decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Bine ai venit !

Pentru a beneficia de tot ceea ce va ofera forumul nostru va rugam sa va conectati daca sunteti deja membru, sau sa va alaturati comunitatii noastre folosind optiunea de inregistrare.

Decoupage forum creativ este un portal de discutii dedicat iubitorilor de decoupage si nu numai.
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce decoram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dumneavoastra.
Veti mai gasi concursuri, seminarii de decoupage cat si provocari in lumea decoupage-ului.

Cu drag, echipa Decoupage forum creativ !
decoupage
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  GalerieGalerie  ConectareConectare  
Te asteptam si pe tine la seminariile de decoupage
Ultimele subiecte
» Sa invatam impreuna decoupage Cap. II
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Joi Iul 28, 2016 3:04 am Scris de annacreatza21

» Targ Handmade si Design 21-22 Mai 2016
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mier Mai 04, 2016 10:14 am Scris de mirela123

» Sunt incepatoare ce imi trebuie ?
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Sam Dec 05, 2015 5:44 am Scris de Artadar

» Hai sa facem cunostinta
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Joi Noi 12, 2015 2:54 am Scris de Ioana Chis

» Proces lacuire
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Joi Noi 05, 2015 8:28 pm Scris de tynatwine

» Servus !
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Oct 11, 2015 9:34 pm Scris de Artadar

» Targ handmade 26-27 Septembrie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mier Sept 09, 2015 3:47 am Scris de mirela123

» Targ handmade si design 25-26 Iulie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mar Iun 30, 2015 6:13 am Scris de mirela123

» Carcoteli la o cafea - Cap. VI
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Iun 21, 2015 9:14 am Scris de Artadar

» Inscrieri Targ handmade 16-17 Mai 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Apr 27, 2015 5:58 am Scris de craftart

» minim 5% reducere pentru membrii forumului :)
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Sam Mar 21, 2015 7:51 am Scris de rusuroxana

» Targ handmade Florii si Paste 4-5 Aprilie 2015
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Joi Mar 19, 2015 5:43 am Scris de mirela123

» Ma bucur ca existati!
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Joi Feb 19, 2015 9:53 am Scris de Rux

» va rog sa ma ajutati cu un sfat
Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mar Feb 10, 2015 10:38 pm Scris de Irinaaa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Translate

Decoupage pe Facebook
Parteneri

Tinker coloreaza lumea

 Art & Hobby-Creativ


Tinker coloreaza lumea


Distribuiţi | 
 

 Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul
AutorMesaj
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Mar 13, 2011 6:30 am

mary eu am vazut pe blogul lui asket , dar nu erau din ipsos era altceva asemanator ipsosului
dar ai aplicat un strat de grund inainte?
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Mar 13, 2011 6:34 am

bec
asta e singurul lucru pe care nu l-am aplicat inca
merci Mihaela
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Mar 13, 2011 6:38 am

incerca si asa, da un strat de grund si vezi apoi ce se inatmpla
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Mar 13, 2011 6:46 am

tipa de la creativ art de la noi mi-a zis ca pe suprafetele de ipsos da cu un lapte din aracet si apa mai intai , apoi poate aplica servetel , zicea ca nici acrilic nu mai absoarbe asa ipsosul .
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Dum Mar 13, 2011 7:50 am

eu am facut coronita pentru concurs din polistiren si nu am avut nici un fel de problema incepind cu adezivul ,acrilica si lacul final...dar am dat cu grund prima data...
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 9:08 am

Buna seara,

Vreau sa va intreb, acest lac pe baza de apa e bun ?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



pe ambalaj, scrie printre altele, "Color Hobby art". Am citit ca cel mai bun ar fin Ecolac, dar n-am gasit inca.

Multumesc.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 7:33 pm

Magnolia, eu am folosit Krea si am fost extrem de nemultumita. Era foarte vascos, nu mergea diluat cu apa, iar in urma ramaneau multe bule de aer si servetelul facea multe "pliuri". Mult mai fericita m-a facut lacul pe baza de apa Ecolac, care este de fapt o lazura, o substanta laptoasa care dupa uscare devine transparenta, pe care il folosesc adesea si pe post de adeziv. Il gasesti la magazinele de feronerie, nu la cele de arta plastica. Fetele spuneau ca si mai bun li s-a parut cel de la Savanah pe baza de apa, dar nu stiu detalii.
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 9:55 pm

Multumesc tare mult pt raspuns, Cazimi !
O sa caut Ecolac .

Inainte sa mai trec pe la magazine, vreau sa imi fac lista de acasa.
*Ecolac (cam ce pret are, ai putea sa imi spui, te rog ?)
*Pensule - mai late, mai subtirele, ce nr, sintetice sau din fire de porc ?
*Cutiute din lemn (magazine nu on line, din Bucuresti, de unde as putea cumpara, aveti idee ?)
*acrilice

Trebuie sa mai trec altceva pe lista ?
Multumesc inca o data si scuze ca pun multe intrebari rusinos

Sus In jos
Crissy86
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 329
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 9:58 pm

nu uita de grund. Cutiuțe găsești pe Calea Griviței
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:01 pm

trebuie sa ai asa:
- grund
- acrilice
- servetele
- lac final (ecolac)
- obiect de decorat
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:02 pm

Am inteles ca grundul este mai mult pt fier, pt obiectele din fier. As vrea sa incep lucrand pe lemn. Dar e bine de tinut minte. Multumesc, Crissy. :)
Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:03 pm

pai si pe lemn trebuie sa dai cu grund, de fapt orice obiect pe care vrei sa il decorezi e musai sa aiba 2 maini de grund
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:04 pm

Mihaela a scris:
trebuie sa ai asa:
- grund
- acrilice
- servetele
- lac final (ecolac)
- obiect de decorat

Multumesc, Mihaela !
Lac final...? Pai si pt adeziv, pt lipit imi trebuie alt lac ? Am citit pe forum ca unele dintre voi folositi lacul si ca adeziv.
Iar lacul acesta trebuie sa-l diluez ?

Sus In jos
Crissy86
Crissy86
Intermediar creativ
Intermediar creativ


Data de inscriere : 03/01/2011
Mesaje : 329
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:04 pm

Păi grundul îl poți da și pe sticlă, plastic, lemn, fier...Acum depinde de ce efect dorești să obții
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:08 pm

Care ar fi avantajele grundului ? ce efect da ?

Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:09 pm

@ magnolia

lacul ecolac eu l-am luat din Bricostore cu 21 ron cutia la 0.75 L

cutii,daca esti din Bucuresti si nu ti-e greu,te poti duce in Doraly,la iesirea din Buc spre Voluntari...treci podul de la Europa ( Colentina) si o tii tot inainte...ai mijl de transport,microbuz de la mag Bucur-Obor sau masina personala.

la pensule,te duci la Hanul cu Tei si vezi exact cat de groase sunt...te ghidezi astfel incat sa ai cate o pensula pt fiecare chestie ( pt grund si lac,cate una lata,pt lipit servetelul ,una potrivita...pt dat umbre pensula subtire,subtire ) ...eu cel putin asa m-am aprovizionat




Ultima editare efectuata de catre NICOrnea in Lun Mar 14, 2011 10:16 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Lun Mar 14, 2011 10:15 pm

Am crezut ca e usor....dar deja "ma bagati in sperieti".. rusinos
Dar pt toate exista un inceput..care, de regula, e un picut mai greu...:) asa ca nu-i imposibil. Pt inceput, nu voi incerca sa redau umbrele, treaba aceasta m-a speriat cel mai tare....
Va multumesc pt raspunsuri.
Am plecat la serviciu. Diseara sper sa ma intorc cu materialele necesare.

Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mar Mar 15, 2011 7:36 am

Am luat lac. Scrie pe el Ecolac. Ce sunt nelamurita...? scrie pe cutie ca acesta este doar pt lemn (lac pt parchet si mobila, in dispersie apoasa). Din acesta trebuie ...? Sper ca da. Numai ca eu as vrea sa-l folosesc si pe carton, sticla si toate cele. L-am cumparat din Bricostore.
Atasez o foto.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Grund nu am luat inca. Astept parerea voastra in legatura si cu grundul. Vad ca si aici sunt diverse sortimente...am vazut in magazin unele care se dilueaza cu nu stiu ce solutie, altele cu apa....
Sunt necunoscatoare, recunosc, de aceea am nevoie sa mi sa spuna mura-n gura...


flori

Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mar Mar 15, 2011 8:51 am

Da, Magnolia, e foarte bun Ecolacul pe care l-ai cumparat si stai linistita, merge pe orice suport!
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mar Mar 15, 2011 9:02 am

magnolia a scris:
Multumesc tare mult pt raspuns, Cazimi !
Inainte sa mai trec pe la magazine, vreau sa imi fac lista de acasa.
*Pensule - mai late, mai subtirele, ce nr, sintetice sau din fire de porc ?
*Cutiute din lemn (magazine nu on line, din Bucuresti, de unde as putea cumpara, aveti idee ?)
*acrilice

Cu pensulele, eu ti-as recomanda cu toata increderea un set de 3 pensule, cu par sintetic portocaliu si cozi verzi de la Lefranc & Bourgeois. Eu le-am gasit in Cora, la papetarie, cu un pic peste 10 ron.

magnolia a scris:
*Cutiute din lemn (magazine nu on line, din Bucuresti, de unde as putea cumpara, aveti idee ?)
*acrilice

Despre cutii nu te pot sfatui, insa eu ti-as recomanda ca, pentru a-ti face mana, sa iei un tub mare de vopsea alba de la Maimeri Idea (sub 15 ron) si daca vezi ca nu prinde pe suport, sa vezi daca iei si grund.

Iti sugerez sa citesti macar superficial topicul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]De asemenea[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cu termeni pe care ii folosim in decoupage, ca sa intelegi ce tot palavragim pe aici.

La acest topic se vorbeste mai mult despre metode, tips&tricks etc.


Ultima editare efectuata de catre Cazimi in Mar Mar 15, 2011 7:00 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anonymous
Vizitato
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Mar Mar 15, 2011 10:11 am

Am citit !
Acum sa vedem cat mi-a intrat in cap. Sper sa ma apuc cat mai repejor de treaba,
Multumesc. imbratisare

Sus In jos
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Sam Mar 19, 2011 7:08 am

vreau sa va-ntreb si eu ceva...daca vreau sa aplic vopsea acrilica pe un obiect din lemn ( in special) sau orice alt suport ( sticla,portelan..) ,trebuie dat neaparat grund alb inainte si apoi acrilica,sau merge f bine si direct acrilica pe lemn ...e vreo diferenta intre cele doua "metode" ?

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Sam Mar 19, 2011 7:32 am

nico eu inainte pe lemn nu foloseam grund, dadeam direct cu acrilic, dar mi s-a spus ca este musai sa dai cu grund pentru ca obiectul se va pastra altfel in timp
acum , pt sticla este musai sa dai cu grund, pentru ca daca aplici acrilic atunci cand dai a doua mana de acrilic, prima mana se curata si nu poti face nimic
Sus In jos
http://onlyoneart.com/
Anonymous
Vizitator
Vizitator



Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Sam Mar 19, 2011 8:13 am

am inteles...ms Miha

cele doua cutiute ( daca-ti mai aduci aminte,cea mov cu liliac si cea roz) asa le-am facut...grund si apoi acrilic..dar am zis sa intreb de fapt cum e corect

Sus In jos
miky
miky
Admin
Admin


Data de inscriere : 31/12/2010
Mesaje : 5576
Varsta : 42
Localizare : Braila
feminin

Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1Sam Mar 19, 2011 8:24 am

eu asta cu grundul o stiu de la art-lotus care face decupaj cred ca de 6 ani, si mi-a spus ca trebuie macar 2 maini de grund
prima o dai intr-un sens , a doua o dai in celalalt sens, sa se formeze un del de sah, asa mi-a spus lotus si de atunci numai asa procedez
inca o data lotus multumesc si pe calea asta jos palaria
Sus In jos
http://onlyoneart.com/

Continut sponsorizat




Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: Sa invatam impreuna decoupage   Sa invatam impreuna decoupage - Pagina 15 Icon_minitime1

Sus In jos
 

Sa invatam impreuna decoupage

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

 Subiecte similare

+
Pagina 15 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
decoupage :: Coltul membrilor forumului :: Intrebari, sfaturi de la si pentru pasionatii de decoupage-
Mergi direct la: