decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 4:52 am

Multumesc,Cazimi. O astept si eu pe Adriana cu ceva sfaturi...dupa ce am vazut mastile...
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 5:06 am

cu dantela am lucrat, dar mereu am aplicat-o la sfarsitul lucrarii (dupa ce am lacuit) si am lipit-o cu un adeziv special pentru textile cumparat de pe un site.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 8:59 pm

Initial n-am dorit sa va arat sticla aceasta (de rusine, evident). Am hotarat insa ca este util sa o vedeti si sa va impartasesc experienta, ca sa o puteti ocoli pe viitor.
Daca ar fi existat rubrica "ASA NU" acolo ar fi trebuit sa o postez.

Din categoria "Nu faceti ca mine", va recomand ca in situatia in care ati aplicati un strat de vernis obisnuit (din greseala), va decideti sa aplicati un lac de crapare, asteptati ca prima mana de lac sa se usuce bine, bine, bine. Eu cred ca trebuie asteptat pana a doua zi. Eu n-am mai avut rabdare, am asteptat pana mi s-a parut ca s-a uscat si am aplicat lacul de crapare bicomponent, cam in trei sferturi de ora. Rezultatul? Suprafata lasata la uscat o noapte intreaga a devenit atat de poroasa incat aplicand patina, aceasta in loc sa intre in crapaturi s-a absorbit pe toata suprafata, ca intr-o sugativa. N-am reusit sa o curat nici cu o sticla intrega de 250 ml de terebentina.
Daca cineva are un sfat despre cum as putea imbunatati rezultatul, il astept cu sufletul la gura.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Poate aici le vedeti mai bine
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 9:29 pm

E ciudat ce spui, fiindcă există teorii că al doilea component trebuie aplicat când primul este umed, adică după ce nu mai este lăptos.

Lasă-mă te întreb altceva. Ai dat, după al doilea strat de crăpare cu vernis? Dacă da, l-ai lăsat să se usuce?

Fiindcă aşa un aspect jegos am obţinut eu prima dată când am dat cu lac de crăpare,nu am avut răbdare să se usuce al doilea component şi am aplicat direct bitumul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ai mai putea încerca să cureţi sticla cu acetonă (mulţumesc, Mary!), deşi, dacă nu a ieşit cu terebentină... :scratch:

Chiar aşa, ce patină ai folosit?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 9:32 pm

ce este " nasol" sa ma exprim asa in decupaj este rabdarea, trebuie sa astepti sa se usuce bine vopseaua, lacul si ce se mai adauga
cateodata nici eu nu am rabdare, asa ca alisit acum sti ce ai de facut
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 9:32 pm

Cred ca poti incerca si cu acetona, parca e mai tare decat terebentina.
Oricum sticla este frumoasa.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 9:40 pm

Multumesc Cazimi si Mary pentru ideea cu acetona.
Abia astept sa ajung acasa sa incerc.
Si chiar voiam sa va intreb ce este de fapt terebentina asta, cu ce s-ar putea inlocui la nevoie?

Cred ca n-am explicat prea bine. Sa reiau: Am dat un strat de vernis obisnuit (din greseala) pe care nu l-am lasat bine sa se usuce si peste care am aplicat primul strat de lac de crapare din perechea bicomponenta. Al doilea lac de crapare l-am aplicat cum scrie la carte, cand primul nu era inca uscat de tot. Treaba este ca primul strat de lac de crapare l-am aplicat prea repede, peste cel de vernis inca neuscat. Asa a capatat aspectul poros.
Iar patina am aplicat-o a doua zi (cand totul era uscat corespunzator) si am folosit-o pe cea de la Pentart, ca de obicei, cu care n-am avut probleme pana acum.
Concluzia este ca oricat ai fi de nerabdator sa repari ceva dupa ce ai gresit-o cumva, trebuie sa ai rabdare, sa lasi sa se usuce treburile in ritmul lor.


Ultima editare efectuata de catre alisit in Joi Ian 20, 2011 9:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 9:45 pm

...


Ultima editare efectuata de catre alisit in Joi Ian 20, 2011 10:15 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 9:53 pm

Alisit, vezi că ai sus, în dreapta mesajului, un butonel pe care scrie Edit. O să te rog să îl foloseşti ca să adaugi la mesajul anterior completări. Regulamentul interzice postarea a două mesaje succesive în decurs de 24 de ore. Ştergi, te rog, al doilea mesaj şi bagi textul lui în primul mesaj? Mulţam.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 3:53 am

mihaela, multumesc pentru mesajul de bun venit!
ajunsa intamplator pe acest forum, mi-au placut foarte mult realizarile voastre si asa m-am hotarat sa ma inregistrez...
am cochetat si eu cu tehnica aceasta, am facut cateva obiecte, dar sunt foaaarte departe de nivelul vostru...

nu prea stiu de pe unde s-o apuc ca sunt multe topicuri, dar am s-o iau sistematic si, daca ma si ajutati, sper sa devin in scurt timp experta... blink eye
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 4:03 am

Bine ai venit, Bibidesign. Pe masură ce navighezi pe forum, o să vezi că e mai uşor de citit decât de scris, fiindcă încercăm să postăm fiecare răspuns la capitolul corespunzător.

Aici este "departamentul" unde se pun întrebări, se cer sfaturi etc., aşa că nu ezita să întrebi.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 4:10 am

bibidesign a scris:

am cochetat si eu cu tehnica aceasta, am facut cateva obiecte, dar sunt foaaarte departe de nivelul vostru...

hmmmmm , in legatura cu nivelul este mult spus, nu suntem mare maestre

bibidesign a scris:
nu prea stiu de pe unde s-o apuc ca sunt multe topicuri, dar am s-o iau sistematic si, daca ma si ajutati, sper sa devin in scurt timp experta... blink eye

daca citesti ce s-a scris pe aici o sa vezi ca deja ai cateva cunostinte in plus

bibidesign a scris:
am facut cateva obiecte

te invit sa ne arati si noua rodul muncii tale imbratisare
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 4:32 am

mda...
tre sa caut cutiile, sa le fac poze, sa la incarc....
e ceva de lucrat, asa ca mai dureaza...
apropos de poze, eu le incarc cu photobucket, e ok?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 4:33 am

Photobucket e foarte ok, Bibi
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 7:13 am

fetelor trebuie sa vina zilele astea lacul de crapare cu 2 componente
eu am lucrat pana acum numai cu cel cu 1 singura componenta
intrebarea mea este: dupa ce aplic prima faza cat timp las pana aplic faza 2
vreau sa fiu sigura ca nu gresesc
din ce stiu eu nu trebuie lasata prea mult la uscat, sau gresesc?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 7:20 am

Cred că obţii aspecte destul de diferite. Dacă laşi lacul 1 să se usuce doar cât să nu mai fie lăptos, vei obţine un aspect foarte inegal şi aspru al întregii suprafeţe, dar şi crăpăturile ceva mai adânci. Dacă îl laşi să se usuce, obţii un fel de aspect de albuş de ou. Părerea mea e să încerci pe două obiecte fără importanţă şi la unul îl laşi să se usuce până dimineaţă, la celalăalt aplici 2 după ce componenta 1 a devenit transparenta.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Vin Ian 21, 2011 7:49 am

ok , multam
stau cu ochii pe posta ca pe butelie
am mai multe de primit bucurie
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 23, 2011 12:09 am

salutare
astept sfaturile voastre referitor la 2 incercari :
am decupat dintr-o bucata de pfl. 2 cercuri si apoi le-am vopsit cu crem [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am aplicat un model de servetel diferite pe cele 2 cercuri [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pe una am facut contururile cu vopseaua creion verde iar cealalta rosu
prima [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ceea de 2 care am umpluto apoi cu vop. maro [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ce ar mai trebui si ce sfaturi a-mi dati
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 23, 2011 12:33 am

Nu prea înţeleg ce vrei să obţii în final. Două ceasuri?

La mine pe monitor nu se vede maro, ci auriu sau un soi de cupru.

Poţi să te superi pe mine, dar mie îmi place discul parţial acoperit, că îmi place contrastul crem-arămiu.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 23, 2011 9:13 am

pai ..
era doar o incercare , nu era musai sa iasa ceva
m-am jucat si am vrut sa vad ce iese , poate ca pe viitor si cu ajutorul vostru sa pot lucra ceva mai cu potential
Cazimi eu nu dispun de prea multe materiale si cutiute, etc. , folosesc doar ce am prin casa
de aceea am zis ca poate cu ceva idei si imaginatie , impreuna mai inventam ceva nou
o sa mai meditez si la alte solutii
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 23, 2011 9:19 am

gty,

Poti sa faci ceasuri de perete din ele. Exista pe net mecanisme care se pot comanda in scopul acesta. Chiar si cifre.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 23, 2011 9:23 am

Gty, stai liniştit, şi eu fac la fel, ba chiar mi-am propus să nu cumpăr blankuri ori să le cumpăr în cantităţi infime.

Susţin ideea lui Alisit cu ceasurile (iniţial chiar asta am crezu că sunt), dar îţi aduc aminte la ceea ce numeşti tu "38-uri" se găsesc nişte ceasuri hidoase, dar numai bune de înhăţat mecanismul.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Dum Ian 23, 2011 9:55 am

va multumesc
o sa vad cum fac cu ceva de dimensiuni mai mari
o idee buna si cu ceasul Thank You
Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: sa invatam completare   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Lun Ian 24, 2011 9:29 pm

Deocamdata draga Mihaela va admir caci imi trebuie multa ambitie ,rabdare sa invat sa "umblu"cu calculatorul ,sa pun poze ,sa imi fac curaj "sa stric"si eu ceva materiale deocamdata ce am prin casa : servetele, sticle, cutii...caci am multe maruntisuri pe care de frumoase ce erau le-am pastrat.Apropo de cutii ,merg si cele de carton sa fie imfrumusetate asa?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1Mar Ian 25, 2011 4:46 am

da merge si pe carton , dar mare grija cand aplici acrilica sa nu se inmoaie cartonul

mary cu ce ai aplicat prima faza de crapare, eu am pus-o cu pensula, este bine?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 3 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 3 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: