decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sapunul natural homemade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mar Iun 28, 2011 11:10 pm

Pentru ca imi doresc sa aflu cat mai multe si chiar sa experimentez fabricarea sapunului in casa, deschid acest subiect din convingerea ca putem incepe impreuna.
Va invit sa ne impartasiti din multa sau putina informatie pe care o aveti, sa vorbim despre retete, ingrediente, ustensilele de lucru, mod de lucru si despre orice credeti de cuviinta.
Am reusit, pentru inceput sa aflu ca sapunul nu se poate fabrica fara soda caustica sau. putem renunta la ea doar in cazul in care gasim un sapun de baza, special, cu continutul deja de soda caustica si pe care il folosim impreuna cu celelalte ingrediente pana la rezultatul final. Am inteles ca in tara nu exista, asa ca revenim la metoda de baza.
Eu am deschis subiectul...
Gabriela, ziceai ceva de o carte?!
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 1:42 am




Da am asa o carte:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sapun bloc se gaseste la Art&Hobby:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sa stii ca m-am gandit sa fac comanda pentru a evita alte necazuri cu soda.
Nu vreau sa va sperii, dar fratele meu are un vecin care are fabrica de detergenti....sapun. Ne-am intalnit la un gratar si l-am rugat sa ma ajute sa fac rost de soda cu puritate 90-95%. Si mi-a povestit despre niste accidente de munca, care m-au facut sa ma mai gandesc daca sa abordez tema asta. Si nu va ascund ca in cartea pe care o am, scrie in mai multe locuri ce s-ar putea intampla daca nu se respecta "ca la carte", toate instructiunile date.


plange
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 8:54 pm

Eu mi-am comandat...blocul de 500 gr, si am si facut cateva sapunuri. Eu topesc sapunul in microunde, intr-un vas de sticla si amestec cu o lingura de lemn, sunt dezamagita de matrita...formele sunt foarte mici, adik daca vrei sa il vinzi mai mult de 4 lei nu poti sa le vinzi..si asa sa scoti ochii ca ar fi homemade.

o sa fac poze si o sa le pun
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 9:14 pm

deea faci sapun ? uimit , ia uite domnule ce de fete talentate pe aici
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 9:19 pm



Deea, ia si foloseste drept matrita cutii de lapte si dupa aceea tai sapunul cu un cutit de taiat branza ca sa-i dai o forma homemade. rusinos
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 10:17 pm

Problema nr 1: SODA CAUSTICA
Exista. Atata omenire pe internet de unde face rost de soda???? E un loc pe net il vinde cu 24 lei kg.
Cica e enorm.
La OLtchim se vinde cu 5 lei kg...
Macar ca ma duc pe jos si tot o sa fac rost..
Eeeeeee!
Si daca e asa de periculos iarasi zicŞ atat lume cum face_ Au studii superioare, au ecran de protectie, au....
Tot oameni ca noi sunt si ei...
Hai , la treaba!
Adica, deocamdata ne documentam
Problema e RETETA.
Nu poti avea incredere: mai toate sunt eronate (intentionat cica)!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 10:23 pm

Unde-i Oltchim-ul asta?
Nu avem pe nimeni pe acolo?
Nu au site, ceva?
Ca la pretul asta merge sa fac experimente...
Pentru inceput rezolvam cu soda, in paralel documentare la greu si, stabilim urmatorul pas...
Poate o punem si de un concurs!
Vaai, ce amuzanta mai sunt, spirituala lu' mama!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 10:29 pm

oltchim au fabrica la rm valcea, stiu ca am fost acolo cu sotul, si au aproape in fiecare oras mai mare sedii, stiu ca au la oradea sigur si stiu si cum se cheama strada din oradea, parca am vazut unul si in timisoara. intreb sotul si va spun mai multe. a si au si in constanta sigur.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 11:55 pm

Bunica mea face pe vremuri sapun de casa....si cumpara soda caustica de la metalo-chimice, magazinele alea Ceausiste care inca mai exista.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Mier Iun 29, 2011 11:57 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


poza asa cum v-am promis,primul este cu petale de trandafir uscate, al doilea cu bucati de sapun cu aloe, si ultimul cu loofah ( burete natural )
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 12:13 am

deea din poza arata foarte bine, dar mirosul ? cum e mirosul ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 12:29 am



Se gaseste si acum in magazinele de profil mai mici, de cartier, soda dar este de puritate slaba, de 70%. Soda asta este buna pentru sapunul care se face pe la tara din grasime de porc. Si cine a folosit un astfel de sapun stie ce culoare si miros are. Si in alta ordine de idei periculos este cand se face in spatii inchise, deci trebuie actionat in bucatarie, balcon cu geamurile deschise larg. Trebuie sa ai manusi, ochelari de protectie, un halat cu minica lunga sau un capot, termometru special pentru verificat temperatura etc. V-am spus ca m-am documentat si am cumparat cartea, dar cum spunea si Nicol nu spune nimeni de unde cumpara soda cu puritate mare. Eu ma gandisem sa fac o transa mica cu soda care se gaseste in magazine. Sa vedem ce iese.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 2:39 am

Lasa-l bre incolo de concurs. Aici, la cat secret e pe net nu putem de cat sa ne unim fortele nu sa concuram.
Si nu e deloc ieftin. Daca uleiul de masline stiti ca e 20-25 litrul, extravirgin, va dati seama cat e untul de shea sau uleiul de macadamia.
Uitati-va la site-ul SIDERIS, dc nu gasiti cu google va dau link.
io vreau neaparat acid hialuronic, pentru crema. Ei, un gram costa peste 30 de lei.
Asa ca eu nu-mi permit sa gresesc ori sa fac experimente. Vreau sa merg la sigur. Sa stiu cat pun.

Peste tot unde se vorbeste de sapun trebuie sa se aduca in discutie si sapunul FIERT in curte de bunica. Asta nu are nici o treaba cu ce vrem noi sa facem
Deci, aici, eu nu vreau sa scriu ce se poate citi pe absolut orice subiect despre sapun.Adica:
ustensile inclusiv echip protectie
nocivitatea sapunului din comert
reteta la cald, prin fierbere
etc...
Astea le poate citi fiecare.

Sa va vad la calcul.
Cat ulei punem
De care
Cum calculam cantit de NaOH in functie de SAP (procentul de saponificare)
Si ce nu stiu eu ACUM - cata apa pun. Nu am gasit nicaieri cata sa pun. Nu ca as fi sigura pe vreo reteta.

Nu face transa mica cu soda sub 98% puritate. Te arde!

UPDATE: IA uite-o [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] asta asa aaa, la repezeala. Se gaseste, deci
Sus In jos
Crissy86
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 329
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:08 am

Uite ce am găsit [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
Să vă uitați în special la prețurile uleiurilor rosu uimit
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 8:27 pm

va reamintesc ca, culorile sunt rezervate pentru moderare 11

13. Nu folositi alta culoare de text decat negru (rosu, albastru etc. ), pentru a nu ingreuna citirea mesajelor. Alte culori pot folosi doar Moderatorii si Administratorul atunci cand atrag atentia membrilor ca nu au respectat Regulamentul.

cititi regulamentul - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:11 pm

Cine io???? (Alta replica repetata obositor de copii mei de la servici)
daca eu sunt aia, imi cer scuze. Stiam dar cred ca de focul sa[punului m-am inrosit.

Ma ierti!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:12 pm

da tu tavalie , despre tine e vorba
lasa ca nu e asa grav , dar ca sa ma simt si eu impotanta si sa nu stau degeaba pe aici , m-am luat un pic de tine ras
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:14 pm

ce bine ca scrisei asa repede. Ca trebuia sa dau edit ( ce ma enerveaza)

Ala de mai sus nu are link... si mor de curiozitate!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:17 pm

la ce link te referi ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:22 pm

in mesajul lui Crissy
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Joi Iun 30, 2011 10:25 pm

vezi ca trebuie sa dai pe "aici" si te duce la link prieteni
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Vin Iul 01, 2011 2:19 am

Asa e , ai dreptate. Materiile prime sunt scumpe si putine, adeca doua.Am cautat p breslo de exemplu, unt de shea, care e o minune pentru corp alaturi de uleiul de argan.
Nu pot intelege de ce preturile variaza asa de mult 15, 18, 25, 30.
Aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] e cel mai ieftin si mai are si alte multe uleiuri, deci nu faci comanda in 20 de locuri....

Iarasi am dat banii in casa, iarasi nu ma pot duce la oras sa vad ce uleiuri se gasesc in supermarcheturi.
Atentie la ce scrie pe eticheta, sa fie pur, nu amestecuri.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Vin Iul 01, 2011 2:27 am

nicoleta vad ca tu esti hotarata sa faci sapun, sunt curioasa ce iti va iesi .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Vin Iul 01, 2011 2:57 am

Da, da,da, cum sa nu.. da, da, da, absolut.. da, absolut ,da.. mai absolut ca votcka da. da, da, sigur ca da.. sincer, sincer ,.....jur pe rosu.. jur pe rosu ..sa ma transform in telina si sa ma infig in pamant daca nu.. da, pana la rame.. nu, fara rame, dar oricum, da jur,DA!
Sus In jos
anamaria021
anamaria021
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 15/06/2011
Mesaje : 58
Varsta : 37
Localizare : braila
feminin

Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1Sam Iul 02, 2011 1:48 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

acesta e un link pentru a calc cantitatile exacte ce trebuie folosite pentru fabricarea sapunului.... stiti unde se poate gasi termometru pentru lichide? am cautat in braila si nu am gasit nicaieri...
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sapunul natural homemade Empty
MesajSubiect: Re: Sapunul natural homemade   Sapunul natural homemade Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sapunul natural homemade

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: