decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Masina de cusut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Iul 22, 2013 9:14 pm

Haideti fetelor ca nu este chiar asa! Ce batranete, ce frica!!!!!!
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 23, 2013 4:40 am

Mi-ati facut un chef de lucru la masina de cusut....o sa ma duc sa-mi cumpar ceva materiale sa confectionez cateva pernute.....
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 23, 2013 6:14 am

Hai Gabriela, asteptam sa te vedem in actiune.
Eu azi am cusut, am descusut, iar am cusut, mi s-a intepenit la un moment dat, am luat surubelnita si carticica in mana si am scos maruntaiele din ea. I-am dat cu ulei, am bagat iar maruntaiele in ea si culmea e ca merge, si merge bine, nu mai insira ata si nu se mai blocheaza.
Am reusit pana la urma sa fac un portfard, o husa pentru telefon,  2 saculeti, habar n-am la cei voi utiliza dar imi sunt simpatici.

In actiune:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si munca mea pe ziua de azi tavalie tavalie 

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Deci, vreau sa spun ca sunt foarte multumita de mine insami, nu ma gandeam ca o sa fiu in stare sa pun fermuarul ala. :600869:
Trebuie sa le spal, sa le calc si sa le decorez, desigur.
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 23, 2013 6:29 am

Aceleasi sentimente fata de mine ma incearca cind reusesc sa fac ceva la masina de cusut!
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 23, 2013 7:08 am

Adriana...aplauda  ce frumoase au iesit. Abia astept sa vad cum decorezi saculetii. Poti sa pui la uscat busuioc si lavanda, la lavanda deja a cam trecut timpul....suspicios  si poti sa pui in saculet plantele uscate si din cand in cand freci saculetul si miroase frumos in casa....este un parfumant natural si sanatos.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 23, 2013 7:56 am

Multumesc pentru idee Gabriela, la asta nu m-am gandit, asa am sa fac imbratisare 
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 23, 2013 6:11 pm

Mai, mai, zici ca nu ai facut nimic ieri ca nu ai avut chef. La masina de cusut ce ai facut?
Vreau sa vad cum ornezi saculetii, ca ma apuc si eu sa fac.
Gabriela, ce material ar trebui folosit la saculeti, ca sa nu iasa menta ce sa sfarama ci doar mirosul?
Eu am menta si lavanda in curte, le usuc cu uscatorul de legume si apoi le depozitez in saculeti mai mari. Le pun pe un platou sau farfurie, ca din cosulete curg si din cand in cand le schimb.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 2:27 am

:) ieri nu am avut chef de treaba prin casa Doina, am avut chef doar de masina de cusut. Mi-a devenit o buna prietena, imi place sa-mi petrec timpul cu ea :)
Chiar Gabriela, ce tip de material ar fi indicat?
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 3:51 am

Am facut si eu aseara un saculet si l-am umplut cu flori de tei...cu bumbac lucrez eu,cel mai bun.Imi place mult levantica dar n-am avut noroc de ea.Doina,ai si ceva in plus?
Hai sa vi-l arat dar nu e cine stie ce,l-am facut repede.Am pus o lumanare pastila anga el sa vedeti cat e de mare,dar n-o bagati in seama ,aia mi-a cazut prima in mana.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Adriana,cred ca e perfect materialul din care ai facut saculetii.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 4:36 am

Se mai gaseste bumbac? Intreb ptr ca eticheta 100% bumbac nu este relevanta.
Gianina, levantica uscata nu am prea multa ca am tot amanat s-o tai, era prea frumoasa,si cand a venit un val de
Caldura se scuturau florile.
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 7:21 am

Am inteles!Dar ai seminte?
Bumbac se gaseste dar nu la noi,nu facut de noi.Materialul de sus l-am gasit la val intr-un second,si e un bumbac satinat dar am si din bumbac,din "cuferele" mamei sau luate de pe net aduse din afara.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 8:35 am

Eu le-am primit cu radacina. Am mai avut o tufa cumparata care m-a tinut aproape 3 ani, dupa care s-a uscat subit. Am inteles ca asta este durata de viata. Am sa ma interesez cum se inmulteste si daca este cu seminte adun si-ti trimit.
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 8:40 am

Aaa,bine,multumesc frumos!Si eu am primit cu radacina dar nu mi s-a prins si am auzit de varianta cu seminte.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 9:06 am

Eu folosesc camasi adevarate de bbc pe care sotul meu nu le mai vrea, foste camasi de noapte....dar imi plac si saculetii de organza nu ma pot lauda ca i-am cusut eu, am primit un cadou intr-un astfel de saculet, sa stiti ca materialul este destul de des si nu trec plantele prin el. Eu am mai patit sa frec saculetii si sa descos cusaturile....noroc ca exista aspirator...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 9:21 am

Ce frumosi!Imi plac!
Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 10:13 am

Din seminte lavanda iese foarte greu. Dar merita incercat: eu din 3 plicuri puse evident consecutiv trei ani nu am avut decit un rasad- il mai am si acum .Acrescut o planta mare de 3 ani cam ravasita si intinsa dar eu sint tare mindra de ea. In al doilea an an pus din ea un butas care s-a prins dar mi-a murit in iarna urmatoare.De aceea cel mai rapid mod de inmultire pentru lavanda este cel din butasi sau prin butasire daca asta se numeste procedeul cu ingroparea unei parti si apoi cind prinde radacini sa o tai si s-o muti. Eu sint la acest stadiu dar inca nu am taiat radacina ce le uneste pe cele doua :mama si fiica- ca mi-e frica sa nu moara iar planta tinara. Deci ceea ce va spun e ca la vita de vie. Nu am experienta dar asa am auzit si eu si de cele mai multe ori inervine"norocul incepatorului"
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 24, 2013 5:33 pm

Asa cred si eu ptr. ca am incercat din seminte cumparate si nu mi-a iesit nimic. Eu am citit ca undeva ca viata unei lavande tinuta afara este de 3 ani, perioada in care probabil trebuie butasita.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 25, 2013 6:35 am

Fetelor, imi plac saculeti vostri, buna ideea cu camasile, am sa le folosesc si eu ca am foarte multe care zac in cutii, degeaba.
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 25, 2013 7:30 am

Sa fii sanatoasa Adriana si sa ai spor la lucru.
In ce priveste plantarea lavandei, am sa o intreb pe o prietena, are in gradina plante care arata foarte bine si o sa va spun si voua.....Intre timp am si vorbit cu ea.
Mi-a spus ca prima data a cumparat 10 ghivece de Kaufland si le-a plantat in gradina, din ele s-au prins 7, toamna le-a acoperit cu pamant facand un fel de musuroi si in primavara au iesit toate sapte radacini, inca nu stie cum se imultesc....ea zice ca a auzit de la cineva ca anul viitor o sa iasi si alte flori pentru ca sigur vor sari seminte......chiar sunt curioasa ce va fi la anul in gradina ei. Speram sa ajungem sanatosi!
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mar 21, 2014 9:49 am

Ultima mea creatie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 22, 2014 8:43 am

Esti talentata, Gianina. In mijloc este un goblen? Este lucrat de tine?
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 22, 2014 8:59 am

In mijloc este o monograma cusuta de mine pe etamina...tot e facut de mine.  :423676: Multumesc! :40803: 
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 22, 2014 10:44 am

Ce comori sunteti, eu am cumparat doua lenjerii de pat dublu și trebuie sa le fac ptr pilote de o persoana, 4 cusaturi si nu sunt in stare.
Sus In jos
Gianina
Gianina
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 11/07/2013
Mesaje : 321
Varsta : 44
Localizare : Dambovita
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 22, 2014 10:57 am

Eee,inceputul e greu...daca ai ce strambaturi am tras eu prima data...spor!
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 22, 2014 11:04 am

De cusut stiu, este greu sa ma apuc. Parcă nu este destul timp,
Sus In jos

Continut sponsorizat




Masina de cusut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Masina de cusut   Masina de cusut - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Masina de cusut

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: