decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Handmade - frumos si/sau util

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Vin Ian 07, 2011 5:06 am

Am aceasta dilema (am discutat si cu Cazimi caci am avut placerea de a o cunoaste personal) si vreau sa va cer si voua parerea.

Eu cred ca acel obiect pe care ma straduiesc sa-l decorez cit mai frumos trebuie sa aiba si o latura (oricit de mica procentual) utila sau functionala, sa zicem. Mi s-a intimplat sa vad obiecte handmade cu care personal nu as fi stiut ce sa fac.
Cele mai multe dintre obiectele decorate de mine au fost daruite prietenilor sau rudelor. Parca imi e asa, nu stiu cum (scuzati formula academica) sa le dau ceva ce nici eu nu stiu la ce-ar putea folosi...
Sint eu ingrozitor de pragmatica?

Parerea voastra care e - si aici ne putem referi doar la obiectele decorate prin decoupage ca sa nu iesim din contextul forumului- ?


Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Vin Ian 07, 2011 5:19 am

cum vrei sa spui ca o caseta decorata ,sau o sticla, sau orice obiect decorat nu isi gaseste un loc in casa cuiva? atunci persoanele care nu stiu ce sa faca cu ele inseamna ca au ramas tot la bibelouri si mileuri (alt ex nu am avut) ,mai ales ca obiectul respectiv este lucrat manual si ar trebui sa fie apreciat mai mult.

si atunci cand facem obiecte handmade zic eu ca trebuie sa ne gandim de la inceputul realizari lui la ce poate fi util, nu putem face orice doar de dragul handmade-ului, zic eu
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Vin Ian 07, 2011 5:23 am

A, pai nu vorbeam de casete sau vaze, astea din start stii la ce folosesc, au deja si denumiri proprii.

Am vazut de ex. azi pe Breslo un fel de ghiveci-scrumiera-farfurie-tavita... ceva. Era frumos, dar ar fi tinut mai mult de zona "bibelou" dupa umila mea parere. Cu toate ca forma il ajuta sa depoziteze niste mici chestii, dar nu o planta de ex.

Intrebarea mea era - obiectul creat/decorat de noi trebuie sa aiba si o latura utila/functionala sau doar sa fie frumos/dragut/estetic?
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Vin Ian 07, 2011 5:27 am

eu cred ca trebuie sa fie util, pentru ca sincer nu as cumpara nimic daca nu mi-ar trebui la ceva, nu incarc casa degeaba , si nu merg pe principiul "vai ce dargut,il luam?" si apoi sa il arunc fiindca nu are nici-o intrebuintare
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Vin Ian 07, 2011 9:07 pm

Adevărul e că de fapt nu le aruncăm, mai ales dacă am dat bani pe ele, ci le tot mutăm de colo-colo prin casă, iar apoi, la fiecare curăţenie - dintr-un sertar într-un dulap şi invers.

Eu sunt chiar în săptămânile astea într-o dilemă de tipul ăsta. Am participat la un swap de Crăciun şi am trimis o cutie de cafea realizată cu decoupage. Spre marea mea bucurie, destinatara mi-a spus că de cum a văzut cutia, a aruncat la coş vechea cutie şi acum îşi ţine cafeaua în cutia de la mine. Aşa utilitate şi compliment mie mi-au mers la inimă.

De primit însă, am primit (desigur, de la altcineva) un tablou la care s-a muncit foarte mult, fiind realizat cu un soi de mozaic de sticlă spartă şi vopsită. Chestia e ca tema conţine doar nişte lumânări, adica e cam de sezon, aşa. De pus prin casă, nu îmi prea vine. De dat, nici atât, fiindcă l-am primit cadou (chiar dacă nu cunosc expeditoarea). Până una-alta, îmi stă din decembrie în bibliotecă, în faţa cărţilor şi zău dacă ştiu ce să fac cu el.

Poate, vorba Roxanei, sunt eu excesiv de pragmatică şi de nededată obiectelor strict decorative...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 1:19 am

Depinde de cum vedeti voi lucrurile.Obiectele create de noi pot avea o oarecare utilitate sau pot fi doar decorative.Ambele cazuri nu exclud pragmatismul,si daca nu gresesc, te gandeai la valorificarea lor?.Eu pun foarte mult accentul pe partea artistica,decorativa.Imi plac mult obiectele decorative care bine armonizate cu ambientul creaza o atmosfera placuta.Asa ca fiecare cumpara ce-i place.
Stiti fetelor,mi-a mai venit o idee tot umbland pe tot felul de bloguri,sa cream un capitol pentru articole reciclate.Am vazut cutii de conserve,sticle de plastic din care au iesit lucrusoare dragute(suporturi de creioane,vaze de flori,suporturi pentru pensule,etc).S-ar putea sa ma indrept cu aceasta idee spre zona de kitcs dar pentru incepatori sau copii sunt niste experiente interesante.Ce ziceti?
Vai!!!Nu asta am vrut sa spun.Tocmai am avut o disputa cu cineva pe tema asta si am inteles ca asa cred unii.Eu nu gandesc asa .Ai perfecta dreptate ca totul depinde de cum sunt lucrate si ca nu are importanta pe ce suport am lucrat.Sticle de plastic si cutii de conserve nu am decorat dar sticlele goale si borcanele pe care am pictat ce sunt.Revin insa la ideea ca pentru incepatori acestea sunt niste suporturi nepretentioase.
Ca sa vedeti ce frumuseti ies pe aceste suporturi va dau doua adrese .
In prima veti vedea mai ales cutii de conserve decorate
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In cea de-a doua veti gasi cautand cu rabdare suporturi de creioane si pensule pe rola de la prosoape de bucatarie,farfurii de plastic,cofraje de oua.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sper ca nu v-am suparat prea tare.Elena


Ultima editare efectuata de catre Elena Nicoara in Dum Ian 30, 2011 2:13 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1Dum Ian 30, 2011 1:32 am

Elena Nicoara a scris:
Obiectele create de noi pot avea o oarecare utilitate sau pot fi doar decorative.Ambele cazuri nu exclud pragmatismul,si daca nu gresesc, te gandeai la valorificarea lor

Eu nu ma refeream la valorificarea lor, ci la utilitatea lor, fiindca nu vand. Cel putin deocamdata.


Elena Nicoara a scris:
S-ar putea sa ma indrept cu aceasta idee spre zona de kitcs dar pentru incepatori sau copii sunt niste experiente interesante.Ce ziceti?

Nu prea mi-e clar ce vrei sa spui cand mentionezi kitschul. Exista obiecte de un gust desavarsit create din materiale fara nicio valoare materiala si invers: obiecte din materiale foarte scumpe, care ating culmea prostului gust.

Daca ai niste obiecte pe care le-ai reciclat, nu ezita sa ni le arati.

In ce ma priveste, la mine, ca si la gty, absolut totul este reciclat.

Daca a folosi obiecte reciclate inseamna kitsch, atunci mi-l asum fara nicio remuscare.
Sus In jos

Continut sponsorizat




Handmade - frumos si/sau util Empty
MesajSubiect: Re: Handmade - frumos si/sau util   Handmade - frumos si/sau util Icon_minitime1

Sus In jos
 

Handmade - frumos si/sau util

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Galeria membrilor :: Unde vindem lucrarile create ?-
Mergi direct la: