decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Masina de cusut Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Masina de cusut Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Masina de cusut Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Masina de cusut Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Masina de cusut Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Masina de cusut Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Masina de cusut Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Masina de cusut Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Masina de cusut Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Masina de cusut Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Masina de cusut Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Masina de cusut Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Masina de cusut Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Masina de cusut Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Masina de cusut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 1:09 am

In urma cu vreo 5 ani, pe cand eram prin Roma si imi placea sa achizitionez diverse chestii, mi-am zis neaparat vreau si eu o masina de cusut electrica.
Am folosit-o de 2 ori, am vazut ca nu e de mine pentru ca imi era frica sa o utilizez asa ca mi-am zis ca poate ar fi mai bine sa i-o daruiesc mamei, care este croitoreasa de meserie. Mama, draga de ea, a primit darul de la fata ei din Italia dar l-a tinut tot in cutie pentru ca ea o foloseste pe cea clasica, din pedale. Mi-am zis atunci sa imi iau masina de cusut  si sa o aduc acasa la mine, ca poate intr-o buna zi ma voi imprieteni cu ea in cele din urma. A zacut iarasi vreo 2 ani in cutie pana acum 2 zile cand, trista fiind ca nu am si eu perne pe canapea, mi-am zis, e timpul sa fac amicitie cu masina. Zis si facut sau mai bine, zis si cusut tavalie 
Asadar, 2 zile am masurat, croit si cusut la perne. Mai ramane desigur la unele dintre ele sa le pun nasturi si sa cos gaicile sau cum s-or numi ochiurile alea prin care intra nasturii.  
Cam asa arata cele 12 perne ale mele :600869: Eu sunt multumita de ele, nu ma asteptam sincera sa fiu sa-mi iasa cusaturile drepte  tavalie 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum, ca am prins curaj, vreau sa-i fac Selenei o fustita si o bluzita, ca am talent :423676: 

Voi ce mesteriti cu masina de cusut? Sau o tineti in cutie cum am tinut-o eu atatia ani? Atunci a venit momentul sa-i acordati atentia cuvenita, o masina de cusut e foarte utila si se pot face lucrusoare minunate. :270437:
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 1:44 am

Zici ca nu prea ştii ce să faci pe viitor...păi croitoreşte, că ai şi ajutor de la mama. Te va învăţa secretele croitoriei, îţi va da tipare, că bănuiesc că are multe.
Odată cred că o să mă tolănesc şi eu pe pernele acelea ivite din mâinile tale imbratisare nota 10 

Eu mi-am cumpărat maşină de cusut electrică, înainte de a naşte băiatul. Mama avea maşină mecanică, Ileana, tot de când eram micuţă. Era montată într-o mască de lemn. De fapt, este, că o are şi acum. M-am jucat la pedala ei şi sub placa de deasupra care forma o căsuţă, în timp ce mama cosea ţaca, ţaca.
De mică am învăţat să cos şi făceam hăinuţe la păpuşi şi chiar mie, stricând materialele mamei tavalie
Înainte să mă căsătoresc am urmat un curs de croitorie 3 ani.
Am cusut primele scutece şi hăinuţe ale fiului, i-am cusut jucării, lenjerii, mi-am cusut tot felul de îmbrăcăminte, de la o banală fustă încreţită, până la costum deux piece. De lenjerii şi modificări la haine nu mai spun. Lucrez doar pentru casă, dar cum am la pfa şi codul CAEN de confectionare a altor articole textile si altul de confectionare de obiecte din piele (harnaşamente, rucsacuri, genţi, etc) aş putea lucra şi vinde şi pentru alţii. Dar când să le fac şi pe acestea :689361: 

Şi părerea mea este că orice femeie trebuie să aibă şi să folosească o maşină de cusut, măcar pentru repararea unui fermoar, ori scurtarea unor pantaloni.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 2:15 am

Imi plac pernele tubulare, abia astept sa fac si eu.....bucurie
Mama mea a fost croitoreasa de lux, asa se spunea pe vremea aceea.....cand am inceput sa lucrez prima data, mama mi-a dat o pereche de pantaloni pe care tata ii agatase in nu stiu ce si ii rupsese ceva mai sus de genunchi si mia zis: Ce faci cu ei? Ce credeti ca am facut eu? I-am taiat si mi-am facut mie o fusta faina de tot din patru clini si cu un colt in fata, stofa era de culoare maro si era ''Dorobantul'' cine stie stie ce reprezenta ....Ma rog a fost mare scandal pentru ca mama voia sa stopeze, adica sa repare acea ruptura, pe atunci se putea... era ca la ciorapi, dar eu i-am stricat planurile......
Imi pare rau ca dupa revolutie nu am facut o firma de profil....idei aveam...
La pernele fantezie nu se pun nasturi. Partea din spate se croieste din doua parti una mai lunga ca cealata si se petrece una peste alta, se mai pune fermoar...dar mie una nu imi plac... Daca ai facut deja banda pentru nasturi si butoniere mai bine insailezi fara sa se vada cu ata potrivita la culoare.
Sa ai spor!!!
Daca vrei sa folosesti ceva cu nasturi poti folosi camasile sotului pe care nu le mai imbraca si tai pe sub manici, partea de jos si inchei sus si jos si uite asa ai niste perne fantezie pentru camera copilului sau pentru bucatarie daca ai unde sa le pui. Am uitat sa spun ca fata pernei este cea cu nasturi.
As pune o poza ca sa vedeti dar pernele mele nu mai arata asa de fain....trebuie sa fac o alta tura.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 2:30 am

Da Dora, m-am gandit si la asta, am aici in sat o croitorie, vreau sa ma obisnuiesc un pic cu masina inainte sa ma angajez. Am mai avut 2 incercari in trecut in domeniul croitoriei, am fugit de amandoua. Nu vreau sa mai dau gres si a treia oara, asa ca ma pun pe studiat arta cusutului la masina.
Cu siguranta, daca vii pe la Herasti te vei tolani pe ele, le-am testat, sunt buuune tavalie 
Da, aceeasi parere o am si eu, orice femeie trebuie sa aibe o masina de cusut in casa, mereu e ceva de reparat sau de cusut, se economisesc multi bani, plus ca e si placerea de a creea cu propriile maini ceva.
Arata-ne si noua ce ai mesterit de-a lungul anilor la masina de cusut, poate ne stimulezi si pe noi.

Gabriela, habar nu aveam ca nu se pun nasturi. Am facut deja banda. Oricum, le-am facut asa, din improvizatii, ca sa am si eu acolo pe ce sa ma tolanesc. De ex, cele 4 in stil sac legat sunt facute din buretii de protectie de la patutul Selenei. Celelalte sunt facute din ramasite de bivatex pe care le-a strans mama de-a lungul timpului. Tubularele imi plac si mie la nebunie, vreau sa mai fac vreo 4 pentru canapeaua din bucatarie si pentru dormitor. Acum vreau sa trec la urmatorul pas, acela al volanelor, ca-mi plac la nebunie. Asa ca urmatorul set de pernute va fi cu volanase, pe langa cele tubulare rusinos 
Arata-ne Gabriela, ce daca nu sunt noi, ne intereseaza modalitatea de lucru, hai, du-te si fa poza :smiley-86:
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 2:41 am

Pernele mele sunt din resturi de catifea, combinate in culori asemanatoare...dar nu le pozez ca m-am uitat mai bine la ele si sunt cam jalnice......la mine copii le pun pe jos si se uita la filme....

Adriana daca te profilezi pe croitorie, bazeazate pe mine, am idei pentru pernutele fantezie.....sa stii ca la noi sunt cateva magazine de profil: coverturi, draperii si pernute asortate.....poate te gandesti sa deschizi un magazin in stilul asta....suspicios 
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 3:23 am

Vă arăt
fiul meu, când era mititel şi în jurul lui primii iepuraşi cusuţi din material rigid (doc)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Alţi iepuraşi cusuţi de data asta din material elastic (xilon vopsit de mine)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aveam un grup de 12 iepuri îmbrăcaţi de nuntă, dar pe ceilalţi i-am dăruit. Doamnele aveau rochiţe asemănătoare cu ale miresei, doar că erau colorate. Domnii aveau vestuţe şi papion..
Acum mirilor, singurii rămaşi, le-am schimbat ochii, dar nu-mi plac, că-s prea holbaţi. Îi operez iar.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Tot când era fiul micuţ, am cusut şi nişte elefanţi, după un tipar luat de la o jucărie veche. I-am dăruit pe toţi, dar mai am nişte tipare tăiate şi poate o să le cos odată. Sunt tot din doc şi pânză.
Acum, de curând, am tăiat dintr-o stofă groasă, uşor elastică şi cusut elefanţii aceştia.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Le-am brodat şi hăinuţe
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Le-am făcut şi o sacoşică decorată cu şerveţele
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am lucrat şi două coliere asortate şi cu ansamblul acesta am participat la un concurs cu tema Bijuterii şi jucării şi am câştigat premiu
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Îmbrăcăminte şi alte cusături vă arăt mai târziu, după ce comentaţi rusinos 
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 3:41 am

Dora esti o adevarata sursa de inspiratie, asa ma bucur cand vad oameni talentati. Ce bine aratau epurasii tai si ce bine arata elefantii, sacosa si margelele,merita sa iei premiul, felicitari....aplauda jos palaria 
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 4:00 am

Thank You 
Am uitat să spun că am modificat tiparul primului iepuraş, copiat după o jucărie veche de-a mea, Vedeţi deosebirile nu ?
tiparul original e acesta
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Va arăta precum cei din imaginea cu fiul.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 4:07 am

Maiculita, Dora, ce minunatii stii sa faci :51358: Felicitari pentru maiestrie, m-ai lasat cu gura cascata!!!
Sa-ti traiasca puisorii si sa te bucuri de ei, am inteles ca ai 2, un baietel si o fetita :)
Cand eram mica am facut si eu un ursulet din plus in care am bagat tot bivatex,  nu mai stiu ce sfarsit a avut.

Gabriela, nu vreau sa fac asta ca o cariera ci doar ca o sursa de venit, sa ma descurc pe viitor  la munca.
Ehe, m-am lasat pagubasa cu magazinele ca nu e de mine, trebuie o anumita investitie, nu am cu ce desi mi-ar fi placut sa am ceva al meu, sa fiu cumva independenta financiar. Dar, cine oare nu doreste sa fie independent financiar, sa aibe propria afacere rusinos
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 4:28 am

Thank You  încă nu căsca guriţa

tiparul
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

şi lucrarea finită
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

una dintre cămăşi
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

mi-am cusut şi-un fes fantezie, lung, luuuung tavalie 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am confecţionat din nişte mănuşi din piele ghetuţe în care a mers pentru prima dată fiul meu. A, am un singur copil.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am cusut şi acest costum
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cu care am înţolit moşul ce l-am modelat din FIMO. E înalt de doar 15 cm .
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 5:02 am

Dora fata draga tu mai respiri, mai mananci, mai dormi?
Cand ai timp sa faci atatea lucruri ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 5:07 am

Miky, si eu stateam cu gura cascata si ma intrebam acelasi lucru !!!
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 5:26 am

:51358: Dora, si mama mea face costume din astea elegante, a lucrat pentru doamnele din inalta societate, printre care si o sotie de deputat. E adevarat, meseria e bratara de aur! Felicitari din toata inima!
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 6:02 am

Dora....jos palaria  sa fii sanatoasa si sa reusesti sa duci la indeplinire tot ce ti-ai propus.
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 6:55 am

Adriana,imi plac cum ti-au iesit pernele.Cu ce le-ai umplut?
De Teodora,nu mai zic nimic,cate stie sa faca.
Gabi,hai arata-ne si pe ale tale.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 7:15 am

Multumesc Gianina, cu bevatex care se foloseste la textile, le-am umplut pe toate in afara de sacii aceia 4. Pe aia i-am umplut cu buretele special de la patutul Selenei, erau pentru protectie, sa nu se loveasca in bare. Am avut 2 bucati. Le-am taiat pe amandoua in 2 si am facut 4 bucati, numai bune de rezemat spatele pe ele :600869: 
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 7:58 am

Frumoase perne, Adriana. bec prieteni 
Dora, m-ai dat gata cu iepurasii. Mosul din fimo este si mai grozav.. Se face greu? Am cumparat si eu fimo si mi s-a parut greu de lucrat, Poate ne spui si noua. Felicitari!
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Sam Iul 20, 2013 7:28 pm

Thank You imbratisare 
Dragelor, eu fac multe, în nenumărate tehnici, dar nu le fac pe toate odată lol! 
În timp ce lucrez, maşina de spălat turuie, în bucătărie fâsâie oala sub presiune ocupata  iar printre picături, mai accesez şi 1 comunicând cu lumea, sau :smiley-86: :smiley-68:  afişând lucrările pe net şi mag. on line.
Mă trezesc uneori chiar dimineaţă tare, beau cafeaua, încep să mă învârt prin atelier şi casă şi mă culc pe la 2 noaptea. Când am o lucrare complicată, cum a fost Moşul de pildă, ori câte un mănunchi de maci, lucrez continuu până la 16 ore, sau chiar mai mult. Dorm 4 ore şi încep lucrul iar.
Moşul acesta l-am modelat timp de 16 ore.
Da Doina, lutul se modelează greu, se lasă cu bătături, dureri şi băşici..până se înmoaie la căldura palmelor. Dacă e vechi, trebuie să-l recondiţionezi cu FIMO lichid. Depinde de ce model vrei să faci, că poţi lucra în culorile iniţiale, modelându-l precum plastilina, sau poţi forma modele în secţiune, de la simplul degrade, până la cele tip caleidoscoop.

Dar aici vorbim de croitorie, aşa că vă invit să vă arătaţi şi voi lucrările.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Dum Iul 21, 2013 2:59 am

Multumesc Doina, am improvizat si eu :600869: 
Ce bine e ca speli la masina Dora, conteaza foarte mult, se castiga mult timp decat sa freci rufele la mana. Eu la capitolul organizare inca stau foarte prost, din cauza asta nici nu am prea mari rezultate, ma trezesc ca trece ziua si fac te miri ce si mai nimic :(
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Dum Iul 21, 2013 9:05 am

Adriana, incearca sa-ti faci o lista de pe o zi pe alta cu ce vrei sa faci.....dupa ce le insirui acolo dupa cum iti aduci aminte, incearca sa le numerotezi in ordinea in care vrei sa le faci....Nu o sa-ti iasa de prima data dar cu timpul o sa vezi cat de ordonata o sa fie lista ta.....IMPORTANT: nu abandona, pare greu si plictisitor dar este eficient....
Eu deja mi-am facut lista pentru saptamana asta....am cam multe de facut..
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Dum Iul 21, 2013 7:01 pm

Da Gabriela, a fost o vreme cand imi faceam lista zi de zi. Dar cum la mine, orice minune tine 3 zile... Totul e din obisnuinta. Nu m-am obisnuit sa ma obisnuiesc cu un nou stil de viata si fac mereu aceeasi greseala. Revin mereu la aceleasi obiceiuri vechi cu care am fost obisnuita de obicei tavalie 
Ca sa ma obisnuiesc sa ma obisnuiesc cu noile obiceiuri, trebuie mai intai sa obisnuiesc sa ma dezobisnuiesc de vechile obiceiuri. Ah, :sFun_duh2: 
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Dum Iul 21, 2013 11:15 pm

Ei, Adriana....nu poti asa peste noapte sa te dezobisnuiesti de unele obiceiuri ''rele'', asa ca in mod treptat poti sa incerci sa introduci obiceiuri noi.......
Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Lun Iul 22, 2013 7:28 pm

Masina de cusut este in gospodarie ca si masina de spalat sau fierul de calcat la fel de importanta. Este adevarat ca poti sa te lipsesti de ea cind ai doua miini stingi si poti plati pe altcineva sa faca tighel la o fata de masa, cearsaf,perdea sau sa scurteze o fusta sau un pantalonas celui mic sau sotului.Incet, incet prinzi si indeminare ,asta daca vrei binenteles. Persoanele de fata se exclud pentru ca voi aveti miini care va furnica si care nu pot sa stea.Eu cind stau la televizor trebuie sa fac ceva -
croseta, andrele sau ac de cusut- dar acest obicei nu este sanatos pentru ochi.

Eu in casa am o "colectie " de masini de cusut.Nu functioneaza decit una si cred din spusele mamei inca una mai veche de 100 de ani dar la cea noua nu intru decit cind sint inarmata cu rabdare si chef. Nu vreau sa o stric si pe asta.....caci sint multe lucruri de facut cu ea la casa omului.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Lun Iul 22, 2013 8:03 pm

Rodica, mie imi era frica sa pun piciorul pe pedala iar cand venea vorba sa-i schimb ata mi-era frica sa nu cumva sa o pun gresit si sa stric masina. Slava Domnului, le-am nimerit si nu s-a stricat, cred ca am intrat cum spune sotul meu, in simbioza cu masina, am devenit parte din ea si ea a devenit parte din mine. Abia astept sa o utilizez iar. ingeras 
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1Lun Iul 22, 2013 8:59 pm

Ah,nu ,nu le-am stricat ca de frica ci ca eram grabita si apasam repde sau greu pedala ,trageam de material cu asta noua am mai multa rabdare- ca omul la batrinete,deh!
Sus In jos

Continut sponsorizat




Masina de cusut Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut Icon_minitime1

Sus In jos
 

Masina de cusut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: