decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 4:11 am

Mulţumesc dragelor ! Mă bucur că vă plac bibilelile mele.
Dincolo sunt tot la Basic, de doi ani, că m-am blocat la unele din lipsă de materiale şi de altele n-am vrut să trec, găsindu-le a fi kitsch.
Şi pe aceasta ce o arăt acum "folosirea straturilor albe de şerveţel-imitarea hârtiei de orez" am lucrat-o dincolo şi nu prea mi-a plăcut.
Prima dată am acoperit o suprafaţă întreagă cu şerveţel şifonat şi am văzut că înghite cantitate uriaşă de adeziv, de culori şi lac, destul de scumpe, pentru un efect ce-l puteam face din pastă de relief, având şi rezistenţă mult mai mare decât nişte şerveţele ce ascund bule de aer şi care se vor rupe uşor, cu tot adezivul şi lacul înghiţit..
Am exprimentat de două ori si-mi ajunge.
Acum am ales ca bază o placă de polistiren extrudat, groasă de 2 cm, acoperită pe o faţă cu pânză ce a fost grunduită cu clei de oase. O aveam pregătită pentru pictură în ulei, dar acum am mai acoperit-o cu grund, să ascund petele rămase de la pictarea ramei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am făcut rama lipind un rând de şerveţele rupte fâşii, cât mai cutat, peste care am lipit încă un rând, care s-au turtit de tot când am îmbibat cu puţin aracet amestecat cu var lavabil şi apă (grundul). Am pictat doar cu auriu închis, accentuând relieful cu auriu deschis.
Iniţial am vrut să aplic peste culorile acrilice pastă antică cupru dizolvată, să se strecoare prin adâncituri, dar când am văzut cât de moale e stratul de hârtie şi cum se turteşte când e ud, am renunţat. La final am lăcuit cu ecolac.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Această bază înrămată am folosit-o pentru lecţia de lipire a unei bucăţi mari de şerveţel, un sfert de şerveţel. Baza are dimensiuni de 18 x 19,5 cm.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
După ce am lipit şerveţelul, până să dau al doilea strat de lac-adeziv, am tăiat plusul cu ajutorul unui bisturiu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
După aceea am dat lac-adezivul, am taponat cu acrilic auriu deschis peste fond şi lăcuit partea interioară cu lac final pentart.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mă scuzaţi că am făcut două lecţii pe un obiect. Următoarea lecţie va fi pe spatele pietrei :D
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 6:25 am

Felicitari pentru ideia ta de a face 2 in 1 si ai dreptate nici eu nu ma dau in vant dupa metoda asta de a folosi straturile 2 si 3 ale servetelului.....am incercat si am vazut ca mi-a papat o gramada de adeziv si am zis pas. La altii mi-a pacut ce a iesit, asa cum imi place si ce ti-a iesit tie.
Sus In jos
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 7:32 am

I-mi place mult ce a iesit Dora , ingenioasa ideea de a aplica pe marginea bazei .
Mai ai multe lectii la cursul de baza ? Te astept la cursurile de intermediari repede , repede .... Iti vor placea ca sunt cu muuuulte crapaturi !:)))))))
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 9:07 am

rusuroxana a scris:
I-mi place mult ce a iesit Dora , ingenioasa ideea de a aplica pe marginea bazei .
Mai ai multe lectii la cursul de baza ? Te astept la cursurile de intermediari repede , repede .... Iti vor placea ca sunt cu muuuulte crapaturi !:)))))))

merci Rox ! Nu-s asa vrednicuta ca tine, sau mai degraba nu prea am timp si stare...
Lucrez temele, dar cu gândul stau la mama, care acum zace în spital, la Fundeni, aşteptând să i se monteze un aparat care să-i stimuleze inima obosită, stau cu gândul şi la tata, care s-a operat de curând de cancer la vezică...iar acum se luptă cu o bacterie luată cine ştie de unde...e febril de-o săptămână...iar antidotul îl primeşte abia peste o lună..
De aceea am şi comprimat temele, 2 pt. un obiect.
Crăpături zici ? Am experimentat, fără lecţii, monocomponentul, dar şi bicomponente şi mi-a ieşit din prima.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 9:33 am

Te inteleg, Dora. Este cumplit sa ai oamenii de langa tine cu probleme de sanatate si sa nu-i poti ajuta asa cum se cuvine. Multa sanatate parintilor tai si tie multa putere.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 9:41 am

gabpri a scris:
Felicitari pentru ideia ta de a face 2 in 1 si ai dreptate nici eu nu ma dau in vant dupa metoda asta de a folosi straturile 2 si 3 ale servetelului.....am incercat si am vazut ca mi-a papat o gramada de adeziv si am zis pas. La altii mi-a pacut ce a iesit, asa cum imi place si ce ti-a iesit tie.

mulţumesc !
aceasta-i prima încercare, la lecţia de dincolo, un placaj acoperit tot cu pânză preparată pentru pictură...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
peste acest relief am întins bucată de juma de şerveţel 33 x 33 cm
Am accentuat relieful tot cu auriuri, dar diluate
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Şi da, a intrat mult adeziv bun, că n-am lipit şerveţelul alb cu aracet la prima..de aceea zic şi eu pas !
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iul 02, 2013 8:54 pm

Dora, ce inseamna panza preparata ptr. pictura?
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 12:36 am

doinahegbeli a scris:
Dora, ce inseamna panza preparata ptr. pictura?
Pânză acoperită cu un grund special pentru pictura cu culori în ulei, din clei de oase, oxid de zinc şi alte componente.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 1:03 am

Azi am făcut tema pentru lecţia "Imitarea scrisului de mână"
Ca bază am folosit piatra cu Moş Crăciun, ce am pictat-o în acrilic albastru, aceaşi nuanţă ca pe faţă.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Folosind ca fond una din imaginile simple din pc, am scris textul în mai multe fonturi.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iniţial am scris drept, dar îmi veni ideea să scriu curb, să fie în ton cu forma bazei. Am trasat un semicerc şi am scris literă cu literă, rotind hârtia şi potrivind ca litera să fie perpendiculară pe semicerc.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am ales un text ce l-am scris pe altă hârtie, am mâzgălit pe spate tot cu grafit şi am transferat textul.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Textul l-am pictat cu var lavabil. Am copiat şi un desen după poza unui şerveţel, pe care l-am pictat cu acrilice. Steaua am desenat-o  cu paste de contur, intenţionat mai stângaci.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am umbrit, spre margini, fondul cu puţin violet degradat spre albastrul fondului, cu ajutorul pensulei rotunde din buret şi după uscare am stropit cu alb în partea de deasupra textului. Am lăcuit cu lac final şi piatra arată acum aşa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acum am o dilemă : ce parte a ei s-o expun ? Cea cu decupaj, sau cea pictată ?
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 5:54 am

Dora....jos palaria  Piatra ta este frumoasa pe ambele parti asa ca merita sa fie expusa undeva unde ar putea sa se vada amandoua fetele.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 6:31 am

gabpri a scris:
Dora....jos palaria  Piatra ta este frumoasa pe ambele parti asa ca merita sa fie expusa undeva unde ar putea sa se vada amandoua fetele.

Citind comentariul tău, am vizualizat modul cum s-o expun. La Crăciun, o să aşez piatra în centrul mesei, peste un teanc de şerveţele albe, sau cu un model discret, cu Moş Crăciun deasupra. Cine va dori un şerveţel, trebuie să apuce piatra cu toată palma, fiind destul de grea. Atunci, răsucind mâna, va vedea urarea de pe spate bec 
Mă joc acum cu ea, aruncând-o dintr-o palmă în cealaltă. Drăguţ efect party 
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 7:18 am

Pacat ar fi sa nu se vada ambele fete si buna ideia pentru Craciun.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 8:01 am

gabpri a scris:
Pacat ar fi sa nu se vada ambele fete si buna ideia pentru Craciun.
lasă, că o să se vadă...când şterg praful pe locul unde-i aşezată, o răsucesc pe partea cealaltă
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 5:44 pm

Dora, habar nu am despre pictura. Ajuta-ma, te rog.Panza de pictura o cumperi gata pregatita si folosesti tehnica servetelului pe urma?
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Iul 03, 2013 5:57 pm

doinahegbeli a scris:
Dora, habar nu am despre pictura. Ajuta-ma, te rog.Panza de pictura o cumperi gata pregatita si folosesti tehnica servetelului pe urma?

Doina, fiind pictor, prefer să prepar singură pânzele pentru pictură. Se găsesc şi gata preparate la fondul plastic.
Suportul acesta îl aveam pregătit de peste 5 ani, pentru pictură şi l-am stricat de fapt pentru decoupage, acoperindu-l cu încă un grund din var lavabil şi puţin aracet. A trebuit să-l acopăr pentru că se murdărise în timpul lucrului la ramă şi că avea nuanţa gălbuie, că altfel, lipeam direct şerveţel pe el.

Pânzele preparate ce le găseşti la fondul plastic, bine întinse pe şasiuri, sunt bune şi la tehnica decoupage. Lipeşti direct şerveţelul şi se va vedea frumos textura pânzei.
Sus In jos
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 04, 2013 7:11 am

Multumesc, Dora. Am vazut unele la Lidl. Cred ca as putea incerca cu ele, daca nu sunt sctumpe.
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Iul 13, 2013 2:15 am

Am reuşit să termin tema pentru lecţia "Lipire de şerveţel pe sticlă" la care am lucrat vreo 3 zile şi ceva.
Am ales vaza ce a oferit-o Rux, că nu ştia cum s-o decoreze. De cum am văzut-o mi-a venit ideea cum s-o aranjez şi am cerut-o.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
La început am pictat cu chit diluat zonele ce urmează a fi acoperite. Am dat vreo 6 straturi, pentru a ieşi în relief. În imagine se vede pasta de relief, dar n-am mai folosit-o.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pe aceste zone am lipit fâşii rupte de la 4 şerveţele diferite, care aveau culori asortate, în gama bej-ocru-sienna. Foarte greu se lipeşte pe o astfel de bază cilindrică dar şi convexă. Oricât am tras de fâşii, tot au apărut câteva cute. Plusurile de şerveţele le-am tăiat cu bisturiul, finisând marginile şi formând nişte adâncituri pronunţate.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
După îndepărtarea ultimei fărămiţe de chit în plus, am pictat cu acrilic auriu închis zonele libere. Am dat vreo 4-5 straturi pe fiecare zonă, aşteptând să se usuce de fiecare dată. La final am pictat şi interiorul părţii de sus. Cele 4 triunghiuri le-am pictat tot cu acrilic.Iniţial m-am găndit să le decorez cu pastă de relief aurie, dar cred că le las aşa. Contrastează plăcut cu fâşiile cu modele şi cu marginile aurii. În final, vaza arată aşa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Încă n-am lăcuit-o.
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Iul 13, 2013 2:27 am

Ce draguta a iesit, mie imi place asa cum este.
Sus In jos
rusuroxana
rusuroxana
Admin
Admin


Data de inscriere : 16/05/2013
Mesaje : 838
Varsta : 42
Localizare : Germania
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Iul 13, 2013 2:45 am

Si mie-mi place Dora !!!aplauda 
Sus In jos
http://www.decoupagebyroxanarusu.com
doinahegbeli
doinahegbeli
Vip
Vip


Data de inscriere : 02/10/2012
Mesaje : 820
Varsta : 66
Localizare : Bazna
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Iul 13, 2013 3:17 am

Dora, este deosebita vaza, ca de altfel toate lucrarile tale. Lumineaza-ma,, cu chit ai rostuit sau le-ai facut bombate?
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Iul 13, 2013 5:19 am

Thank You doamnelor !

Şerveţelele sunt acoperite cu un strat de lac-adeziv, acrilicul auriu rezistă la apă şi frecare şi cred că o las aşa, cu luciu semimat, până găsesc un lac de calitate, care să nu lucească tare.

Doina, cu chit diluat am format, cu ajutorul pensulei, baza pe care am lipit şerveţele, bază cu grosimea de vreo 2 mm, dar ea urmăreşte forma vazei.
Sus In jos
Adriana Alexandru
Adriana Alexandru
Vip
Vip


Data de inscriere : 08/01/2011
Mesaje : 935
Varsta : 44
Localizare : Rm. Sarat
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Iul 13, 2013 7:40 am

Dora, este superba vaza, felicitari pentru inspiratie :clapping-hands: 
Sus In jos
http://www.artasicreativitate.blogspot.com
avatar
artfero
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 17/07/2011
Mesaje : 178
Varsta : 53
Localizare : alba iulia
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Interesanta rama,Dora !Se vede ca esti artista!   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Iul 19, 2013 10:46 am

Artadar a scris:
Mulţumesc dragelor ! Mă bucur că vă plac bibilelile mele.
Dincolo sunt tot la Basic, de doi ani, că m-am blocat la unele din lipsă de materiale şi de altele n-am vrut să trec, găsindu-le a fi kitsch.
Şi pe aceasta ce o arăt acum "folosirea straturilor albe de şerveţel-imitarea hârtiei de orez" am lucrat-o dincolo şi nu prea mi-a plăcut.
Prima dată am acoperit o suprafaţă întreagă cu şerveţel şifonat şi am văzut că înghite cantitate uriaşă de adeziv, de culori şi lac, destul de scumpe, pentru un efect ce-l puteam face din pastă de relief, având şi rezistenţă mult mai mare decât nişte şerveţele ce ascund bule de aer şi care se vor rupe uşor, cu tot adezivul şi lacul înghiţit..
Am exprimentat de două ori si-mi ajunge.
Acum am ales ca bază o placă de polistiren extrudat, groasă de 2 cm, acoperită pe o faţă cu pânză ce a fost grunduită cu clei de oase. O aveam pregătită pentru pictură în ulei, dar acum am mai acoperit-o cu grund, să ascund petele rămase de la pictarea ramei.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am făcut rama lipind un rând de şerveţele rupte fâşii, cât mai cutat, peste care am lipit încă un rând, care s-au turtit de tot când am îmbibat cu puţin aracet amestecat cu var lavabil şi apă (grundul). Am pictat doar cu auriu închis, accentuând relieful cu auriu deschis.
Iniţial am vrut să aplic peste culorile acrilice pastă antică cupru dizolvată, să se strecoare prin adâncituri, dar când am văzut cât de moale e stratul de hârtie şi cum se turteşte când e ud, am renunţat. La final am lăcuit cu ecolac.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Această bază înrămată am folosit-o pentru lecţia de lipire a unei bucăţi mari de şerveţel, un sfert de şerveţel. Baza are dimensiuni de 18 x 19,5 cm.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
După ce am lipit şerveţelul, până să dau al doilea strat de lac-adeziv, am tăiat plusul cu ajutorul unui bisturiu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
După aceea am dat lac-adezivul, am taponat cu acrilic auriu deschis peste fond şi lăcuit partea interioară cu lac final pentart.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mă scuzaţi că am făcut două lecţii pe un obiect. Următoarea lecţie va fi pe spatele pietrei :D
Sus In jos
Artadar
Artadar
Vip
Vip


Data de inscriere : 01/05/2013
Mesaje : 663
Varsta : 60
Localizare : Buzau
feminin

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Iul 19, 2013 6:07 pm

Multumesc dragelor !

Claudia, nu-i mare arta intr-o rama incretita, cu margini neregulate. Eu nu mai fac asa ceva...sa lipesc servetel cu adeziv adica. Efectul il puteam face si din chit.
Claudia, nu stiu cum ai citat, ca nu pot sterge toate imaginile repostate de tine, lasand doar textul tau. Parca ai scris ca si titlu. Nu mai cita cu tot cu imagini si textul meu, ca se mareste pagina fara rost.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază   Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Artadar - lucrări pt. lecţiile de bază

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Lucrarile cursantilor-
Mergi direct la: