mai multe tipuri bicomponentul.

Rux te pupa back!
Sus In jos
Brotacelul
Brotacelul
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 04/12/2013
Mesaje : 6
Varsta : 36
Localizare : Brasov
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Joi Dec 05, 2013 4:00 am

buna fetelor :) deocamdata am dat 2 straturi de grund si ma pregateam de vopseaua acrilica, dar mi-am dat seama ca sunt putin confuza :)

pentru a obtine efectul crapat, trebuie sa dau cu 2 vopsele de culori diferite? Eu speram sa dau cu alb, peste sa pun servetelul iar lacul de crapare sa dea o tenta de crapat, nu neaparat sa se vada ceva sub.
ce spuneti? :)
Sus In jos
Lilic68
Lilic68
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 11/08/2013
Mesaje : 50
Varsta : 56
Localizare : Ploiesti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Vin Dec 06, 2013 3:32 am

Daca ai lacul bicomponent, acela care se achizitioneaza cu doua borcanele diferite, ca sunt doua faze, nu ai nevoie de doua vopsele. Faza 1 se aplica dupa ce ai terminat de pus modelul si de dat ce culori mai vrei tu. Astepti cam 24 de ore si dai cu faza 2 si apoi vor aparea crapaturile. Crapaturile nu se vad decat daca aplici apoi patina, o intinzi cu o carpa si apoi stergi imediat cu una curata. Daca ai lacul de crapare monocomponent (il cumperi intr-un singur borcanel, e doar o faza) atunci da, iti trebuie doua vopsele contrastante. Ar fi bine sa cauti tutoriale pe net si sa vezi cum arata, e cu totul altceva decat la lacul bicomponent, obtii altfel de efecte.
PS Chiar glumeam azi la serviciu pe tema asta. Daca nu obtii crapaturile, iei ciocanul si le faci...natural. Ideea este ca nu se obtin tocmai usor. Uita-te la tutoriale mai intai si fa-ti o idee.
Sus In jos
sunshine01
sunshine01
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 17/10/2013
Mesaje : 4
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mar Dec 10, 2013 11:52 pm

Dar daca nu ies din prima crapaturile..se poate aplica din nou lacul de carapare?...in speranta ca a doua oara e cu noroc... :))
Sus In jos
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Mier Dec 11, 2013 2:41 am

Eu nu am patit sa nu iasa ! Acum daca ma gandesc logic , daca aplic inca o data nu este decat inca un strat care nu face contact cu primul si rezultatul este acelasi !  suparat 
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
maruka
maruka
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 05/06/2013
Mesaje : 169
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Sam Mar 29, 2014 8:25 pm

S-a intamplat vreodata sa va crape lacul final pe lucrare? Ei bine, am patit-o, am dat aseara lacul pe cutie si azi dimineata m-am trezit cu niste crapaturi "de toata frumusetea", desi nu mi le doream acolo  plange 
Pun asta pe seama lacului, e din decembrie si probabil nu mai este bun (Kober pe baza de apa), asa ca fiti atente, sa nu patiti ca mine.
Am dres busuiocul cu niste patina umbra, dar nu sunt incantata de rezultat....
Uite:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Sam Mar 29, 2014 11:25 pm

explica pasii pe care i-ai facut. poate ai gresit undeva.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 1:52 am

Eu una nu am patit asa ceva si nu cred ca lacul este expirat pentru ca are termen de valabilitate, destul de lung... intrebare
Sus In jos
yuki
yuki
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 29/12/2013
Mesaje : 61
Varsta : 28
Localizare : bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 2:40 am

ce lipici ai folosit? si ce cantitate? aracetul crapa in contact cu lacul
Sus In jos
RobertiS
RobertiS
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 16/02/2014
Mesaje : 326
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 8:11 am

Fetelor, lamuriti-ma si pe mine cum e cu lacul Ecolac, va rog!
Am citit pe forum ca nu e recomandat pentru ca lucrarea se ingalbeneste in timp, dar vad ca multe dintre voi il folosesc.  intrebare 
Sus In jos
maruka
maruka
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 05/06/2013
Mesaje : 169
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 8:28 am

Pai, am dat doua maini de grund, am lasat la uscat bine, am slefuit bine pana s-a simtit fin la degete lemnul, apoi am lipit servetelul cu adezivul cu care lucrez de mai bine de juma de an, si anume Glue Varnish de la Lefranc B.
Am lasat sa se usuce adezivul apoi am venit cu acrilic pentru a uniformiza culoarea, lasat la uscat, apoi am pus ecolac si m-am culcat :)
Dimineata, surpriza, era totul crapat, dar culmea e ca s-a crapat cel mai mult la marginea servetelului, nu peste tot, adica tot conturul servetelului aplicat. Nu am mai patit asa niciodata si nu-mi explic de ce, nu ma prind unde am gresit; m-am tot gandit si eu, am dat filmul inapoi si nimic....
Mi-am luat azi alt lac, e pentru parchet, tot pe baza de apa, tot Kober, sa vad daca o fi ceva de el, daca nu ma intoc la lacul de la Pentart si asta e, dai un ban dar nu mai risti sa strici ceva.

Robertis, in principiu e bun, dar uite ca se pot intampla si accidente cand nu lucrezi cu produse de cea mai buna calitate, sau speciale pentru asa ceva.
Sus In jos
RobertiS
RobertiS
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 16/02/2014
Mesaje : 326
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 8:35 am

Ciudat ce ti s-a intamplat...
Cumva vreunul din produsele folosite e expirat?
Sus In jos
maruka
maruka
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 05/06/2013
Mesaje : 169
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 8:46 am

RobertiS a scris:
Ciudat ce ti s-a intamplat...
Cumva vreunul din produsele folosite e expirat?

Nu, vopselele sunt in termen, lacul la fel; ma gandisem si eu si le-am luat la puricat, dar nu.
Sus In jos
RobertiS
RobertiS
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 16/02/2014
Mesaje : 326
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1Dum Mar 30, 2014 8:54 am

Atunci nu stiu care sa fie cauza.. poate stiu fetele cu mai multa experienta.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 10 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage Cap. II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 10 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: