decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 10:32 pm

Şi eu tot stropi cred că sunt. Am văzut odată pe cineva: încărca pensula cu vopsea şi desfăcea perii pensulei. Cu pulverizatorul nu cred că-s realizaţi, fiindcă ar fi mai egali
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 11, 2011 10:36 pm

Tot pt pensula votez si eu.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:08 am

eu cred ca a avut 2 pensule "ascutite" sa zic asa, una mai mica si una mai mare, si le-a punctat la intamplare
daca observati modelul nu este pictat, ci doar restul suprafetei
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:10 am

Poate modelul a fost aplicat dupa stropire.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:17 am

oare? oricum trebuie sa incerc si eu
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:18 am

Eu am observat ca asta e ordinea in care lucreaza tipa: grund, acrilica (indiferent ce culoare alege pt fond), decupaj, umbre, lacuire.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:27 am

Ba, dă nişte umbre şi înainte de lăcuire. Am aplicat şi eu metoda şi o vă arăt, cu poze pe faze (acuma scriam la asta)
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:29 am

Asa am zis si eu, umbrele inainte de lacuire.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:33 am

Hai Cazimi cu umbrele ca ma descurc destul de greu la stea.
Abia astept sa vad cum faci.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:34 am

Aolio, m-ai pierdut. Care stea?
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:35 am

Astea imbratisare
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 12, 2011 12:39 am

Gata nu mai sciu nimic de la servici ca numai gafe fac. rusinos
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 18, 2011 8:52 pm

As vrea sa va intreb ceva:pot sa lipesc un scotch de hartie peste acrilica daca e bine uscata?As vrea sa fac o bordura aurie la un pahar si nu vreau sa ma duc alandala!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 18, 2011 9:06 pm

Vezi sa nu fie foarte adeziv, asa incat sa nu se ia vopseaua.
Da de cateva ori cu degetul peste partea adeziva ca sa nu se prinda foarte foarte tare si incearca sa lipesti cat mai putin posibil.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 18, 2011 10:10 pm

tudorela eu folosesc banda din acea care se foloseste in varuit, la noi ii zice hartie pentru rigips.
si din aia cu care se face dunga aia sus la perete cu tavan
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 18, 2011 10:30 pm

adica scoci de hartie cred
are culoare galbena si nu se lipeste atat de rau , o poti deslipi banda ft usor dupa ce ai terminat
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Ian 18, 2011 11:22 pm

Da, aia e, uşor gălbuie. Mai există una, albastră, cu adeziv mult mai puternic.

Dacă ţi se va coji sau nu depinde de tipul de vopsea, nu aşa mult de hârtia adezivă (numită "hârtie de mascare"). În locul tău, aş da un strat de lac ecologic înainte de lipirea hârtiei adezive.

Se mai poate folosi latex de mascare, dar e cam scumpuţ.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 19, 2011 4:06 am

Multumesc fetelor!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 19, 2011 8:59 pm

Miha imi spui te rog de unde iti cumperi cutiile de lemn?
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Ian 19, 2011 9:11 pm

Tudorela, citeste te rog categoria Materiale. Furnizori. Acolo sunt deja postate linkuri, adrese şi ceva păreri despre furnizori şi materiale.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 3:58 am

Am cateva bratari din plastic,late de 3cm,pe care as vrea sa le decorez in decoupage.
Care ar fi primul pas?Grundul? Bratarile au si un imprimeu banal...
Si am si un set de bratari din lemn dar astea sunt simple,asteapta doar sa le fac frumoase...Acelasi prim pas?
Trebuie sa imi cumpar materiale si as prefera, pentru inceput,ceva ce merge la ambele variante...
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 4:09 am

pe lemn merge si fara grund, eu aplic acrilic (culoarea pe care vrei sa o aplici) , apoi aplic modelul cu servetel, lac si gata
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 4:14 am

Depinde cât şi cum e tratat lemnul şi de calitatea vopselei. Dacă lemnul e lăcuit, poţi să dai direct vopseaua. Dacă nu, obiectul e mai durabil dacă se dă grund. Eu până acum nu foloseam grund, dar am văzut că pe plastic vopseaua şi adezivul aderă mai bine cu grund.

Ideea e că de fapt poţi folosi grundul ca 2 în 1, adică să îl dai pe post de vopsea albă, dacă nu se văd straturile de dedesubt.

Altminteri, cu cât lemnul e mai "crud", mai proaspăt, cu atât are mai multă nevoie de grund, fiindcă altfel, în timp, vopseaua se va absorbi în porii lemnului, iar obiectul se va decolora mai repede.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 4:23 am

Buun! Deci grund pentru amandoua.Lemnul nu este crud...sau este daca l-am decojit putin...l-am curatat de o folie aplicata deasupra si trebuie luat la smirgheluit putin.
Multumesc pentru amabilitate!
Dar nu am terminat!
As vrea sa aplic si niste dantela,pentru asta mi-ar trebui ceva special pentru textile? Ar trebui sa dau cu lac peste sau mai bine las asa...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Ian 20, 2011 4:48 am

Nu prea am experienţă în lipit dantelă, dar am în adezivi. Îţi recomand lipici Bison Hobby Universal negru (neapărat cu etichetă neagră), care lipeşte cam orice cu orice şi care oricum e bine să fie la casa omului.

Poate Adriana să ne dea nişte sfaturi cu dantela.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 2 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: