decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage Cap. II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 4:51 am

Ei, brava, fata draga!
Ti-a iesit... nu stiu exact cam ce ai vrut sa iasa dar, inceputul este important.
Daca mai aplici ceva in partea de jos ca sa completezi ansamblul, ii pui o agatatoare si gata, o expui!
Trebuie vazuta si admirata!
Asteptam urmatoarea!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 5:13 am

Multumesc!

Ei bine, habar n-am ce este - cred, totusi, ca ceva farfurie imbracata pe care deocamdata au poposit cheile la usa.
(Te astept sambata!)
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 6:54 am


Bravo, felicitari. Esti o curajoasa daca te-ai bagat din prima sa pui o hartie asa mare pe un suport si ce suport, de sticla. ............................ aplauda
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 8:11 am

gabi hartia se lipeste mai usor decat servetelul, e bine ca a inceput cu hartia pt ca atunci cand va trece la lipit servetel vor veni nervii, cutele, etc. tavalie tavalie
te asteptam atunci loredana sa ne spui parerea .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 7:57 pm

Da, Mihaela, ai dreptate. Cu hartia este mult mai usor decat cu servetelul - in primul rand are o textura neteda, lucioasa, si nu permite trecerea adezivului prin ea (cel putin asta decopatch pe care o am eu). Servetelul este absorbant si mult mai usor - deci sigur mai greu de stapanit.
Din maaaarea mea experienta cu farfuria, cred ca la suprafetele mari nu trebuie dat adezivul "din prima" pe tot suportul, ci din aproape in aproape, lipind cu bucatica si presand bine sa nu ramana aer. Eu m-am repezit si am uns-o toata, apoi am intrat in panica tavalie , si am inceput sa netezesc la intamplare. Probabil trebuia s-o fac din centru spre margini. Ca o desteapta ce sunt, am si decupat hartia de la bun inceput (in loc sa-i las margini pe care sa le decupez apoi), si a trebuit sa-l nimeresc perfect pe suport - ceea ce iar a fost dificil.
Aseara am dat cu grund o cutie din carton gros - sa vad cum se lucreaza si cu acest suport. Azi am constatat ca se vad "brazde" de pensula - ce fac, mai dau o data? Si (daca tot v-am prins aici), ce fel de pensula ar trebui sa dolosesc ca sa nu ramana urme, mai lata sau mai ingusta?
Multumesc pentru suport, si pentru ca nu m-ati tavalit "din prima"!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 8:13 pm

loredana nicio data sa nu decupezi hartia sau servetelul la fix, lasa o margine de 1-2 cm .

orice lipesti - hartie ,servetel, etc. se incepe din mijloc catre margine intotdeauna se face asa, pt o lipire neteda , fara cute si fara bule de aer.

sa nu se mai vada acele brazde de la pensula ultima mana de grund o aplici cu un burete 13 .

cat despre "tavalit" va veni si vremea ta , stai fara grija ca nu scapi ras .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 8:16 pm

miky a scris:
loredana nicio data sa nu decupezi hartia sau servetelul la fix, lasa o margine de 1-2 cm .
nu ai vrut sa zici mm? blink eye
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 8:19 pm

nu , eu cand aplic un servetel intreg sau hartie mereu imi las o margine de 1-2 cm pt a fi sigura ca imi acopera toata suprafata . nicio data nu am reusit sa pun servetelul acolo unde mi-am dorit rusinos , si din cauza asta imi las acesti cm.
daca tu ai reusit esti demna de lauda aplauda .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 8:21 pm

eu prefer sa tai mai aproape de model decit sa tai la sfirsit din margine rusinos
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 8:24 pm

depinde de cum s-a invatat fiecare si cum ii este mai usor. tu faci intr-un fel eu intr-un fel.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 9:33 pm

Bun pontul cu buretele! Cred ca ar trebui sa fie unul special - mi-am cumparat un fel de rola mica, ca un trafalet, dar buretele este aspru, are consistenta alora de bucatarie, de vase, mai poros. Nu ramane textura imprimata in vopsea?

Astept cu interes tavalelile - asta inseamna ca voi fi lucrat deja ceva!
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Sept 01, 2011 9:51 pm

nu trebuie neaparat un burete special. pana sa cumpar burete pt decupaj am lucrat si cu burete de bucatarie taiat in 4, si acopera foarte bine. partea nasoala e ca te murdaresti pa mani, dar ce nu facem noi pt o opera de arta ?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 4:10 am


Miky, dar ce faci cu surplusul de servetel pe care il lasi? cand il decupezi? cand se mai usuca servetelul? Eu am incercat varianta asta dar s-a umezit servetelul si nu am mai putut sa-l tai, se rupea.
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 4:58 am

pai las marja asta de 1-2 cm atunci cand aplic servetel pe intreaga suprafata nu atunci cand pun un model de floare . ce ramane las sa se usuce si a doua zi il curat cu smirghel.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 5:05 am

a, ai uitat sa faci tocmai aceasta precizare f importanta

normal ca la servetel pe toata suprafata si eu fac la fel, mai bine sa ai de unde tai decit sa nu-ti ajunga
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Vin Sept 02, 2011 5:09 am

pai despre asta vorbeam. vb de farfuria loredanei care a decorat-o in totalitate cu hartie si a spus ca a taiat hartia inainte sa o lipeasca si nu s-a mai incadrat cu ea exact pe suport.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Sept 17, 2011 1:44 am

Credeti sau stiti ca hartia de orez s-ar putea imprima?!
Stiu ca putem imprima hartia de matase dar, as fi incercat si cu cea de orez pentru ca de matase am doar colorata ,nu si alba. Imi amintesc ca am vazut pe net, la tinker parca, hartia alba de orez. A incercat cineva?!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Noi 19, 2011 7:21 am

intrebare intrebatoare :
merge cu masina de calcat sa aplic pe o cutie servetelul cu hartie de cuptor ?

imbratisare
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Noi 19, 2011 7:34 am

vrei sa zici cu fierul de calcat ? daca da se poate, cel putin asa am vazut din tutorialul de pe youtube.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Sam Noi 19, 2011 9:39 pm

da Miha cu fierul de calcat
multumesc

a folosit cineva Chit-de cutit de la KOBER ?
cum se comporta ?
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Lun Noi 21, 2011 6:23 am


Eu folosesc fierul de calcat numai pe suprafete plane. Cu hartie folosita la copt in cuptor si cu folie alimentara merge foarte bine pe separatoarele de globuri de la Stamperia.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Mar Mai 22, 2012 4:15 am

Am facut un ghiveci cu ghiocei cu servetel...nu am stiut unde sa-l pun, sper ca nu am gresit

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Mar Mai 22, 2012 4:19 am

ce frumos e ghiveciul. iubire

uite aici ramona iti poti deschide propriul subiect sub ce denumire vrei tu, iar acolo iti postezi lucrarile pe care le ai si pe care le vei face. este un fel de galerie personala.
uite aici - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Joi Mai 24, 2012 7:55 am

Frumos ghiveciul.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1Vin Mai 25, 2012 1:32 am


a folosit cineva Chit-de cutit de la KOBER ?
cum se comporta ?
[/quote]

Eu am de la Stucco si sunt foarte multumita de el.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage Cap. II   Sa invatam impreuna decoupage  Cap. II - Pagina 7 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage Cap. II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 7 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: