decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Vin Feb 10, 2012 10:23 am

Ghighi, aici e reteta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Pofta buna! :)

Da, Gabi ai dreptate a fost foarte fericit. Cand a intrat in casa am vrut sa il pun sa ghiceasca cu ochii inchisi ce am pregatit si a zis ca nu trebuie ca stie mirosul de multaaaa vremeee.
Sper sa mai reusesc sa pregatesc ceva pentru Ziua Indragostitilor.
imbratisare
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Vin Feb 10, 2012 10:21 pm

adina fa si tu un pachetel cu ciocolata si trimite-l la noi.
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Feb 11, 2012 2:00 am

Va trimit, va trimit imbratisare , vreti si briose cu fructe de padure si ciocolata alba?

O sambata placuta va doresc!
Sus In jos
gyongyike
gyongyike
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 22/01/2012
Mesaje : 70
Varsta : 36
Localizare : lugoj
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 13, 2012 5:38 am

Adina, multumesc pentru reteta imbratisare
te rog da-mi un sfat : de ce nu se intareste compozitia? suspicios
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 13, 2012 7:04 am

Ce pot sa iti spun Ghighi, se zice ca de la cacao buna se intareste bine.
Poate o cacao cu 20%unt de cacao ar ajuta, eu lapte am folosit pentru bebelusi o marca mai ieftina dar care nu se gaseste in Romania. Stiu ca am incercat si acasa cu lapte de bebe si nu a mers.
Daca as fi in Romania as face-o cu lapte praf normal care se gaseste la magazine gen Selgros, la diferite gramaje.
Eu nu sunt cine stie ce priceputa, dar iti spun ce am facut eu :),pe langa faptul ca am respectat reteta si am urmat pasii.
Eu am scos-o in tava cu hartie de copt, mi s-a parut mai practic.
Sper sa iti iasa!
imbratisare

Si briosele de care va spuneam, inimioare si trandafiri cu fructe de padure

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Feb 16, 2012 2:53 am

Spuma de ciocolata pentru voi, reteta e din Cartea regala de bucate daca va intereseaza v-o scriu :)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Pofta buna!

Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 20, 2012 2:34 am

Multumesc Gabriela pentru cafea, am reusit sa fac Triamisu. imbratisare
Din pacate nu am retinut bine reteta si am folosit 250 gr de piscoturi prin urmare am avut prea putina crema :( , de buna a fost buna dar parca mai era loc de niste crema :)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Reteta e de aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gyongyike
gyongyike
Nou in bransa
Nou in bransa


Data de inscriere : 22/01/2012
Mesaje : 70
Varsta : 36
Localizare : lugoj
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 20, 2012 6:13 am

Adina pacat ca nu esti vecina mea, tare bine mi-ar fi prins bine o profesoara jos palaria
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 20, 2012 6:27 am

Ghighi, nici pe departe nu sunt eu profesoara in ale bucatariei dar mi-ar face placere sa gatim impreuna, altfel merge treaba in echipa iubire
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 20, 2012 8:11 am


Arata bine si daca spui ca a fost si buna eu sunt multumita si numai cu poza.
Am probleme la coloana si trebuie sa slabesc, fac deja eforturi in sensul asta, sper sa ma tina si sa se vada rezultatele......... suparat
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 43
Localizare : Braila
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 20, 2012 8:55 am

adina ce gospodina esti, arata tare bine in poza .
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Lun Feb 20, 2012 9:45 am

Imi pare rau Gabriela ca ai probleme de sanatate sunt sigura ca daca esti hotarata o sa reusesti sa slabesti. Intr-o saptamana incepe postul si nu o sa va mai ispitesc asa des :)
Multumesc, Mihaela.

trandafir
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mar Feb 21, 2012 11:51 am

Cozonac cu stafide si rahat, din pacate nu am poza si cu o felie dar va spun ca a fost foarte bun si aromat.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Reteta e de aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Feb 25, 2012 2:18 am

O felie de Dobos pentru voi. :smiley-23:
Primele trei foi s-au cam rupt pentru ca le-am copt la foc prea mare dar apoi m-am trezit si au iesit bine (perfect).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pofta buna!
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Feb 25, 2012 9:11 am

Adina, ce faci vrei sa ne ingrasi sau sa facem diabet de atata dulce.............. ras

Arata bine, nu se vad foile asa zis nereusite. Bravo tie si mamei care te-a crescut asa de gospodina........... :smiley-95:
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Sam Feb 25, 2012 9:21 am

Doamne fereste, nu vreau sa patiti ceva rau, puteti sa le impartiti cu prietenii si atunci de la o bucatica nu se intampla nimic. :)
Sper ca v-ati bucurat de saptamana lasatului sec de branza ca de luni gata, incepe postul, trecem la mai multa cumpatare.
Multumim Gabriela, mama abia asteapta sa ne nimerim acasa la vreo sarbatoare sau aniversare sa ma ocup de partea dulce(in special). Din pacate vremurile astea ne tin aici :(( si ne vedem mai rar.

trandafir
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Feb 26, 2012 8:43 am

Azi am avut ''musafiri'' la masa: pe fiul meu cel mare. Si pentru ca am avut in meniu peste prajit cu mujdei de usturoi (frecat cu smantana pentru a fi mai usor digerabil) si mamaliga, am avut timp putin pentru desert asa ca am folosit un pachet de foietaj si am facut cornulete cu mere calite, iata o mostra vizuala:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pofta buna!!!!!!!!!!!
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Dum Feb 26, 2012 9:57 am

Yumi, yumi Gabriela peste cu mujdei cred ca a fost tare bun.
Buna idee de cornulete, eu din aluatul de foietaj fac strudel cu mere, imi place ca merge repede si de obicei acest aluat e de post :)
Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Feb 29, 2012 7:30 am

dupa cum vad va sunteti si bucatarese grozave, nu numai experte in ale decoupagelui. Sunteti geniale. jos palaria
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Vin Mar 02, 2012 9:38 am

Dupa cum v-am tot amenintat trecem la alt fel de retete. Poza nu am apucat sa fac dar cam asa arata.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Mar 14, 2012 2:15 am

Painica buna si aromata
A mea nu a iesit asa frumoasa dar a fost buna :)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Voi ce mai gatiti?
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Mier Mar 14, 2012 7:34 am

Arata bine si daca zici ca este si buna la gust, merita sa incercam sa mai schimbam reteta clasica de paine.
Eu am facut a treia portie de zacusca, copii mei spun ca ar fi mai buna ca ca celelalte doua.........si stiu si de ce .....pentru ca este ultima:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Mar 15, 2012 1:56 am

Cum ai facut zacusca Gabriela? Poate fac si eu o portie mica :)
Sus In jos
gabpri
gabpri
Moderator
Moderator


Data de inscriere : 06/05/2011
Mesaje : 3624
Varsta : 68
Localizare : Iasi
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Mar 15, 2012 9:28 am

Eu coc incepand din august: gogosari ,ardei, vinete si fac si suc de rosii.

Reteta este asa:
-25 de ardei grasi copti;
-30 de gogosari copti;
-9-10 vinete coapte;
-1 Kg ceapa;
-suc de la 3 kg. de rosii;
-1/3 ulei, sare, piper dupa gust si foi de dafin.

Asta este reteta initial eu pun mai putini ardei grasi si adaug ardei capia pentru ca sunt mai gustosi; pun mai putine vinete cam 5 buc si pun 1 kg. de morcov- nu se compara gustul, iese mult mai buna asa.

Cum se face:
Ceapa taiata in patru + morcovul taiat in doua se pun cu o cana de apa si se fierb pana se inmoaie, se pun la scurs.
Ardeii, gogosarii, vinetele, ceapa si morcovul se dau prin masina de tocat si se pun toate peste 1/2 din cantitatea de ulei, se adauga sare, piper dupa gust si 3-4 foi de dafin care se vor scoate aproape de final, daca stau prea mult dau un gust amar. Eu pun totul intr-un ceaun mare si bag in cuptor.
Dupa 3 ore se adauga o parte din sucul de rosii se amesteca bine si se mai lasa cam 1/2 ora. Se stinge focul si a doua zi se gusta, se mai adauga : ulei, suc de rosii ,sare, piper....daca credeti ca mai trebuie, totul depinde gustul fiecaruia.
Se pun in borcane curate ,uscate se inchide capacul bine si se pun in cuptorul incalzit, cu usa deschisa pana terminam de pus in borcane. Inchidem usa cuporului, mai lasam 5 min si stingem, lasam pana a doua zi.
Pofta buna!!!!!!!
Daca ajungem sanatosi pana in toamna o sa va aduc aminte de reteta de zacusca, pentru ca acum nu stiu cine mai are prin congelator tot ce trebuie.
Sus In jos
atoma
atoma
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 14/11/2011
Mesaje : 371
Varsta : 36
Localizare : Brno
feminin

Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1Joi Mar 15, 2012 10:49 am

Multumesc Gabriela ca te-ai ostenit sa imi explici.
Cred ca o sa fac si eu, desi nu am mai nimic la congelator o sa folosesc de la supermarket. Stiu ca nu se compara cu cele de la piata de la tarani dar nu am ce face :(
Oare ar merge si niste cipuerci in ea?Din astea am la congelator :))
Sus In jos

Continut sponsorizat




Carte de bucate - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Carte de bucate   Carte de bucate - Pagina 5 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Carte de bucate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Aleea Cafenelelor :: Avem hobby-uri comune?-
Mergi direct la: