decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 va rog sa ma ajutati cu un sfat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
fluturas
fluturas
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 09/01/2011
Mesaje : 313
Varsta : 39
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Noi 01, 2012 10:10 am

Vreau sa decorez urmatoarele lucruri...am o idee in minte despre ceea ce vreau sa fac dar m-am impotmolit la detalii.
Apelez la creativitatea si experienta voastra curugamintea de a ma ajuta.
Am urmatoarele obiecte:
O cana de lut pe care m-am gandit sa aplic servetelul cu struguri. Nu stiu ce culori sa aplic si ce s-ar mai preta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Un suport de servetele pe care m-am gandit sa apli urmatorul model din hartia de orez dar pe partea laterala m-am gandit la shabby chic dar dinnou nu stiu ce culori ar fipotrivite si mai ales nu stiu daca m-as descurca tinand cont ca n-am mai folosit aceasta tehnica.
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] [/img]
Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Noi 01, 2012 10:09 pm

La carafa pot folosi tonuri de bej,maro,verde, poti incerca si monocomponent, patina maro.
La shabby se folosec culori contrastante,poti incerca bej si mov(sau roz vechi) sau verde vechi. culori ce se regasesc si pe hartie.
Sus In jos
fluturas
fluturas
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 09/01/2011
Mesaje : 313
Varsta : 39
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Vin Noi 02, 2012 7:24 pm

Multumesc mult Claudia. trandafir
Daca ai putin timp poate arunci o privire la lucrarile mele acolo am postat cana decorata.

Sus In jos
george75
george75
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 29/09/2013
Mesaje : 11
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
masculin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Dum Sept 29, 2013 6:38 pm

Buna dimineata!! Numele meu este George,sunt nou atat pe forum cat si in lumea decoupage-ului.De aceea as avea cateva intrebari pentru voi daca aveti timp sa imi raspundeti.Cum a venit frigul,nu mai merg la pescuit,asa ca m-am gandit sa-i intorc surprizele sotiei mele si sa-i vopsesc cateva ghivece care erau pe lista de aruncat.Am cautat culori acrilice pe internet si am gasit aceasta tehnica a servetelului.M-am si dus la magazin si am cumparat cele necesare(fireste,sub indrumarea vanzatoarei,foarte amabila de altfel).Ghivecele nu mi-au placut la final,deh...mana de nepriceput,dar sotia mea a fost incantata si mi-a mai pus "in brate" o gramada de alte lucruri.La o socoteala rapida,mi-am dat seama ca este destul de costisitor sa ai pasiunea asta,mai ales ca in pod a gasit un fel de lada de zestre cu niste dimensiuni deloc neglijabile(1m/50cm/50cm).Asadar inainte sa gasesc forumul am cumparat o cutie de grund alb pentru lemn de la KOBER,insa nu stiu daca este bun pentru a inlocui grundul pe care l-am cumparat din magazinul de specialitate.De asemenea v-as ruga sa ma sfatuiti ce as mai putea folosi pentru a nu ridica la un nivel prea mare costul lucrarilor,mai ales ca sunt la inceput si nu toate ies asa cum ar trebui(cred ca toti trecem prin asta).Am vazut la Bricostore culori acrilice,lacuri si mai multe lucruri asemanatoare in componenta cu cele cumparate de la magazinul sus amintit si...m-am gandit ca ar fi o economie considerabila sa le cumpar de la hipermarketurile de bricolaj. De asemenea v-as ruga sa imi spuneti daca grundul de la Kober este indicat si pe alte suprafete(metal,ceramica,plastic etc) sau este exclusiv pentru lemn. Se numeste "grund alb cu slefuire rapida".Va multumesc foarte mult si va voi tine la curent cu imagini(daca acestea merita sa fie vazute) ale lucrarilor.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Lun Sept 30, 2013 6:19 am

Si eu sunt incepatoare, cochetez de nici un an, deci nu prea sunt in masura sa-ti raspund. Am mai cumparat materiale din diverse locuri dar putine chiar corespund. Eu lucrez cu grund de la magazinele de specialitate,  pentru ca este un hobby pentru mine, dar cei care chiar sunt preocupați folosesc si alte metode, in funcție de materialul blankului. Găsești pe forumuri.
Sus In jos
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Lun Sept 30, 2013 8:22 am

welcome George! De obicei, fetele decoreaza pentru soti, deci esti un caz interesant tavalie 
Felicitari pentru noul hobby si baga poze cu incredere! Nimeni nu rade de nimeni aici, toti invatam.
Nici eu nu am folosit altceva decat materialele comandate de pe site-uri specializate, cam scumpicele, e drept. Doar cand am ramas fara acrilice am luat un set de 5 culori de la Lidl.
Sus In jos
george75
george75
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 29/09/2013
Mesaje : 11
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
masculin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Lun Sept 30, 2013 8:30 am

imbratisare Multumesc pentru incurajari si pentru pontul cu Lidl. Cat despre poze...uite,incerc sa pun acum cateva ghivece dar sunt inca la serviciu si nu stiu daca ma descurc de pe telefon. Daca nu reusesc,pun maine. "Caz interesant"...nu cred sa fiu,fiindca ea mi-a spalat si sters toata vara sculele de pescuit,s-a trezit cu mine la 3 dimineata sa imi faca o cafea intotdeauna fierbinte si delicioasa,a suferit cu mine la esecuri si s-a bucurat la victoriile din partidele de pescuit.M-a lasat sa tin viermii in frigider,mi-a hranit ramele,mi-a pus porumb la borcan. Acum spune tu,nu merita si ea niste surprize?jos palaria 
Sus In jos
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Lun Sept 30, 2013 5:39 pm

N-aveam nicio indoiala! Merita!!! Sa fiti fericiti!

P.S.: Stiu cum e cu pescuitul, doar ca despre rame nu pot spune decat ca...mie imi vara sotul rama-n ac tavalie 
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Oct 01, 2013 9:02 am

Cand eram mai tineri, sotul meu mergea la pescuit iar eu trebuia sa fac zacusca de peste, marinata de peste si mai dadeam si pe neamuri si prieteni....pana intr-o zi cand am zis ''stop'', era mult prea multa multa munca. Asa ca sotul meu se ducea rar la pescuit numai cu cineva si mai mult de distractie.

Legat de grund, nu l-am incercat nu stiu ce sa spun...dar trebuie incercat ca sa mai facem economie la costul materialelor. George incearca pe o sticla, borcan...vezi cum se comporta. Pune grundul cu un burete de bucatarie pe care il tai in bucati de marimea care o vrei. Asa poti sa dai un singur strat, il lasi pana a doua zi ca sa se usuce bine si dai un strat de acrilic tot cu buretele, daca se prinde bine inseamna ca grundul este ok si pentru alte suporturi. Succes.
Sus In jos
george75
george75
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 29/09/2013
Mesaje : 11
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
masculin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Oct 01, 2013 12:28 pm

imbratisare Multumesc,asa voi face. Insa abia maine dimineata ca acum sunt chior de somn. Sotia,incantata de ghivece,mi-a mai pus "in brate" si alte lucruri,printre care un recipient de sapun lichid la care am muncit de azi dimineata. Nu l-am terminat dar cand se va intampla asta tot urat va fi. Nu stiu de ce,dar asa mi se pare. O sa mai incerc sa pun poze dar sa fac asta deja mi se pare mai greu decat decoupage-ul...plange 
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Oct 01, 2013 10:26 pm

Dar ce ai facut la recipientul ala, de nu iti place? Intreaba-ne poate te putem ajuta.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Oct 01, 2013 11:47 pm

George, eu zic sa folosesti cu incredere chitul de reparatii pentru lemn si zidarie SPOR. Este pe baza de apa, deci il poti dilua cum doresti si folosi drept grund. Il poti amesteca cu acrilic, var lavabil, adeziv. Este foarte rezistent la frecare si actiunea apei, se poate slefui si suporta bine adezivul pentru decoupage si culorile. Ca atare poti astupa gaurile si fisurile din suport, sau forma zone aspre, gen turturi, sau alte forme in relief daca folosesti sabloane.
O galetusa de 800 g costa doar 10-11 lei si-l gasesti la materiale de constructii. Am consumat peste 5 cutii pana acum si azi merg sa mai cumpar una.
Sus In jos
Trandafiru-rosu
Trandafiru-rosu
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 20/08/2013
Mesaje : 23
Varsta : 46
Localizare : Borsec
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Joi Oct 03, 2013 6:20 pm

Bun gasit din nou.Am si eu o intrebare:am decorat un bol de sticla transparent cu hartie de decupaj,(asta ca sa incerc tehnica decupajului cu ceva mai putin delicat),cu lac adeziv,dar dupa uscare se vedea destul de bine depasirea,ce ma sfatuiti?





Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Vin Oct 04, 2013 1:54 am

Mihaela pune o fotografie aici ca sa ne dam seama ce vrei sa spui. Ce anume ai depasit? Nu ai decupat bine modelul? Bolul este transparent?
Sus In jos
Trandafiru-rosu
Trandafiru-rosu
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 20/08/2013
Mesaje : 23
Varsta : 46
Localizare : Borsec
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Vin Oct 04, 2013 6:59 am

Modelul l-am decupat bine,bolul este transparent,dar am sa va pun o fotografie maine,sa vedeti despre ce vorbesc.
Sus In jos
Rux
Rux
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/06/2013
Mesaje : 652
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Vin Oct 04, 2013 7:57 am

Cred ca te referi la faptul ca e diferenta intre bol si model in sensul ca e hartia mai inalta...
Sus In jos
Lilic68
Lilic68
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 11/08/2013
Mesaje : 50
Varsta : 56
Localizare : Ploiesti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Vin Oct 04, 2013 8:13 pm

Fluturas, carafa de lut e foarte frumoasa si servetelul se potriveste, daca mai ai fructe sau frunze ruginii pe alt servetel, poti sa le combini. Cat despre culori trebuie sa ai grija la fondul servetelului. Poti sa faci cana complet alba si sa-i adaugi tuse de crem, bej, sa para pictura. Daca faci cana in culoare contrastanta se va vedea albul de la servetel. Sau poti sa decupezi foarte exact modelul. Cat despre shabby e simplu. Dai un grund alb pe cutie, freci cu o lumanare obisnuita peste el, dai o culoare ceva mai inchisa, lasi sa se usuce, apoi smirgheluiesti sa iasa albul la vedere acolo unde vrei sa para invechit. Eu as aplica hartia de orez pe grund si as da culoarea mai inchisa numai pe la muchiile cutiei, poate ceva mai mult pe laterale si as face shabby numai in locurile astea.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Sam Oct 05, 2013 1:13 am

La shabby nu cumva trebuie intai fond inchis dat cu ceara si dupa aceea acoperit cu strat de culoare deschisa, care sa fie slefuit ici colo, pentru a se vedea pete inchise si nu albe ?
Sus In jos
Trandafiru-rosu
Trandafiru-rosu
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 20/08/2013
Mesaje : 23
Varsta : 46
Localizare : Borsec
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Sam Oct 05, 2013 11:29 pm

nu am reusit sa fac nici o poza bolului pe care lam decorat
ma refer la faptul ca dupa uscarea lacului adeziv privit de aproape( bolul),se vad urmele de lac adeziv pe marginea modelului aplicat,se poate face ceva sau sa ramana asa?

vreu sa mai intreb,daca o tava de metal prezinta pete de rugina,putem decora in tehnica servetelului sau numai cu hartie ?
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Dum Oct 06, 2013 12:11 am

Dora, merge shabby chic si panand dedesupt culoarea deschisa dar nu se mai lipeste nici un model, se poate face ceva cu un sablon.
Mihaela, la bol poti sa folosesti un smirghel fin de 400 si dupa ce uniformizezi mai dau un strat, doua de lac. La hartie de orez si la hartia imprimata, fiind mai groase se vede diferenta de nivel intre vas si hartie si atunci o reglezi(diferenta) din straturile de lac final. Dar asa trebuie facut: se dau doua straturi de lac se lasa sa se usuce foarte bine se smirgheluieste in special marginile hartiei pentru uniforimizare si se mai dau doua straturi de lac. Bine ar fi ca inainte de a se lipi hartia sa se dea un pic pe spate cu smirghel, asa diferenta de nivel este mai mica.
Pentru tava, trebuie cumparat deruginol/feruginol, se folosesc ambele denumiri, indepartezi rugina dupa care dai cu grund. Mult succes!
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Dum Oct 06, 2013 2:30 am

La asta ma gandeam si eu, ca daca fondul e inchis, nu mai poti lipi pe el vreun servetel, poate doar hartie de decoupage si ma gandi ca Lilic68 a zis "grund alb" in loc de "grund inchis" pentru shabby.
Am experimentat aceasta metoda anul trecut, cu galetusele de carton, bine, fara ceara, ci doar prin frecare.
Adevaratul shabby nu l-am incercat. Am cutie din lemn, am bait, am ceara, chef de lucru sa-mi vina.
Sus In jos
Trandafiru-rosu
Trandafiru-rosu
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 20/08/2013
Mesaje : 23
Varsta : 46
Localizare : Borsec
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Dum Oct 06, 2013 7:57 pm

Multumesc mult pentru sfaturi,pentru tava am sa mai astept putin pana voi primii banii,vreau sa decorez aceasta tava pentru ca este foarte veche,am cumparat-o in urma cu 13 ani,si are o valoare sentimentala.
Sus In jos
handmadebyhari
handmadebyhari
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 14/03/2013
Mesaje : 195
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Oct 08, 2013 9:53 am

George75, sper ca raspunsul sa nu vina prea tarziu :)
Grundul Kobber cu slefuire rapida e foarte posibil sa fie special pentru lemn- citeste pe eticheta instructiunile (daca se preteaza si la alte materiale, sigur este mentionat). Acum despre aplicare- daca are miros pronuntat de vopsea, inseamna ca este pe baza de diluant (altfel e pe baza de apa). Te sfatuiesc sa urmezi urmatorii pasi: trebuie amestecat cu coada unei pensule sau un bat si daca are aspect foarte gros de smantana se dilueaza pana capata aspectul unui aluat de clatite mai consistent :). Poti folosi orice diluant ieftin de la Bricostore (tine geamul deschis si nu umbla cu foc in timp ce lucrezi). Aplica grundul cu ajutorul unei pensule late si plate (inteleg ca vobim de o lada de dimensiuni maricele). Lasa primul strat sa se usuce (daca este cald, in vreo 3-4 ore e uscat- capata aspect alb pronuntat de creta) sau il fortezi cu ajutorul unui feon. Primul strat ar trebui sa acopere toate imperfectiunile. Slefuiesti cu smirghel de 400 (atentie ca vei face mult praf in jur- e bine sa ai la indemana o carpa uda pentru ca fixeaza praful). Daca lada are in continuare imperfectiuni (linii de la smirghel, gaurele mici, etc) poti aplica a doua mana. Urmezi pasii de mai sus si la final trebuie sa ai o cutie cu aspect foarte fin si neted. Secretul este sa nu te grabesti si sfatul meu este sa lasi sa se usuce pana a doua zi (merita asteptarea). Curata pensula cu diluant si o carpa, dupa ce ai terminat de grunduit ca sa o poti folosi si la alte lucrari. Dupa uscare nu va mai exista miros si ai sa poti acoperi lada cu culori. Acum, dupa grunduire si smirgheluire, inainte sa aplici servetele decorative, acopera suprafata cu culoare acrilica deschisa, in strat subtire, cu ajutorul unui burete, prin miscari de tamponare (alb, bej, etc in functie de culoarea cea mai deschisa de pe servetelul pe care il vei folosi), altfel in combinatie cu adezivul va capata un aspect galbui neplacut. Abia dupa ce s-a uscat culoarea poti aplica fara grija servetelul.
Exista solutii de inlocuire a materialelor profesionale (nu pentru toate, e adevarat):
Grund- poti folosi si pe cel cu slefuire rapida daca nu te deranjeaza mirosul pana se usuca sau cauti unul pe baza de apa (Bricostore), numai ca la acesta vei munci mai mult sa il smirgheluiesti
Culori acrilice- nu prea ai cu ce inlocui, dar la magazinele Casa retro din Bucuresti si Complexart din Timisoara gasesti la preturi acceptabile si te tin multa vreme
Bureti- poti cumpara din cei frumosi, dar poti inlocui cu burete de bucatarie :)
Adeziv- daca te rezumi la decorarea obiectelor din casa, poti inlocui adezivul de decoupage cu aracet si apa in proportie de 1:3 (sau pana obtii aceeasi consistenta cu cea a celui special). Rezultatul este identic daca adezivul nu este foarte apos.
Pensule- cele mai bune sunt cele profesionale, dar fac gaura la buget. Gasesti la Casa retro pachet de diferite dimensiuni la vreo 15 lei. (nu fac reclama la magazin, dar daca te trimit la librarie nu ai sa cumperi ce trebuie).
Citeste tutorialele de pe forum- ai sa gasesti multe informatii utile.
Creeaza o pagina a ta in sectiunea dedicata din forum in care sa postezi poze cu lucrarile executate- asa te vom putea urmari usor si indruma cand ai nevoie.
Felicitari pentru initiativa! :) Esti de dat de exemplu.
Si nu in ultimul rand, bine ai venit printre noi.
Sus In jos
http://hbhdeco.blogspot.com/
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mar Oct 08, 2013 7:04 pm

Ce frumos ai scris Hary ! aplauda
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
handmadebyhari
handmadebyhari
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 14/03/2013
Mesaje : 195
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1Mier Oct 09, 2013 9:20 am

multumesc :) stiu ca scriu mult, dar nu am cum sa dau toate informatiile pe care le stiu fara sa explic de-a fir a par tot. sper sa fie de folos si sa reusesc sa bag si pe blog tutoriale despre decoupage......of, daca as avea ziua de 48 de ore....
Sus In jos
http://hbhdeco.blogspot.com/

Continut sponsorizat




va rog sa ma ajutati cu un sfat Empty
MesajSubiect: Re: va rog sa ma ajutati cu un sfat   va rog sa ma ajutati cu un sfat Icon_minitime1

Sus In jos
 

va rog sa ma ajutati cu un sfat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: