decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sunt incepatoare ce imi trebuie ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Noi 29, 2011 2:46 am

Pentru ca tot mai multi membrii doresc sa stie ce materiale sunt necesare pentru realizarea decoupage-ului am deschis acest subiect pentru a le veni in ajutor.
Pentru inceput aveti nevoie de cateva lucruri esentiale , nu este necesar sa dati banii pe produse care nu va sunt necesare acum.

Iata si mica lista :

- suport pentru decorat (gasiti voi ceva prin casa)
- servetele
- adeziv pentru decoupage ( mai este cunoscut si sub denumirea de Adeziv pentru tehnica servetelului )
- culori acrilice - cele la tub de 12 ml sau 16 ml
- 2 pensule - una lata si una mai subtire
- 1 foarfeca pentru a taia modelul de pe servetel
- lac final - pentru a proteja mica opera.

Daca aveti intrebari sau nelamuriri va astept imbratisare .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gyongyike
gyongyike
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 22/01/2012
Mesaje : 70
Varsta : 36
Localizare : lugoj
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Ian 23, 2012 7:29 am

daca am lac adeziv atunci trebuie sa folosesc si un lac final sau este suficient adezivul?
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Ian 23, 2012 7:32 am

este mai bine daca ai proteja lucrarea cu lac final, aspectul va fi altul, mult mai lucios si mai rezistent.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
gyongyike
gyongyike
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 22/01/2012
Mesaje : 70
Varsta : 36
Localizare : lugoj
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 24, 2012 6:07 am

miky scuza-ma dar nu mi-am dat seama rusinos eram prea nerabdatoare sa aflu pentru ca nu am comandat si lac si speram sa mearga si fara.Scuze :sSig_busted:
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 24, 2012 8:17 am

nu face nimic. pai poti inlocui cu succes lacul din magazin cu cel de la Kober , il gasesti la practiker, este undeva la 18 lei cutia de 750 ml.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 6:52 pm

Cat de repede se usuca lacul de la Kober ? Banuiesc ca e cel pe baza de apa pentru parchet. nu ?
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 7:51 pm

Da, chiar ala e.
Se usuca foarte repede (in sensul ca nu ti se mai lipesc degetele de el) dar pentru siguranta, mai ales la cutii unde se suprapune capacul peste partea de jos, este bine sa-l lasi cel putin 24h.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 7:54 pm

Eu ma gandesc sa il folosesc la bijuterii. Dar nu am rabdare sa le las 24 de ore la uscat :)))
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 7:57 pm

De bijuterii nu stiu ce sa-ti zic, incearca si vezi cum se comporta.
Noua la decoupage ne place ffff mult.
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 8:12 pm

imi voi lua, pentru ca oricum il vom folosi la decoupage. Pruncii mei devin rapid fani ai tehnicii. Banuiesc ca in curand Robi ma va intrece in tehnica asta :))
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 10:18 pm

eu il las la uscat pe calorifer cam 2-3 ore. asta iarna dar vara il las cel putin o noapte. asa cum a spus si rox el se usuca repede dar la casete daca nu il lasi sa se usuce cum trebuie se lipesc capacele. eu am patit asa. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 10:24 pm

notat :))

eu ma gandesc deja cum sa combin decoupage-ul cu polimerul la cutii. am cateva idei, sa vedem ce iese din ele :P
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 11:24 pm


Mai Miky nu mi-a spus ca lacul ecologic nu merge peste bicomponent.
S-a branzit suprafata suportului, noroc ca nu m-am grabit si am stricat numai o bucatica............ suparat
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 11:25 pm

Gabi am spus eu la seminarul meu cu lacul bi- fineline suspicios
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 11:49 pm

gabpri a scris:

Mai Miky nu mi-a spus ca lacul ecologic nu merge peste bicomponent.
S-a branzit suprafata suportului, noroc ca nu m-am grabit si am stricat numai o bucatica............ suparat

gabi dar am crezut ca sti, a facut rox seminar si a explicat acest lucuru acolo.
nu merge lacul ecologic la crapare cu lac bicomponent pt ca este pe baza de apa.
cum a doua componenta a lacului este pe baza de solvent este obligatoriu sa folosim ca lac final cel pe baza de solvent. iar aici poti lacui cu cel pt barci.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mar Ian 31, 2012 11:53 pm

lac pt yachturi, sau un alt lac pe baza de solvent

eu mi l-am luat pe asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

este pe baza de alcool, are un aspect foarte frumos dupa uscare si nici nu miroase asa rau ca cel de yachturi
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
dincamsimona
dincamsimona
Avansat in creativitate
Avansat in creativitate


Data de inscriere : 05/02/2012
Mesaje : 484
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Feb 06, 2012 2:29 am

Eu am o alta intrebare.. De ce nu merg si servetelele care nu au 3 foite? Ca am in casa unele foarte dragute, dar au o singura foita.
Sus In jos
Roxanne
Roxanne
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 1286
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Feb 06, 2012 2:31 am

Simo esti tu sigura ca au doar un strat? Ia incearca sa le freci putin intre degete (ca pe pungile de sendvisuri), ca sa fii 100% sigura blink eye
Sus In jos
http://rocksinabox.blogspot.com/
dincamsimona
dincamsimona
Avansat in creativitate
Avansat in creativitate


Data de inscriere : 05/02/2012
Mesaje : 484
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Feb 06, 2012 2:35 am

Tocmai le-am frecat. E unul singur. Si servetelul e mai..creponat
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Feb 06, 2012 2:50 am

dincamsimona a scris:
Eu am o alta intrebare.. De ce nu merg si servetelele care nu au 3 foite? Ca am in casa unele foarte dragute, dar au o singura foita.
Cel mai sigur e sa verifici ce scrie pe pachet. Aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] eu am folosit un servetel cu un strat si creponat, ceva marca ungureasca. A fost un pic mai gros da mi-a placut cum s-a lipit pe cos.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Mier Mar 14, 2012 10:22 pm

Buna,
As dori sa aflu si eu pe ce fel de materiale merge sa aplici aceasta tehnica a servetelului inafara de lemn?Multumesc

georgiana

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Joi Mar 15, 2012 12:15 am

pai sa incepem sa enumeram:
sticla, plastic,carton,metal , oua, in concluzie pe orice iti trece prin cap.
a si sa nu uit - merge si pe textile si ceramica. prieteni
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 3:46 am

practic pe orice suport daca avem materiale corespunzatoare. din cate am citit stila si portelanul sunt mai pretentioase si trebuiesc materiale specifice sticlei si ceramicii ... sau nu?
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 4:21 am

Nu sunt chiar atat de dificile la decorat, dar este bine ca incepatoare sa folosesti ca suport de decorat: lemnul. Este mult mai generos, cald si mai usor de decorat.
Sticla si portelanul se pot zgaria mai usor daca nu esti atent si este mai greu de corectat, dar cu timpul o sa vezi ca devine usor de decorat. Succes.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1Lun Aug 20, 2012 7:28 am

Multumesc Gabriela!
mi-ai fost de mare ajutor >:D<
Sus In jos

Continut sponsorizat




Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Empty
MesajSubiect: Re: Sunt incepatoare ce imi trebuie ?   Sunt incepatoare ce imi trebuie ? Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sunt incepatoare ce imi trebuie ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: