decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Ingrijirea plantelor de gradina / apartament

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Feb 16, 2011 9:24 pm

ce frumosi sunt daniela, vreau si eu plange
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Feb 16, 2011 10:35 pm

Of,Doamne!...
Sunt in Delta,stau la birou cu laptopul in fata si admir florile Danielei si pe ferastra vad curtea dupa iarna...si imi vine sa plang de ciuda... Trebuie sa ma apuc de munca dar este inca ger asa ca mai dureaza dar tot nu pierd timpul...fac planuri si schite si il bat la cap pe omu'...
Daniela,nici nu indraznesc sa-ti cer ceva,ai o colectie superba!La mine,tocmai cand reusisem sa prind o clematita din cea mov,iasomie,liliac alb si hortensia arboricola din cea alba-singura copacel din neamul lor-au venit apele si am pierdut tot... ne-au luat pe nepregatite,recunosc...au rezistat doar trandafirii cataratori...
Apropo de trandafiri,am o tufa mare mare,dezordonata si vreau sa o tai si sa o aranjez putin,credeti ca o pot face acum sau sa mai astept?! Si se mai poate prinde ceva acum din lastarii pe care ii pot scoate din tufa?!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Feb 16, 2011 10:44 pm

Ionela, stai linistita ca si la mine ninge de zor! plange
Trandafirii se taie in luna martie, dupa ce trec gerurile. Lastarii ii poti pune la prins sub pet, dar va trebui sa ii uzi la vara, in caz de seceta. Cel mai bun moment pentru asa ceva este toamna, in lunile august-septembrie si ii tii sub pet pana in primavara urmatoare, in martie-aprilie.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Feb 16, 2011 10:51 pm

Mersi,Daniela,astept sa mai treaca gerul...
Spune-mi,te rog,hortensia cea alba pe care am vazut-o la tine,este copacel sau tufa? Imi doresc foarte mult asa ceva,copacel,ai idee unde pot gasi? Iubesc aceasta floare foarte mult,cand eram copil aveam la bunici asa ceva si ii spuneam 'bulgare de zapada'... din pacate nu o mai au bunicii pentru ca nici ei nu mai sunt...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 4:43 am

draga mea, bulgare de zapada nu e unul si acelasi cu hortensia suparat

bulgarele de zapada este virburnum opulus , este arbust si infloreste asa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am in gradina, e inca micut, are vreo 2 ani de cand l-am plantat, dar l-am format eu sub forma de copacel


hortensia este hydragea paniculata, creste sub forma de tufa si face flori alb, roz, violet ( in functie de ph-ul solului) ; eu am alba si roz, pentru ca pamantul din gradina de la mine este calcaros
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 5:42 am

aplauda daniela stie ! aplauda
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 7:36 am

:flower: Mersi, Florin!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 9:23 am

Daniela sos am si eu in curte hortensii ,e la umbra asa cum am citit pe net ca le place....am lasat-o si netaiata peste iarna....cineva ma invatat sa o tai primavara de jos ...in fel si chip am facut ...cresc mari dar nu infloresc.Poti sa ma lamuresti cumva? te rog
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 9:31 am

pai nu se taie primavara !!!!
cine te-a invat te-a invatat gresit!
Hortensia face parte din categoria arbustilor care fac flori pe ramurile din anul precedent, deci mugurii florali se formeaza spre sfarsitul verii.
Daca vrei sa-i scurtezi ramurile, taierea se face imediat dupa ce se trec florile, daca o tai mai tarziu sau daca partea aeriana degera pe timpul iernii, anul urmator nu va mai inflori!
Deci in primavara aceasta nu o mai tai!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 9:40 am

OOO Doamne,saraca floare...cit am mai mutilat-o plange si cine mi-a zis sa o tai e chiar cel de la care o am...care le creste!!!!! rosu
Multumesc Daniela!
de inmultit am reusit sa o inmultesc ..am 3 tufe acum...dar flori....e adevarat ca daca le pui la radacina coji de oua infloresc albastru??...stiam si eu ca solul da culoarea florii!
si nu ride de intrebarea mea!!!!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 10:17 am

nu stiu, nu am incercat! ascuns
ca sa infloreasca albastru le trebuie sol acid, pentru asta le poti pune la radacina cetina de brad si scoarta macinata sau poti cumpara de la florarie pamant pentru plante acedofile sau pamant pentru rododendroni
Sus In jos
rodica
rodica
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 23/01/2011
Mesaje : 82
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 10:24 am

Hop si eu!Bunaseara eu stiam ca daca le pui cerneala ies albastre adica am auzit si eu odata pe cineva dar nu am incercat.Eu am primit odata cu radacina un lastar mic dar nu mi s-a prins pentru ca mi l-a dat in cursul saptaminii si pina am ajuns la curtea mea adica vineri cred ca nu i-a placut ceea ce-i si logic nu?Nu stiu ce legatura ar avea cerneala dar cojile de ou contin calciu si imbunatesc solul este adevarat dar de colorat sint tare curioasa sa ne arati noua la vara rezultatul-pina atunci invat si eu sa pun poze si-o sa va arat si eu florile mele de la casa de la tara -mai nou cum am botezat-0 ca la telenonela :casa grande..trag nadejde si sperante ca nu mi-au degerat toate in iarna asta geroasa.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 10:32 am

Bunica mea le are in ghivece mari si sunt pline de flori in fiecare an !
Tin minte ca la una i-a pus o vara intreaga albastru de metil concentrat in apa cu care o uda ca sa faca flori albastre si a inflorit ...tot roz! :rade:
asa ca va omorati degeaba cu cerneala!
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Feb 17, 2011 9:05 pm

Daniela jos palaria
La casa (care e acum doar in planurile arhitectului dar va creste mare anul asta) vreau sa-mi pun trandafiri cataratori pe un zid si pe niste paravane din lemn (imi e greu acum de explicat, o sa va arat poze la momentul potrivit) si hortensii in fata, la strada cum s-ar zice. O sa apelez la sfaturile tale de cunoscator.

Dar pe ce forum de plante stati voi Gty? suspicios
Vreau si eu roade unghiile
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Feb 18, 2011 5:04 am

Ei,dragilor,eu ma refeream la hydrangea arborescens...cred ca am scris bine...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Feb 18, 2011 7:32 am

oooo! te invidiez daca esti posesoare de hortensie cataratoare aplauda
vreau si eu una , dar pana acum nu mi-a iesit in cale rusinos
sincer cred o poti forma sub forma de copacel, daca te apuci de cand e mica
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 7:51 am

dragele mele, va ofer in dar un colt de primavara, deocamdata il am doar in casa, de altfel pe geam se vede zapada :hi,hi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 8:02 am

daniela cum se cheama floarea din spatele zambilei? cea roz?
din aia mi-a facut cadou sotul de 1 martie dar nu stiu cum se cheama rusinos
maine fac si eu poza sa v-o arat bucurie

ceum trebuie ingrijita ai idee?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 8:07 am

F frumos Daniela.

Miine imi fotografiez si eu orhideele sa vi le arat.

Miky floarea se numeste Primula, ingrijire [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link

Eu am acum multe frunze de violete puse la inradacinat pe care trebuie sa le plantez... Merg miine sa cumpar ghivecele...
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 8:24 am

da, Roxxane, asa este, se numeste primula acaulis
Mihaela, sa nu o tii la caldura prea mare, de preferabil dupa ce se topeste zapada sa o plantezi in gradina, la semiumbra
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 8:28 am

si daca o pun in curte iese in fiecare an?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 8:34 am

depinde de noroc si de cum le ingrijesti
eu am plantat in gradina, acum 2 ani vreo 5 primule cumparate,dar doar 2 mi-au rezistat si au iesit in primavara urmatoare... le am si acum, de abia astept sa se topeasca zapada si sa-si deschida bobocii iubire


cand stateam la bloc, am incercat varianta cu balconul, dar nu a mers
in gradina au mai multe sanse de supravietuire
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mar 03, 2011 8:45 am

o sa tin cont de sfaturile tale prieteni si o voi planta in gradina la semi-umbra , abia astept sa se topeasca zapada rosu
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mar 04, 2011 12:05 am

V-am promis poze cu 2 dintre orhideele mele, inflorite in aceasta perioada, iata-le:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si o violeta care-mi place de mor (Saintpaulia Rosie Ruffles):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mar 04, 2011 1:04 am

ooooooooo ce frumoase sunt rox nota 10
ma innebunesti cu florile tale rosu

m-am luat cu florile lui rox si am uitat sa ma mandresc si eu cu ce mi-a adus sotul de 1 martie

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://onlyoneart.com/

Continut sponsorizat




Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea plantelor de gradina / apartament   Ingrijirea plantelor de gradina / apartament - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Ingrijirea plantelor de gradina / apartament

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: